בקיבוצי העוטף נשמעת ביקורת על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו טרם נפגש איתם ושמע את סיפוריהם, וזאת למרות שערך בקיבוצים שני סיורים מתוקשרים. היום נתניהו ייפגש עם ראשי מועצות מהעוטף, בפעם השנייה מאז המלחמה - אך לא עם התושבים. נציגי הקיבוצים בארי, נירים וניר עוז החליטו להחרים את המפגש עם ראש הממשלה, כאות מחאה על זה שהוא נפגש רק עם נציגים ולא עם התושבים.

ביום שני השבוע סייר נתניהו בקיבוץ כפר עזה, שבו נרצחו בשבת השחורה עשרות תושבים, יחד עם היזם והמיליארדר אילון מאסק. בסרטון שתיעד את הסיור ראה איתמר כהן, תושב הקיבוץ, את נתניהו נכנס לביתו השרוף, זאת בזמן שבני המשפחה עדיין לא ביקרו בבית. "זה מקומם אותי", אומר כהן ל-N12. "כי הוא פשוט הגיע לדירה שלנו, עם עוד עשרות אנשים, בלי התרעה ובלי לשמוע את הסיפור שלנו". בסרטון שפרסם כהן ברשת הוא מחה על כניסת ראש הממשלה ופמלייתו לביתו ללא תיאום עם המשפחה ואמר: "זה הבית שלי וזה שהמחבלים חיללו אותו זה לא אומר שגם ראש הממשלה, וישראלים רבים שהיו שם, צריכים לחלל אותו".

 

נתניהו ומאסק בסיור בכפר עזה  (צילום: לע"מ)
רה"מ נתניהו נכנס במהלך הסיור לביתו של כהן | צילום: לע"מ

 

נתניהו ואילון מאסק בקיבוץ כפר עזה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
רה"מ בנימין נתניהו ואילן מאסק בכפר עזה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"אתם לא יודעים בכלל מה הסיפור פה"

ראש הממשלה ופמלייתו סיירו בבית, נכנסו ויצאו ותיארו למאסק את מה שאירע שם בשבת השחורה, זאת מבלי לשמוע מבעלי הבית את מה שעבר עליהם. "היינו שם עם הילדים, ושרפו לנו את הבית, היינו שם 27 שעות, כמעט בלי חמצן, עד שיצאנו משם. כל פריט שנשאר לנו שם הוא בעל ערך בשבילנו וזה כואב לי שאנשים מזלזלים בפרטים הכי קטנים שנשארו לנו", אומר כהן, בשבת השחורה ששהה בממ"ד הקטן בביתו במהלך מתקפת המחבלים, יחד עם אשתו, בנו בן ה-3 והתינוק שלהם בן ה-4 חודשים, עד שהבית נשרף לגמרי. 

בסרטון שצילם איתמר ועלה לקבוצת המחאה של תושבי העוטף הוא מספר כי קיווה לפחות שנציג אחד מהקואליציה יגיע לדבר איתו ולשמוע את הסיפור שלו. "הייתי שמח שיגידו לנו שהם הולכים מחר להיכנס אלינו הביתה ולעשות מסע הסברתי, ושהם רוצים לשמוע את הסיפור של מי שהיה שם. הסיפור של מי שהיה מאחורי הקירות האלו. שישמעו של מי היה הבית השרוף, אתם לא יודעים בכלל מה הסיפור פה".

"עברנו שם משהו נוראי. אף אחד לא יכול לדמיין לעצמו מה עברנו שם בתוך הממ"ד הקטנצ'יק הזה", אמר כהן בסרטון. "ואנשים לא סופרים אותך ונכנסים לתוך הבית הזה. אני מבין את החשיבות של אילון מאסק, יש לו השפעה גדולה בעולם, והוא רואה את הזוועות, והוא יכול להשפיע לטובת ישראל. מצד שני זה הבית שלי וזה שהמחבלים חיללו אותו זה לא ואמר שגם ראש הממשלה וישראלים רבים שהיו שם צריכים לחלל אותו".

"הוא נכנס לשם עם עוד עשרות אנשים, אני יודע מי הם האנשים האלו? למה אין נציג שידבר איתנו שישמע מה עברנו שם, שהופקרנו. זה בעיקר מכעיס מאוד מעורר זעם ומסתכל", אמר כהן. "עצוב לי מאוד שזה המצב ואני מבין שאין לי על מי לסמוך".

 

 

"אנשים לקחו לנו דברים מהבית"

גורמים נוספים מיישובים בעוטף משתפים בכעסם על כך שאנשים נכנסים להם לבתים בלי רשות, מצטלמים ולוקחים מזכרות מהבתים הנטושים או השרופים ויש אף פורצים שחודרים לבתים. 

"כל יום נכנסים אלינו מאות אנשים, לקחו לנו את התמונות של הילדים מהחדר היחידי שנשאר שם ופשוט זרקו את זה על הדשא מחוץ לבית", אומר כהן ל-N12 על האנשים שנכנסים לבית בכפר עזה. "יש לנו חיים לשקם, אנחנו לא צריכים עכשיו להתעסק באנשים שבאים לבזוז אותנו ולחלל לנו את הבית".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מאז פרוץ המלחמה ראש הממשלה עומד בקשר עם ראשי הרשויות בעוטף, וקיים עימם פגישה ארוכה ומעמיקה בה שמע את כל הצרכים שעולים מפי התושבים. ראש הממשלה סייר מספר פעמים ביישובי העוטף, וכן הביא להחלטת הקמת מנהלת 'תקומה', האחראית לשיקום ופיתוח היישובים שנפגעו. כמו כן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה ואגף פנים במשרד נמצאים גם הם בקשר רציף עם ראשי הרשויות ונותנים מענה ישיר לצרכים השונים".

 

נתניהו ואילון מאסק בקיבוץ כפר עזה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
נתניהו מסייר עם מאסק בקיבוץ כפר עזה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

תמיר סטיינמן השתתף בהכנת הידיעה.