ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט התייצב הבוקר (שני) בבית משפט השלום בתל אביב, לדיון בתביעות לשון הרע שהגיש נגד פעיל הימין יגאל מלכה ונגד הרב יוסי מזרחי. התביעות של בנט הוגשו כחלק מ"תוכנית ניקיון הרשת" של ראש הממשלה לשעבר, שבמסגרתה הוא החליט "לפעול נגד תרבות הרעל והפייק-ניוז ברשתות בישראל". 

התביעה של בנט נגד הרב יוסי מזרחי הוגשה אחרי שהרב טען כי אימו של בנט לא יהודיה. ראש הממשלה לשעבר דרש פיצוי על סך מאה אלף שקלים. השופט קבע כי מזרחי יפצה אותו בסכום שנע בין 40 ל-80 אלף שקלים. בנוסף, הרב יפרסם התנצלות וידגיש בערוץ היוטיוב שלו: "הדברים שנאמרו שקריים". מדובר בניצחון חמישי של בנט בתביעות שהגיש, והוא מתכוון לתרום את הכסף למשפחות שכולות.

בבית המשפט מזרחי התנצל בפני בנט, אך עורך דינו הדגיש: "יש פה רצון לדרוס את הנתבע". ראש הממשלה לשעבר התפרץ במהלך הדיון: "בושה וחרפה, הם ממשיכים בהאשמות שקריות". בקול רועד מבכי אמר לשופט: "אנחנו מבקשים התנצלות מוחלטת. הם הוציאו את דיבת אימי שכל משפחתה נספתה בשואה".

"לילה אחד הסתכלתי בטלוויזיה וראיתי את מזרחי אומר שאני נוצריה", סיפרה בדמעות אימו של בנט, מירנה, "זה היה כל כך קשה. אני רוצה לשבת על הספה שלי בלילה ולראות אותו מתנצל בפומבי".

נפתלי בנט עם אימו בבית המשפט
בנט ואימו בבית המשפט

"מעולם לא הייתה לי כוונה לפגוע בך", אמר מזרחי למירנה בנט, "אני מעריץ אותך ואני מתנצל שגרמתי לך צער. כנראה שהפרסומים בארה"ב לא נכונים ואתם צריכים לתבוע אותם. אני גם מוכן לתת לכם מכתב התנצלות וכסף לפיצוי".

מוקדם יותר נערך דיון בתביעה שהגיש בנט נגד יגאל מלכה. בתביעה, על סך חצי מיליון שקלים, טען בנט כי מלכה הפיץ באופן סדרתי לאלפי עוקביו מידע שקרי ברשתות לפיו הוא "גנב" 50 מיליון שקלים.

"לגבי חלק גדול מההתבטאויות - האינטואיציה שלי היא שהם לא צריכים להתברר בתביעת לשון הרע", אמר השופט בדיון, והציע לצמצם את מספר הפרסומים המופיעים בתביעה. "את רוב האמירות נראה שאפשר לתפוס כהבעת דעה". עם זאת, בהמשך הדיון הדגיש השופט כי קבוצה נוספת של התבטאויות, הנוגעת ליחסים בין בנט לרעייתו, מעוררת קושי וייתכן שאף "חוצה קו אדום". 

הציוץ נגד ראש הממשלה לשעבר בנט
הציוץ נגד ראש הממשלה לשעבר בנט
נפתלי בנט
ראש הממשלה לשעבר בנט בבית המשפט

"ישראל זקוקה לשיח ציבורי נוקב, אבל בריא", אמר בנט לתקשורת בתום הדיון. "ההבחנה היא ברורה - ביקורת בהחלט כן, אבל דיבה רעל ושקרים - לא". פעילי ימין תקפו אותו ביציאה מהאולם: "גנבת 50 מיליון שקלים".