מטה משפחות החטופים פרסם היום (ראשון) דוח על התנאים שבהם מוחזקים החטופים בעזה, כפי שעלה לטענתם מהחטופים ששוחררו. במסמך קראו לפעולה בין-לאומית בשל הפרת זכויות האדם של החטופים שמחייבות את שחרורם הדחוף וסיוע רפואי מיידי. לעיון בדוח המלא לחצו כאן - הפרטים קשים לקריאה

לפי העדויות שהביאו בדוח, החטופים עוברים עינויים פסיכולוגיים ופיזיים והתעללות. הם כלואים במנהרות ובחללים קטנים, מאוימים בנשק ומוכים. בפירוט המסמך נכתב כי ילדים נאלצים לצפות בצילומי טבח והטלת מום, כל החטופים סבלו מכאב ומהשפלה.

ארוחה ביום, היעדר טיפול רפואי: העדויות המדאיגות

עוד עלה מהדוח כי רבים מהחטופים ששוחררו העידו על הזנחה פושעת, תזונתם הייתה לקויה, התנאים ההייגניים היו קשים. חטופים ששוחררו סיפרו על ארוחה עם מנה אחת או שתיים ביום. אחרים תיארו שהצליחו להשיג כמות מוגבלת של מים חוליים ומלוחים, לפעמים רק בקבוק אחד ביום.

במסמך פירטו על היעדר הטיפול הרפואי. לפי העדויות שהובאו, החטופים המשוחררים העידו על חוסר טיפול מדאיג בפצועים שעדיין נותרו בשבי. המעטים שקיבלו טיפול רפואי דיווחו על טיפול לקוי, כמו ניתוח בידי מנתח וטרינרי. תרופות לא מועברות אליהם, על אף ששליש מהחטופים שנותרו בשבי סובלים ממחלות שדורשות טיפול רפואי.

סוגיה נוספת שאליה התייחסו במסמך היא אלימות והתעללות מינית. נטען כי החטופים ששוחררו העידו כי גברים ונשים סבלו מתקיפות מיניות אלימות בשבי.