בפעימה השלישית שוחררו משבי החמאס האחיות אלה ודפנה אליקים, בתן של מעין צין. הן נחטפו מבית אביהן, נועם, בנחל עוז. נועם נרצח לצד בת הזוג שלו דקלה ערבה ובנה תומר. מורדי צין, סבא של דפנה ואלה, פגש אותן לראשונה אחרי 52 יום.

"מאוד פחדתי מהפגישה", הודה מורדי, "אבל אתמול ביליתי עם הנכדות בשניידר, מהצהריים עד הערב. הן נראו טוב, היו מאושרות - ואני הייתי מאושר. כתבתי בקבוצה של החברים שקיבלתי נכדות יותר נחמדות. אחד המשפטים הראשונים שאלה אמרה לי זה: 'החמאסניקים גנבו לי את הטלפון'. זה מאוד הצחיק אותי, איך שהיא מדברת עליהם".

"בתי מעין תמיד הייתה מצטנעת, פתאום הפכה להיות ממש לביאה. דיברה לעניין. עקבתי אחריה. כלפי המשפחה היא ננעלה, לא ענתה לטלפונים ולוואטסאפים. הכל עשינו דרך יועץ התקשורת שלה. זה קצת הפתיע והרגיז - אבל אני מקבל את זה".

הבנות מדברות על מה שקרה להן שם?
"לא יזמתי שאלות, אני מחכה. מישהו אמר לדפנה שהיא השמינה קצת, אז היא אמרה: 'בטח, אכלנו רק פיתות'. הן פעילות, מדברות ועונות לעניין. לא יודע לאן זה יתפתח, אולי תהיה להן תגובה מאוחרת יותר. אני לא רופא ולא נביא. מקווה שזה לא יירד, אלא יעלה".

איפה היית ב-7 באוקטובר?
"אני לא גר בנחל עוז. מעין גרושה מנועם והיה להם הסדר שבסופי שבוע הבנות אצלה. מאחר והייתה מסיבה בנחל עוז, הוא ביקש שהבנות יהיו אצלו למרות שזה לא היה התור - ואז קרה האסון. הבן שלי שלח לי תמונה של דפנה מהאינסטגרם, מצולמת עם פיג'מה לצד החמאסניקים. צעקתי: 'מה אתה מתעסק באינסטגרם? ביקשו לא להפיץ דברים'. הוא אמר: 'אבא, זו דפנה והיא בעזה'. זה היה ב-10:00 בבוקר. הסתבר שהוא צדק. אני לא חושב שכל סבא שעובר אסון צריך לשבת באולפנים ולהסביר למל"ל ולכולם מה צריך לעשות, אני יודע דבר אחד: שלא צריך לחסל את יחיא סינוואר, אלא להביא אותו ולשפוט אותו, כמו אייכמן, ולהוציא לו פסק דין מוות".

מורדי ביקש להודות על התמיכה והחיבוק מהעם בתקופה הזו, "מקום העבודה שלי לקח את הרכב שאני עובד איתו, הדפיס עליו את התמונות של הנכדות וכתב: 'הנכדות שלי בעזה'. שמתי שני דגלי ישראלי על הרכב. ככה נסעתי כמעט חודשיים. אנשים בצמתים הרימו לי בוהן, נשים חיבקו אותי. פרגון עצום. המעביד לקח גם 10 משאיות וקישט אותן בקולאז'ים של החטופים. בהפגנה שעלו לירושלים, נסעתי בראש והמשאיות אחריי".