תופעה מטרידה צוברת תאוצה - בעלי דירות שלא מתביישים לפרסם מודעות ובהן הגבלה לכך שהדיירים יהיו דתיים, חרדים או לכל הפחות שומרי כשרות. שוכרים שמחפשים דירות שיתפו בשיחה עם N12 על הקשיים למצוא דירה כאשר פעם אחר פעם מכשול הדת הופך למגבלה במסע החיפוש אחר הדירה. 
 
"לדתיים או שומרי מסורת בלבד", כך נכתב במודעה שפורסמה באתר יד2 שבה הוצעה יחידת דיור במחיר 3,000. במודעה אחרת פורסמה יחידת דיור של שני חדרים ובתיאור נכתב: "המטבח כשר ולכן מיועד לשומרי כשרות ושבת בלבד". בשכונת בית וגן בירושלים אף החמירו את ההגבלה וכתבו על יחידת דיור שפורסמה כי היא נמצאת ב"בניין חרדי ומתאימה לחרדים בלבד!". 

"אנחנו רוצים שהמטבח יישמר כשר - צריך להכיר את ההלכות"

בשיחה שערכנו עם משכירת דירה שפרסמה נכס המיועד ל"דתיים בלבד", היא הבהירה כי מדובר בתנאי קבלה. "אנחנו לא שומרי כשרות, האם זה קריטי?" שאל השוכר הפוטנציאלי, ובעלת הדירה השיבה: "בעיקרון יש בדירה שני כיורים ושיש לכל צד, תנור מובנה". כששאל המתעניין "אם אני לא שומר כשרות זה בסדר? אנחנו לא דתיים", נענה על ידי בעלת הדירה: "אני מבינה, אבל מאוד חשוב לנו לשמור על הכשרות של המטבח, צריך להכיר את פרטי ההלכות. זה לא שאני באה לכפות או להתערב למישהו אבל אנחנו מאוד רוצים שהמטבח יישמר כשר". 

דירות המושכרות ל"דתיים בלבד"
"לדתיים או שומרי מסורת בלבד", מתוך אתר יד2

"אם אני הייתי אומר שאני לא מוכן לתת למישהו דתי לגור זה נראה לך היה בסדר?", שאל המתעניין, ובעלת הדירה השיבה: "אני אומרת שאני צריכה שהמטבח יישאר כשר, אתה מבין?". המתעניין, שנפסל כמועמד למגורים בנכס, הוסיף: "את יודעת, אפשר גם אחר כך לנקות. אני לא הייתי מעלה על דעתי לא להשכיר דירה לבן אדם דתי". 

"אורח החיים הדתי של אדם לא אמור להיות מגבלה בניסיון חיפוש דירה"

יוסי מירושלים מחפש בימים אלו דירה להשכרה בשכונות קטמון ובקעה שנחשבות לשכונות פלורליסטיות בבירה אך נתקל במגבלה ל"דתיים בלבד". בהודעה ששלח השבוע יוסי לאחד מבעל הדירות באיזור, כתב: "ראיתי את הדירה שפרסמת ואני מעוניין לראות אותה". המשכיר ענה לו: "אתה יכול לקבוע איתי למחר. המשפחה שומרת שבת?", לשאלה זו השיב יוסי: "לא" ונענה מיד: "לא מתאים, תודה".

דירות המושכרות ל"דתיים בלבד"
דירות המושכרות ל"דתיים בלבד"


 
"שאלו אותי אם אני שומר שבת. כשעניתי שאני לא שומר, אמרו לי מיד שהם לא בעניין", הסביר יוסי בשיחה עם N12. "חשבתי שזה לא חוקי אבל בדקתי והבנתי שזה כן חוקי. אני חושב שזה לא מצב תקין, אורח החיים הדתי של אדם לא אמור להיות מגבלה בניסיון חיפוש דירה". 

דירות המושכרות ל"דתיים בלבד"
שיחה בין שוכר פוטנציאלי לבין בעל דירה בירושלים

נאור נרקיס, מתנועת "ישראל נאורה" מסר: "אם חילונים היו רק מעזים לכתוב במודעה שהדירה מיועדת 'לחילונים בלבד!', הם מיד היו מתוייגים כאנטישמים חסרי תקנה, אבל נראה שלדתיים מותר הכל. דירות רק לדתיים, דירות רק לשומרי שבת, דירות רק לשומרי כשרות. הגיע הזמן לשים גם לדתיים גבולות. גם אם לכאורה מדובר בדבר חוקי, הוא בהחלט ראוי לגינוי. אין מקום בישראל לכך שישראלי אחד יפלה את רעהו בשל השקפה דתית. אני קורא לאתר יד2, להקים מנגנון דיווח על מודעות גזעניות או מפלות ולאסור אותן במדיניות האתר. ההתנהגות הברוטלית של הציבור הדתי במודעות ביד2, עוברת היטב מנציגי הציבור שלהם, אשר מקדמים באופן אקטיבי אפליה בחסות החוק".