חודשיים בדיוק לאחר שמחת תורה, אז בוצעה מתקפת הפתע של חמאס ונפתחה המלחמה, היום (חמישי) החל חג החנוכה - החג הראשון במלחמה. בין תושבי ישראל שהדליקו הערב את הנר הראשון, היו גם החטופים שחזרו, משפחות החטופים שעדיין מוחזקים בעזה ותושבי העוטף ששרדו את התופת. "יצאנו מהחשיכה אל האור", אמרה רעיה רותם, ששוחררה משבי חמאס בעסקת החטופים, במהלך הדלקת הנרות של קהילת קיבוץ בארי.

נר ראשון בכיכר החטופים (צילום: אילן בן אודיז)
הדלקת נר ראשון בכיכר החטופים | צילום: אילן בן אודיז

בכיכר החטופים בתל אביב הודלקה הערב "חנוכיית החטופים", בת 138 קנים, המייצגת את החטופים המוחזקים בידי חמאס. אל האירוע הצטרף גם עמית שני בן ה-16, ששוחרר משבי חמאס בעזה בפעימה האחרונה שבוצעה בעסקה, וקרא להשבת החטופים. "אני נרגש ושמח לעמוד פה הערב בנר ראשון של חנוכה, כאן על אדמת ישראל", אמר. "אני מודה לכל מי שפעל למען חזרתי ולמען חזרת שאר החטופים. אנחנו צריכים להמשיך ולהילחם עד החזרת אחרון החטופים".

בין הנוכחים באירוע היו הזמר אמיר דדון, ששר את השיר "אור גדול" בפני המשפחות, ושגריר ארצות הברית בישראל ג'ק לוק, שחזר על מחויבותה של ארה"ב לישראל ולהשבת כל החטופים: "בתוך המלחמה הטרגית הזו, אנו מזכירים כאן הערב שהאור בסופו של דבר תמיד ינצח את החושך", אמר. "אנו מחויבים לבנות כאן עתיד של שלום וביטחון מתמשכים. לא נפסיק לפעול עד לחזרתם הביתה של כל 138 החטופים".

נר ראשון בכיכר החטופים (צילום: אילן בן אודיז)
נר ראשון בכיכר החטופים | צילום: אילן בן אודיז

רעיה רותם ובתה הילה, שתיהן שוחררו מהשבי בעסקת החטופים, השתתפו דרך הזום בהדלקת הנר הראשון של חברי קיבוץ בארי השוהים במלון "דיוויד" בים המלח. "חברים שלי, אני מדליקה אתכם נר ראשון ומקדישה אותו לשחרורם של כל החטופים שעדיין בשבי החמאס", המשיכה. "יצאנו מהחשיכה אל האור, לכן הנני מפנה את האור הגדול הזה אל החברים שלנו שעדיין נמצאים בשבי - להזכיר לכולנו שצריך להחזיר את כולם וכולן, כל אחת ואחד, כדי שיהיה לנו אור איתן".

רעיה ובתה הילה מדליקות נר ראשון (צילום: באדיבות המשפחה)
רעיה רותם ובתה הילה מדליקות נר ראשון של חנוכה | צילום: באדיבות המשפחה

גם הדר בכר ועלמה אור מבארי הדליקו היום יחד נר ראשון של חנוכה. אימה של הדר בת ה-13, דנה, ואחיה כרמל בן ה-15, נרצחו ב-7 באוקטובר. אביה, אבידע בכר, נפצע ורגלו נקטעה בעקבות הטבח. עלמה בת ה-13 וחצי נחטפה מביתה יחד עם אחיה נעם, אביה דרור ובן דודה ליאם באותה השבת. אימה יונת - נרצחה. אחיה הגדול יהלי, שלא שהה בבית בשבת השחורה, ניצל. עלמה, נעם וליאם שוחררו במסגרת עסקת החטופים, בעוד אביה דרור נותר חטוף בעזה.

הדר בכר ועלמה אור מדליקות נר ראשון
הדר בכר ועלמה אור מדליקות נר ראשון

שני קנר ורז איתמרי, צעירות כפר עזה שחבריהם חטופים בעזה קראו גם הם להשבת החטופים: "אנחנו בכפר עזה חיים את האימה כבר 62 יום. איבדנו 63 מבני היישוב שנרצחו באכזריות, לצד עשרות שנחטפו לעזה. לשמחתינו ממש לאחרונה שבו אלינו 11 חטופים מהקהילה. לצד חיבוק חזק והרבה דמעות של אושר, הם מספרים בקול חנוק את הזוועות שהם עברו. מדברים איתנו על שיקום, אבל לא נוכל להשתקם בלי החזרת כל החטופים הביתה".

מייה שם בהדלקת נרות
מייה שם בהדלקת נר ראשון

גם מייה שם, הצעירה ששוחררה בפעימה האחרונה בעסקת החטופים ושידה נותחה בשבי חמאס בעזה, בידי וטרינר, העלתה תמונה לאינסטגרם שבה היא נראית מדליקה נר ראשון. "מודה על הזכות לחגוג את חנוכה בבית עם המשפחה", כתבה. "מקווה שהאור הקטן יגרש את החושך הגדול. מחכה שכל החטופים יחזרו הביתה".