לא נותרה עין יבשה כשאביגיל עידן בת הארבע חזרה משבי החמאס והתאחדה עם קרובי משפחתה. בשבת השחורה הוריה נרצחו מול עיניה ומאז, מגיעות למשפחה הצעות רבות לאימוץ. אלה מור, דודתה של אביגיל, התייחסה לכך הבוקר.

"אביגיל התינוקת של המדינה, הפנים של המדינה. כולם כל כך רצו שהיא תחזור. אני מקבלת 900 הצעות אימוץ ביום ואומרת: אין מצב, היא רק שלנו. יש לה משפחה. אנחנו צריכים לעטוף אותה עכשיו, בשקט, לתת לה את הזמן להחלים. היא קטנה".

"אביגיל בת ארבע, אנחנו מבקשים לתת לה את הפרטיות שלה. היא לא מודעת לטררם סביבה. היא צריכה עכשיו להיות עם המשפחה שלה בשקט, עטופה. אני מניחה שהיא עברה דברים לא פשוטים. החזרה הזו לא פשוטה".

איך מתחילים לבנות חיים חדשים? אפשר בכלל?
"אני מאמינה שכן. אני מאמינה גדולה ברוח האדם, בכוח החיות של האדם. יש פצע, זה יקח זמן, אבל כולם יהיו בסדר. אביגיל והאחים שלה יהיו עטופים ומטופלים, יש משפחה מהממת שעושה הכל בשבילם. לאט לאט יהיה בסדר, זו האמונה והתחושה שלי. סך הכל מדובר בילדים שמחים ובריאים".

שומעים יותר ויותר עדויות על דברים קשים שהילדים עברו בשבי. זה בטח מטריד גם אתכם.
"דברים יוצאים אחר כך. טראומות יכולות להתבטא אחר כך. לוקח זמן עד שהדברים יוצאים החוצה, אנחנו ערוכים לזה. לא רק אנחנו, כל משפחות החטופים מדברים על זה וחושבים על זה. מה שלי מאוד עזר בתקופה הזאת והחזיק אותי, זה מטה החטופים - מטה אזרחי של מתנדבים. כשהגעתי לשם הייתי בהלם. בהתחלה לא רציתי להיות שם בכלל, חשבתי שאני לא חלק, שזה לא הסיפור שלי. לא האמנתי שאני שם. המקום הזה עטף אותי בצורה מדהימה, כמו מלאכים. האנשים האלה לא עובדים כבר חודשיים, לא ישנים, עושים הכל כדי שמשפחות החטופים ומי שחוזרים יקבלו את המענה. רוצה להגיד תודה על כל מה שעשיתם בשבילי ובשביל כולנו, זה לעולם לא יישכח. אני רואה את עצמי חלק מהמקום הזה. הלב שלי שם. לא אפסיק עד שאחרון החטופים יחזור".

בינתיים משפחת ביבס, על שני ילדיה הקטנים, נשארים מאחור.
"הלב שלי עם כל משפחות החטופים, זה נורא לכולם. בדיוק עכשיו דיברתי עם דודה של ביבס, עם עופרי, וזה שובר את הלב. כולם צריכים לחזור הביתה, גם הג'ינג'ים, גם החיילים, גם הגברים, כולם. אנחנו מחויבים לכולם. זה שגולי שלי חזרה הביתה והלב שלנו קצת יותר שלם עכשיו, זה לא אומר שום דבר על שאר משפחות החטופים. אנחנו משפחה אחת גדולה. נשבר לי הלב כששמעתי שהג'ינג'ים לא ברשימה, ולא רק הם, יש עוד. כולם צריכים לחזור. זה שגולי חזרה ואני מחייכת קצת סוף סוף, זה לא מספיק. צריכים להחזיר את כולם".