ערב סוער בפתח תקווה: איציק מדינה, פעיל בארגון המחאה "אחים לנשק" נגד המהפכה המשפטית, נלקח לחקירה במשטרה ועוכב במשך כשעתיים - במהלך שהוציא מפגינים רבים למחאה מחוץ לתחנת המשטרה המקומית בעיר. במשטרה טענו שהחקירה בוצעה "במסגרת בחינת מידע שהתקבל בדבר חשד לכוונות פעילות אלימה", ושבסיום החקירה יוחלט אם לעצרו - אך בסופו של דבר הוא שוחרר ללא תנאים מגבילים. עם שחרורו מדינה הודה למפגינים - וכעבור זמן קצר נרשמו שתי תקריות חריגות ביותר כאשר אדם שזהותו לא ידועה שלף אקדח על המפגינים, ואדם אחר ניסה לדרוס אותם עם רכבו ונמלט מהזירה.

זמן קצר לאחר שמדינה נלקח מביתו, ארגוני המחאה הודיעו שמדובר במעצר מנע ראשון של פעיל מחאה וקראו לפעילים להגיע אל תחנת המשטרה כדי להפגין ולדרוש את שחרורו. "מעצר מנהלי ראשון לפעיל מחאה", כתבו, "כוחות משטרת פתח תקווה הגיעו הערב ללא התראה מוקדמת, לביתו של פעיל המחאה איציק מדינה. השוטרים פרצו לביתו באמצע ארוחת הערב עם אשתו וחמשת ילדיו, ולקחו אותו למעצר בתחנת משטרת פתח תקווה. פעילי מחאה מתחילים להגיע לתחנת המשטרה למשמרת מחאה".

איציק מדינה שעוכב לחקירה (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
"פשוט קטפו אותי מהבית". מדינה מודה למפגינים בצאתו מהתחנה, ולצדו בוגי יעלון שהגיע להפגין | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

הסיבה לחקירה היא מידע שהשב"כ העביר למשטרה, ושעל פיו הוא מתכנן לכאורה פעילות אלימה נגד איש או אנשי ימין. שוטרים הגיעו לביתו, והוא סירב להתלוות מרצונו אלא אם יודיעו לו שהוא מעוכב. זוגתו סיפרה ל-N12: "דפקו בדלת באמצע ארוחת הערב. ביקשו לדבר איתו. הוא אמר שהוא באמצע ארוחת הערב, אמרו בסדר. יצא החוצה דיבר איתם. סיים לאכול ויצא אליהם. 5 אנשים שהיו שם על אזרחי. היינו שם עם הילדים בארוחת ערב. לא יודעים למה עוכב. אנחנו פעילים במחאה. כולם נגד נתניהו".

ממחאת המילואימניקים "אחים לנשק" נמסר: "זו ראשיתה של משטרת המחשבות של בן גביר. הזהרנו מהרגע שהמחאה הכי לא אלימה אי פעם תיתקל בתגובה לא מידתית מצד השר לכישלון לאומי. לא ניתן לו לייצר מסורת של מעצרים מנהליים כלפי אזרחי ישראל שמוחים על עתיד הדמוקרטיה הישראלית".

הפגנות בפתח תקווה
מבט מהרחפן: ההפגנה מחוץ לתחנת משטרת פ"ת
האיץ עם רכבו לעבר מפגינים בפתח תקווה (צילום: לפי סעיף 27 א')
האיץ עם רכבו לעבר המפגינים, שניסו לרדוף אחריו | צילום: לפי סעיף 27 א'

זמן קצר לאחר הודעת "אחים לנשק", פרסמה המשטרה הודעת תגובה שבה כאמור נכתב שהוא עוכב לחקירה במסגרת בחינת מידע שהתקבל בדבר חשד לכוונות פעילות אלימה: "בהמשך לפניות כתבים ועל מנת להעמיד דברים על דיוקם, נציין כי שוטרי תחנת פ"ת עיכבו הערב לחקירה תושב העיר בעקבות מידע שהתקבל כי בכוונתו לבצע פעילות אלימה. החשוד עוכב כאמור לחקירה בתחנת המשטרה ובסיומה יוחלט האם לעוצרו".

לאחר מכן פרסמה המשטרה הודעה נוספת, שבה החקירה כבר כונתה "תשאול קצר". "בעקבות מידע שעלה במערכת הביטחון על רקע כוונות לממש פעילות אלימה", מסרה המשטרה שגם הודיעה על כך שהוא שוחרר ללא תנאים. בצאתו מהתחנה הוא הודה למפגינים ואמר להם במגפון: "מה שקרה הערב יכול לקרות לכולנו, יכול לקרות לי, לכם. הגיעו אליי הביתה ופשוט קטפו אותי מהבית".