יניב יעקב, אחיו של יאיר שנמצא בשבי החמאס ודודם של אור ויגיל ששוחררו אמש מהשבי, מספר היום (שלישי) לחדשות 12 על המפגש המרגש, ועל המחשבות על האב ובת זוגו שנותרו בשבי החמאס. לאחר שפגש את הילדים בבית החולים הוא מאשר: ״פיזית הם נראים בסדר גמור, מנטלית עוד צריך לחקור ולחשוב ולבדוק מה קורה איתם״.

״הם מאוד מתרגשים לפגוש אותנו, היינו מאוד חסרים להם״, מספר יניב. ״היום הילדים שלי הגיעו לפגוש אותם גם, הם כל כך קרובים אליהם אז זה מפגש מאוד מרגש״. עוד אישר דודם כי שני הבנים לא שהו עם אבא שלהם בשבי, ולא ראו אותו אף לא פעם אחת. ״אור ויגיל לא היו עם אביהם, יאיר ומירב (בת זוגו) נחטפו מבית אחר״.

יניב יעקב, דודם של אור ויגיל יעקב
יניב יעקב, דודם של אור ויגיל יעקב

יניב מספר שהיו רגעים שכל הזמן הזיזו את שני האחים ממקום למקום, ושהם אף ראו בחטף את מירב. ״הם היו במנהרות, באיזורים עם אנשים ולפעמים לבד ממה שאור מספר. היה להם מאוד קשה, התנאים היו קשים. תותי, בת הדודה שלהם, הכינה להם עוגיות מאוד טעימות והם לא מפסיקים לאכול״.

בנוסף, השניים לא היו ביחד רוב הזמן – אלא כל אחד מהם היה בנפרד, במקום אחר. ״אור מספר שהוא היה עם עוד כמה אנשים ויגיל היה לבד. ילד בן 13 לבד לגמרי. הוא מציין כל הזמן שהיה קשה. הוא לא מספר הרבה, הם עוד בהתאוששות. רק אתמול בשעה מאוד מאוחרת הם הגיעו לבית החולים. אנחנו מרוכזים בלאהוב אותם, לקבל ולחבק אותם. זו התרגשות מטורפת״.

האחים אור ויגיל יעקב במפגש עם אימם רננה (צילום: מתוך פייסבוק)
האחים אור ויגיל יעקב במפגש עם אימם רננה לאחר השחרור מהשבי | צילום: מתוך פייסבוק

פרצופו של יגיל מוכר: הוא אותו ילד שיצא סרטון שלו לפני כמה שבועות של הג׳יהאד האיסלמי. ״גם הם, כמו ילדים אחרים שחזרו, לוחשים״, ממשיך יניב. ״הם לא מדברים בקול גבוה. כנראה שהתנאים אצל כולם היו דומים, למרות שעוד לא קיבלנו את כל הסיפורים. אנחנו מקווים שקודם כל הם יתחזקו, כי הם עברו עוד יומיים מטלטלים של לחזור הביתה.

״עכשיו הם במקום בטוח״, הוא אומר והקלה בקולו. ״הם לאט לאט מעכלים את זה, ייקח עוד זמן עד שנוכל לדבר איתם על זה״. למרות זאת הוא מספר שהם שואלים על אבא, שעוד חטוף. ״הם אומרים שהם לא ראו אותו, זה קשה, גם לנו״.

רגעי חזרתם של החטופים והמפגש עם המשפחות (צילום: דובר צה"ל)
רגעי חזרתם של החטופים בפעימה הרביעית, אמש | צילום: דובר צה"ל

יאיר (יאיא) יעקב ובת זוגו מירב טל נחטפו בשבת השחורה מקיבוץ ניר עוז יחד עם שני ילדיו של יאיר, אור ויגיל יעקב. אור חגג יום הולדת 17 בשבי החמאס ויגיל הקטן אמור לחגוג בר מצווה בסוף החודש. שניהם שוחררו בפעימה משבי החמאס הרביעית אמש, ללא מירב וללא אביהם.