קיבוץ ניר עוז הודיע היום (שישי) על הירצחם בשבי של אריה (זלמן) זלמנוביץ', רונן אנגל, אליהו מרגלית ומיה גורן ז"ל. קיבוץ בארי הודיע על הירצחה של עפרה קידר ז"ל. החמישה נחטפו לעזה במהלך השבת השחורה. 

עפרה קידר - בארי

עפרה בת ה-70, נחטפה מבארי. היא יצאה לעשות הליכה בקיבוץ ומהשעה 6:30 נעלמו עקבותיה. היא נחטפה ומתה בשבי. בשיחת טלפון עם בנה, בבוקר השבת השחורה, היא נשמעה צועקת ומנסה לברוח מהמחבלים שירו לעברה. בשלב מסוים היא גם אמרה לו שנפצעה. 

עפרה קידר
עפרה קידר ז"ל

עפרה עבדה במשך עשרים שנה ביונקיה (היכן שגדלים העגלים) והמקום נסגר. מאוחר יותר החלה לעבוד בפינת החי, שם היא עבדה עד יומה האחרון. אחר הצוהריים שלה היה מוקדש תמיד לנכדים. בעלה בנפרד של עפרה – סמי, חולה פרקינסון שישב מרותק לספה, נרצח בביתו.

אליהו מרגלית

אליהו (צ'רצ'יל) מרגלית בן ה-75 נחטף מניר עוז במצב לא ידוע - ומת בשבי חמאס. ב-7:00 בבוקר של 7 באוקטובר הוא יצא להאכיל את סוסיו האהובים באורוות הקיבוץ, ובאזור האורווה נמצאו הרבה סימני דם. יחד איתו נלקחו גם הסוסים של מרגלית

אליהו מרגלית ז"ל
אליהו מרגלית ז"ל

.

בתו נילי מרגלית, בת ה-40, נחטפה מביתה בקיבוץ - ושוחררה אתמול במסגרת הפעימה השביעית. היא עובדת במלר"ד ילדים בבית החולים סורוקה באר שבע. בתחילה לא היה ברור מה עלה בגורלה - עד לעדותה של יוכבד ליפשיץ, ששוחרה בסוף אוקטובר, וסיפרה כי נילי נחטפה והיא בחיים. כמו בשגרה גם בשבי היא טיפלה בפצועים ואגה להם.

אריה זלמנוביץ' 

זלמן היה בן 85, ממקימי הקיבוץ, אב לשני בנים, בועז ויואב, וסב לחמישה נכדים. "אריה היה כל חייו איש אדמה אשר עסק בחקלאות ובגידולי שדה", נמסר. "איש ספר ובעל ידע רחב בנושאי היסטוריה וידיעת הארץ".

הקשר עם אריה נותק בשעה 9:30, ביום שבת 7 באוקטובר, אז דיבר בפעם האחרונה עם משפחתו. הוא האדם המבוגר ביותר שנחטף לעזה. בשלב מסוים פרסם חמאס סרטון תעמולה אכזרי בו הוא נראה בימיו האחרונים.

אריה זלמנוביץ'
אריה זלמנוביץ ז"ל

זלמן נולד בחיפה והגיע לקיבוץ עם גרעין נח"ל. איש אדמה, פלאח בנשמתו, עסק בחקלאות וגידולי שדה, התמחה בגידול חיטה בתנאי הנגב. בשנים האחרונות המשיך ללבוש את בגדי העבודה בכל בוקר ולנסוע בקולנועית לשתות קפה ולבלות עם החקלאים הצעירים. איש ספר בעל ידע רחב בהיסטוריה ובידיעת הארץ. נעלם בלי המשקפיים ובלי מכשיר השמיעה.

מיה גורן

מיה בת ה-56, היא המטפלת המיתולוגית של ניר עוז, אם לארבעה. באותה שבת שחורה היא יצאה השכם בבוקר לסדר את בית הילדים בניר עוז בו היא עבדה, כדי שיהיה מוכן ליום המחרת. היא נקלעה למטח הרקטות ואחר כך להודעות שמחבלים מסתובבים בקיבוץ. מיה הספיקה לכתוב שהיא מסתתרת מתחת לאחת ממיטות הילדים ומאז נותק הקשר איתה. היא נחטפה ומתה בשבי. גם בעלה אבנר גורן נרצח בטבח.

מיה גורן (צילום: n12)
מיה גורן ז"ל | צילום: n12

מיה עבדה במערכת החינוך בקיבוץ הרבה שנים ונתנה את נשמתה ואהבתה לילדים, לצוות ולעבודה עצמה. גם מעבר לשעות העבודה היא תמיד נרתמה לעזור להורים עם ילדיהם.

רונן אנגל

רונן אנגל ז"ל, בן 54 מקיבוץ ניר עוז, נרצח באירועי שבעה באוקטובר אחרי שיצא להלחם במחבלים שפלשו לקיבוץ. רונן הותיר אחריו את בת זוגו, קרינה, ששבה משבי חמאס יחד עם בנותיהם מיקה ויובל. לזוג בן נוסף בשם טום, חייל בשירות. רונן היה איש משפחה, חם, מצחיק ואופטימי, חבר אמיתי, צלם מקצועי, אופנוען בכל רמח איבריו ואספן וינטאג'. המשפחה אומרת שרונן הגדיר את עצמו "דפוק אבל אופטימי".

רונן אנגל ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
רונן אנגל | צילום: באדיבות המשפחה

אחיו של רונן סיפר: "דיברנו איתם בפעם האחרונה כשהיו בממ"ד ורונן היה חמוש. מישהי מהקיבוץ אמרה לנו שדיברה עם קרינה בזמן החטיפה, ורונן לא היה איתן ויצא להילחם. אנחנו יודעים בוודאות ששלוש הבנות היו יחד. אנחנו לא יודעים איפה רונן ומה על בגורלו – אבל בשעה עשר בבוקר העלו המחבלים בסטורי של רונן תמונות סלפי ותיעוד שלהם עולים על טנק".

החברים סיפרו שרונן היה בחור אופטימיסט עם חיוך שלא יורד מהפנים, שעסק בצילום עיתונות. הוא סיים לאחרונה לימודי חוץ בנושא קווי מים ובקיבוץ עסק בלול וחידוש רהיטים. הוא גם היה אספן מושבע חובב אופנועים.