בצל חידוש הלחימה בעזה: העצרת השבועית הקוראת להחזרת החטופים שנותרו בשבי התקיימה היום (שבת) בכיכר החטופים בת"א. העצרת היא יוזמה של מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים, ובה נאמו לראשונה גם החטופים ששבו הביתה בקריאה "להחזיר את כולם". במסגרת העצרת מטה המשפחות דורש "פגישה עם קבינט המלחמה עוד הערב".

בני המשפחות מסרו לקראת קיום העצרת: "כל יום יכול להיות היום האחרון, אסור להשאיר אותם שם. אנו חוששים לגורלם של כל אחד ואחת שנותרו שם. אנו דורשים מראש הממשלה וקבינט המלחמה לפגוש אותנו עוד הערב ולספק תשובות לאן הולכים מכאן וכיצד בכוונתם להחזיר את כולם היום!". מהמטה נמסר כי סיום הפסקת האש וחזרה ללחימה מחייבת עדכון של משפחות החטופים באופן מיידי, וכי סכנת החיים של החטופות והחטופים היא ברורה ומיידית.

בעצרת שודר סרטון של דניאל אלוני בת ה-45, אמה של אמיליה, שנחטפה גם היא, ושוחררה אחרי 49 יום בשבי יחד עם בתה. בסרטון דניאל נראית אומרת: "ב-7 באוקטובר נחטפנו בברוטליות מהבית שלנו. הבנות שלנו ראו דברים שילדים בגיל הזה, או בכל גיל, לא צריכים לראות. סרט אימה. אתה מרגיש שאתה רוצה לצבוט את עצמך ולהתעורר מהסרט הזה. זה היה מבעית, זה היה מפחיד. אין סדר יום, אין כלום. ישנים, בוכים. כל יום נוסף שעובר הוא נצח שלא נגמר". היא מוסיפה, "עדיין שם גיסי, אח שלו, בת זוגו, בת זוגתו ואח שלה. ואנשים שם בסיכון אנשים יכולים למות כי יחליטו פשוט לרצוח אותם. שחררו אותם עכשיו, מיידי, אין זמן. אני מתחננת בשמי ובשם שאר החטופים".

הדס קלדרון, שילדיה חזרו מהשבי, אך אביהם עופר עדיין נמצא בשבי בעזה, נאמה בעצרת: "בבית מחכים לי הילדים המתוקים שלי, אור ותקווה גדולה נכנסו לליבי. גיבורי העל הפרטיים שלי שרדו וחזרו. לדבריהם זה היה משחק המלחמה פורטנייט משחק שהפך למציאות מעבר מעבר לכל דמיון. המשפט הראשון שהם אמרו לי שלא ידעו שאני חיה. חוסר הודאות מי חי או מת ומתי הגהנום יסתיים מלווים את כל החטופים ומשאירים אותם שם חסרי אונים.העדויות מטלטלות ומחרידות, אין ספק שזה מסע בלהות. אבא שלהם עופר קלדרון עדיין שם. סהר רוצה את אבא, ארז רוצה אבא! המערכה לא הסתיימה לצערי".

הדס קלדרון (צילום: רויטרס)
הדס קלדרון נואמת בעצרת | צילום: רויטרס

ילנה טרופנוב ששוחררה השבוע מהשבי, קראה בעצרת: "לשחרר את כולם ואת בני סשה". בעלה של ילנה, ויטלי, נרצח בשבת השחורה, ובנה סשה נותר מאחור בשבי. ספיר כהן ששוחררה גם היא השבוע מהשבי, צפויה גם היא לנאום.

ילנה טרופנוב
ילנה טרופנוב שחזרה מהשבי, נואמת בעצרת הערב

כמו כן, שודר סרטון של יפה אדר בת ה-85 ששוחררה אחרי 49 יום בשבי, בו היא נראית פונה למקבלי ההחלטות: "אני הפעם מדברת בתור סבתא של תמיר אדר. הייתי 49 יום בתופת הזו. אני מתחננת מכל מקבלי ההחלטות תוציאו את הילדים, תוציאו את כולם. זה לא קל, לא למשפחות ולא לאף אחד. אני מבקשת תחזירו אותם. שחררו את הילדים. עכשיו אני רוצה לראות אותם, לא כשאני אהיה בארון. זה הזמן".

דיצה הימן בת ה-84 ששוחררה מהשבי, בסרטון ששודר גם כן בעצרת, אמרה על התנאים בשבי: "ככל שהזמן עובר, הנזק הולך וגדל, והיכולות של הגוף לשרוד את זה הולכות וקטנות. זו סכנת חיים".

 

רז בן עמי בת ה-52, ששוחררה מהשבי אחרי 54 יום, קראה בסרטון ששודר: "אני רוצה להגיד תודה שהחזרתם אותי, תודה שאני פה, תודה שאני יכולה לחזור ולחיות את החיים שלי. כמובן שאני מחכה שכל החטופים יחזרו כולל אהבת לבי, שיחזור לבנות שלנו. האהבה שאני מקבלת פה - אין דברים כאלה, אין כמו עם ישראל. ולכל אחד מגיע שיחזירו אותם כאן ועכשיו ברגע זה את כולם. הם לא צריכים את הסבל הנוראי שם. אי אפשר להתמודד שם. חייבים להוציא את החטופים משם. אם לא נוציא אותם עכשיו הם לא ייצאו בחיים. מגיע להם לצאת משם".

יוכבד ליפשיץ בת ה-85 ששוחררה מהשבי לאחר 17 יום, סיפרה גם היא על התנאים בשבי בסרטון ששודר: "לא ישנתי כמעט, הייתה לי בעיה עם המזון, ובארבעה הימים האחרונים חליתי". עוד הרחיבה: "כל יום הוא קריטי גם בגלל התנאים, תנאי המחייה שם מאוד קשים. יש שם עוד אנשים שלא יעמדו בלחץ הבריאותי והנפשי. החובה המוסרית של הממשלה הזו היא להחזיר אותם מיד, בלי היסוס, הביתה". 

כמו כן, מירי מסיקה, בניה ברבי, עדן בן זקן ואומנים נוספים הגיעו לכיכר החטופים להבעת תמיכה, ולשיר יחד עם משפחות החטופים.