הרב יגאל לוינשטיין, מראשי המכינה הקדם-צבאית בעלי, ביקר אמש (שלישי) בישיבת "ראש יהודי" ברחוב צפת בתל אביב, וזכה לקבלת פנים סוערת מצד מאות מפגינים, בהם להט"בים, שהפגינו לנוכח דעותיו והתבטאויותו נגד הומוסקסואלים וצעירות דתיות המתגייסות לצבא.

בתיעודים מההפגנה שנערכה בסמוך לסניף של הארגון, המפגינים תקפו את לוינשטיין וסביבתו: "אתם כלום, אין לכם אלוהים. אתה חלאה. אתם לא יהודים. לכו מכאן! שבט יהודה, אנחנו נגרש אתכם מפה". אחרים צעקו "לך מפה, פאשיסט. תחזור להתנחלויות, אתה לא מתאים למקום הזה", בעוד מספר מפגינים גידפו ואחד מהם הפנה אצבע משולשת לעבר לוינשטיין ואנשי הישיבה. בשלב מסוים, מנכ"ל עמותת "ראש יהודי" וראש הישיבה ישראל זעירא לווה בידי שוטרים לאחר שמפגינים תועדו רודפים אחריו בעקבות תפילת נעילה ביוזמתו שתתקיים ביום כיפור בכיכר דיזנגוף עם מחיצה להפרדה מגדרית.

הפגנה נגד גרעין תורני בתל אביב (צילום: 27א')
צילום: 27א'

 "אני מודה לקדוש ברוך הוא ולמשטרה שהגנה עלינו והצילה אותנו מפוגרום", אמר זעירא ששחזר בשיחה עם N12 את הערב הסוער. "היו יריקות, דחיפות וניסיון לתת לנו מכות קלות עם דגלי ישראל. לא הייתה אלימות קשה אבל בהחלט מרדף. אחריי רדפו חצי קילומטר והיה סביבי מעגל אבטחה של משטרה שקיוותה שהם יניחו אחרי מאה מטר וזה לא קרה. בסוף הכניסו אותי למרכז השני של 'ראש יהודי', המפגינים צרו עליו והמשטרה סגרה את המקום".

"הופתענו מעוצמת השנאה, המילים הבוטות וההתנהגות האלימה של אספסוף שלא מתאים לו להתנהג ככה. ציבור אנשים אינטליגנטיים ורציניים שמתנהגים כאחרוני פראי האדם, וזו הייתה מבחינתנו הפתעה ותחושה לא נעימה. יחד עם זאת, אנחנו מבינים שהם באו להפחיד אותנו בעקבות הפעילות של הישיבה והתפילה ההמונית שנקיים בכיכר דיזנגוף ביום כיפור".

הפגנה נגד גרעין תורני בתל אביב (צילום: ברק אור)
צילום: ברק אור

הוא המשיך ואמר כי המפגינים הם "גוף קיקיוני שמנסה לפגוע בדבר הכי קדוש לעם ישראל. בשנה שעברה הגיעו יותר מ-2,000 מתפללים, ש-90% מהם חילונים שגרים ליד הכיכר, שבאו לכמה דקות של קדושה, התייחדות והתאחדות. רגעים נדירים של קודש שאותם המפגינים באים לסרס כי מישהו מפחד מהדתה. איבדנו כל פרופורציה. אלה חרדות ופוביות לא מוצדקות. הליברליות, שיודעת להכיל באהבה כל תופעה משונה, לא יודעת להכיל את תושביה הדתיים של תל אביב שרוצים להפיץ תורה. באנו להפיץ תורה ואהבה בלי שום מניפולציות. אנחנו נגד הדתה או כפייה ובעד חירות".

"למחאה נגד המהפכה המשפטית יש השפעה אבל זה עמוק יותר", טען זעירא, "אנשי המחאה חוששים מאוד מכך שהולכת להיות כפייה דתית וחרדית בעקבות ההתגברות של הכוחות הדתיים והמסורתיים. הם רואים בסקרים שיותר ויותר חילונים מזהים את עצמם כמסורתיים. היום יש רוב מסורתי במדינת ישראל שמגדיר את עצמו ככה על פי סקרי למ"ס וזה מכניס אותם לחרדה".

לוינשטיין התייחס גם הוא בסרטון שבו אמר כי "האירוע האלים נוגע לליבת הערכים שלנו כמדינה. מדינה חופשית והזכות להביע דעה. גם אם יש מחלוקות, זה לגיטימי. אבל סתימת פיות אינה לגיטימית. העובדה שאני רוצה ללמד יהדות, אנשים שמעוניינים ביהדות, בעיר העברית הראשונה שדגל הפלורליזם מתנוסס מעליה, ושוטרים צריכים להגן בגופם כדי שאוכל להעביר שיעור - זה דבר שמנוגד לכל הערכים היסודיים של המדינה. אנחנו נמשיך ללמד יהדות, לעסוק בזהות היהודית של המדינה - ובעיקר לא לפחד כלל מכל אלה שמנסים לסתום את פיותינו".

לי הופמן אגיב, מנהלת השטח של תנועת בונות אלטרנטיבה מסרה בתגובה כי בכל מקום שבו תהיה סכנה או איום על נשים וזכויותיהן - "אנחנו נהיה שם ונעמוד על המשמר". לטענתה, "הטעות הגדולה של הזרם המשיחי של צבי טאו ויגאל לוינשטיין היא שהם דחפו אותנו לקצה, ועכשיו יצאה כל האמת החוצה".

סרן (במיל') ד"ר הדר מילוא רז, רופאה בכירה בבית החולים שיבא-תל השומר אמר כי "בתור מי שהייתה רופאה בגדוד קרבי ובמיוחד, בערב בו הודיע הרמטכ"ל שיחידות קרביות כמו מטכ"ל ושריון מתמרן יפתחו לנשים ללא תנאי סף, חשוב היה לי להזכיר לאלו שמשמיצים נשים בצה"ל וקוראים להדרתן, שצבא ההגנה לישראל הוא של כולם נשים וגברים כאחד". היא המשיכה: "הצבא שלנו, שהוא צבא העם וצבא מילואים יכול להתקיים רק בדמוקרטיה".

יו"ר סיעת המחנה הממלכתי זאב אלקין גינה את ההפגנה: "הסגנון הזה הוא ההפך הגמור מליברליזם אמיתי ומשמירה על הערכים של חופש הביטוי, חופש הדת והדמוקרטיה. אנחנו עלולים להידרדר לתהום של שנאת אחים וקרע בעם, שיסכן את עצם קיומה של המדינה היהודית. זה הזמן לעצור".

 

 

לפני ביקורו של לוינשטיין בגרעין התורני בתל אביב, יו"ר ארגון הנוער הגאה "איגי" וסגנית ראש עיריית תל אביב חן אריאלי קראה לתושבי העיר לצאת ולהפגין נגדו: "האיש הזה, השונא הכי גדול של כל מה שתל אביב מייצגת - מגיע הערב לעירנו היפה. לא צריך לנסוע לעלי, עלי באה אלינו. ואם לא נצא למחות נגד זה - עלי גם תישאר".