אחרי המתנה ארוכה, חנה פרי בת ה-79 התאחדה השבוע עם משפחתה. לפני שלושה ימים, פרי, תושבת קיבוץ נירים, שוחררה משבי חמאס. בתה, איילת סווטיצקי, מספרת: "לאורך כל תקופת השבי אימא שהתה במנהרות, חדרים שמזכירים כוכים בבטן האדמה, מטרים רבים מתחת לפני השטח".

בשיחה ראשונה עם N12 מאז שאימה החטופה חזרה, מספרת סווטיצקי: "הקרדיט היחידי שאני מוכנה לתת לחוטפים של אימא הוא שהם 'שמרו על הנכס האסטרטגי בחיים'". היא מספרת כי אימה קיבלה אוכל מועט בשבי: "רבע פיתה לארוחת בוקר, אורז לארוחת צהריים ורבע פיתה לארוחת ערב. זה לא נחשב לשמור על אנשים מבוגרים, סוכרתיים עם בעיות לחץ דם או מחלות רקע בלי התרופות שלהם".

חנה פרי משתחררת הביתה
חנה פרי משתחררת הביתה

"לאורך תקופת השבי היא שהתה עם אנשים אחרים, חטופים אחרים, וגם עם אחי נדב, בנה של חנה שנחטף יחד איתה והופרד ממנה יומיים לפני שאימא שוחררה".

בשבת הארורה, בסביבות 8:30, קיבלה הבת תמונה בוואטסאפ שבה נראים אימה בת ה-79 ואחיה נדב כשהם מוחזקים בביתם בידי מחבלי חמאס חמושים. תמונה זהה עלתה גם לסטורי של האם. שכן ששרד העיד שראה אותם מובלים החוצה. למחרת נמצאה גופתו של אחיהם הבכור רועי.

איילת מספרת שהחטופים היו מעודכנים בימי השבי בהתקדמות הלחימה: "הם ידעו על הקרבות בצפון הרצועה והתקדמות לכיוון דרום הרצועה. הם ידעו ממש את המספרים - כמה חטופים וכמה נרצחים, היו גם חטופים שראו לתקופה קצרה שידורי טלוויזיה בעת השהייה בשבי“.

לאיילת היה חשוב מאוד להתייחס למצבה הבריאותי של אמה עם חזרתה מהשבי. "האוכל היה מאוד דל. אימא ירדה באופן משמעותי במשקל. לאורך כל ימי השבי אימא לא פגשה את נציגי הצלב האדום. אימא שלי סוכרתית, היא לא הזריקה אינסולין במשך 50 ימים. ולא רק קשישים - היו חטופים, גם צעירים, שזקוקים לתרופות מצילות חיים שלא מקבלים - החוטפים השיגו כל מיני תרופות ואמרו להם 'תסתדרו עם מה שיש'".

הבת של דיצה היימן ששוחררה אתמול: "לא קיבלה שום תרופה"

בבית החולים שיבא שוחחנו עם נטע, בתה של דיצה היימן, ששוחררה אתמול (שלישי) והובאה לבית החולים על מנת לקבל טיפול רפואי אחרי 58 ימים בשבי. "היא לא קיבלה שום תרופה", סיפרה הבת. "היא בת 84 והייתה בתנאים סניטריים ירודים, ולא הגיע אליה שום נציג של הצלב האדום. הסיפור שלה מבהיר כמה דחוך להוציא משם את כולם". 

"את הקשישות, הקשישים, הפצועים, הילדים וכולם. אסור שיישארו שם יותר, וצריך לשלם כל מחיר עבור זה", קבעה נטע. "צריך להדגיש את הדחיפות. ולשלם גם בהפסקת אש וגם בשחרור אסורים. המדינה חייבת את זה להם".