מבקר המדינה מתניהו אנגלמן פנה היום (שני) לראש הממשלה בדרישה לתקן את הליקויים הרבים שנחשפו בביקוריו בשבועות האחרונים בנוגע לפעילות הממשלה בפן האזרחי ובעורף. "אין הצדקה להתעוררות המאוחרת של ממשלת ישראל", אמר אנגלמן אחרי פגישות רבות עם תושבים וראשי רשויות, בביקור אצל המפונים מעוטף עזה, מהדרום ומהצפון.

מבקר המדינה קיים סיור ביישובי קו העימות בצפון
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בעת סיור ביישובי קו העימות בצפון בחודש שעבר

הליך הביקורת נערך שלא כבשגרה, "כאשר הסיכונים והאתגרים עדיין מתדפקים על דלתנו", לדברי אנגלמן. אך עם זאת, מצא המבקר לנכון להזהיר מפני הליקויים בעורף המחייבים תיקון מיידי, בהם תוכנית סיוע לתושבי קווי העימות, תקצוב ממשלתי בחירום למשרדים האזרחיים, מתן מידע והסברת פעולות הממשלה לציבור, שהות המפונים בבתי המלון, חינוך, בריאות הנפש, שירותי בריאות בחירום (הכולל כשל בפינוי תחת אש כאשר פצועים רבים דיממו למוות בשעה שזעקו לפינוי ללא מענה), מחסור חמור באמבולנסים ממוגנים ועוד.

"ההיערכות הממשלתית לחירום אמורה הייתה להיות כוללת, מפורטת, מתורגלת ומוכנה להפעלה", הדגיש אנגלמן. "זהו הרף המצופה אשר בהתייחס אליו יש לבחון את כלל הפערים והכשלים המסתמנים בתפקוד המערכות האזרחיות בחודש הראשון למלחמה. זהו גם הרף המצופה ממדינה שהיערכותה לחירום היא נדבך הכרחי ויסודי בעמידתה למול אתגריה הביטחוניים המורכבים. החודש הראשון של תקופת החירום אינו אמור להתאפיין בתהליך הדרגתי ואיטי של התארגנות ממשלתית, אלא בהפעלה מהירה של תכניות ומערכים מוכנים".

הגן של קיבוץ רעים במלון באילת
הגן של קיבוץ רעים במלון באילת שאליו פונו התושבים

אנגלמן גם ציין את ההבדלים שבהם הבחין בין גופים אזרחיים לממשלתיים: "רוח ההתנדבות הנפלאה הקיימת בקרבנו הינה בעלת חשיבות מכרעת ותורמת ללכידות הלאומית, אך לצד זאת היא מחדדת הצורך בניהול מענה יעיל ומהיר מצד המערך הממשלתי".

המכנה המשותף לרוב הליקויים והפערים אותם מצאו אנגלמן ואנשי משרדו נוגעים ברובם המוחלט הנוגע לרובם המוחלט להיעדר ההיערכות לשעת חירום. ממשרד מבקר המדינה נמסר שחלק מהם גם עלו בדוחות מבקר המדינה בעבר, "לדוגמה בתחומי המיגון, המקלוט ופינוי האוכלוסייה, בטיפול בנפגעי חרדה בשעת חירום בחינוך ולמידה מרחוק ועוד".

קופח בתוך לאונרדו ביץ' תל אביב (צילום: באדיבות רשת פתאל)
סניף קופת חולים במלון לאונרדו ביץ' שאליו פונו תושבים | צילום: באדיבות רשת פתאל

"ביקורת המדינה תהפוך כל אבן על מנת להגיע לחקר האמת ולהצביע על האחריות של הגורמים הנוגעים בדבר מכלל הדרגים", אמר אנגלמן. "פעילותה המקיפה של ביקורת המדינה תחל בעיתוי שאקבע. ככל שתוקם ועדת חקירה, ייבחנו גבולות הגזרה בין תחומי הפעילות של ביקורת המדינה לבין תחומי האחריות של ועדת החקירה".

אנגלמן הבהיר כי הביקורת תבחן את פעילות כל הדרגים - המדיני, הצבאי והאזרחי - לפני, בזמן ואחרי מתקפת הפתע של חמאס, אבל כעת היא מתמקדת בעורף האזרחי בלבד. "חובתנו לתמוך בצה"ל ובכוחות הביטחון כך שיעסקו בדבר אחד - ובו בלבד - הניצחון על אויבנו, שכן זוהי מלחמת קיום בארצנו. משכך, בעת הזו ביקורת המדינה מתמקדת בבחינה ובמעקב אחר מתן המענה של רשויות המדינה לעורף האזרחי".