המחאה נגד החקיקה ממשיכה: מתנגדים למהפכה המשפטית יצאו אמש (שבת) להפגנות זה השבוע ה-13 ברציפות. על רקע עצירת החקיקה וההידברות בין הקואליציה לאופוזיציה, מארגני המחאה קראו לציבור להגיע להפגנות וטענו שהממשלה "מנסה להרדים את המחאה". בהודעה שהפיצו, ביקשו המארגנים להגיע ל-150 מוקדים ברחבי הארץ - ובראשם להפגנה המרכזית ברחוב קפלן בתל אביב. אחת מהסיבות לקיומה של המחאה הערב למרות ההידברות, היא הקמת המשמר הלאומי של השר בן גביר.

לפי הערכות, כ-165 אלף בני אדם מחו בתל אביב, ורבבות נוספים בשורת מוקדים נוספים בהם יבנה, מודיעין, קריית אונו, הרצליה, נתניה, באר שבע והוד השרון. בהפגנה בירושלים נאמו הסופר דוד גרוסמן ואורי בנקי, אביה של שירה בנקי שנרצחה במצעד הגאווה בעיר בשנת 2015. את ההפגנה הערב בתל אביב הקדימה צעדה משדרות רוטשילד אל רחוב קפלן, שם נאם בין היתר נתן נתניהו, בן דודו של ראש הממשלה, שאמו הייתה שופטת בבית המשפט העליון. 

המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב (צילום: רעי אש)
המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב | צילום: רעי אש

"אנו נמצאים 4 שבועות לפני העברת חוקי הדיקטטורה", כתבו מארגני המחאה בהודעה שבה התייחסו גם להודעה שדלפה בין שר המשפטים יריב לוין לבין תומך שלו, יום לאחר ההחלטה להשהות את החקיקה. על אותה הודעה נכתב כי "כל מי שקרא השבוע את האמירות של שר המשפטים ובכירים נוספים, מבין שלצערנו הם לא רוצים להגיע להסכמות רחבות, אלא רק רצו להרוויח זמן ולהרדים את המחאה".

לאחר ההפגנות נרשמה אלימות בין שוטרים למפגינים שניסו לרדת לאיילון. בעקבות כך, מובילי המחאה פרסמו הודעה לפיה "פחות מ-72 שעות אחרי ההפגנה בעד הדיקטטורה, שבה משטרת ישראל פתחה את הירידה לאיילון לתומכי הדיקטטורה, המשטרה נקטה היום באלימות מטרידה נגד תומכי הדמוקרטיה. אסור לעבור לסדר היום על מה שאירע הערב".

המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב (צילום: n12)
המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב | צילום: n12

עוד כתבו מובילי המחאה כי הם דורשים מהמפכ"ל לערוך דיון חירום בעניין, וממח"ש לחקור לעומק את "האלימות המזעזעת, לרבות השימוש המופרע במכת"זית בכינון ישיר מטווח קצר, הפעלה של הכלי 'צעקה' והכאת מפגינה שלא היוותה כל סיכון באלה. לא ניתן לבן גביר להפעיל עלינו את המשטרה באלימות ולהפוך אותה למיליציה שלו. לא ניתן לדיקטטורה לעבור ולחדור לשורות המשטרה".

כל העדכונים - דקה אחר דקה

00:35: ממשטת ישראל נמסר בתגובה לאירוע בו תועד פרש מכה מפגינה: "בהמשך לסרטון בו נראית מפגינה על איילון מורחקת תוך שימוש בכוח מפרש משטרה, נבהיר כי לאחר מתן הוראת פיזור למוחים על כביש 20, תוך התראה לפיה מדובר בהפגנה בלתי חוקית וייעשה שימוש בכוח, הניפו שני מוחים שלטי מחאה ומקל דגל לעבר ראשו של סוס משטרה. זאת באופן המסכן את הסוס, את הפרש ואת המוחים עצמם. הפרש הרחיק את המפגינה תוך שימוש בכוח סביר מהסוס".

"אין זה מקרה ראשון הערב בו מוכים סוסים באמצעות מוטות עץ המשמשים לשלטים ודגלים, מצורפים תצלומים של סוס שנפגע על ידי המוחים בתקרית אחרת במהלך ההפגנה בכביש 20".

23:26: המחאה פוזרה, איילון נפתח לתנועה לשני הכיוונים.

23:15: המשטרה מעדכנת כי במהלך אירועי המחאה נעצרו 19 חשודים בחשד לעבירות שונות, לרבות הפרות סדר והחזקת כלי תקיפה.

22:51: פרש הכה מפגינה באלה - שנאלצה להיעזר במפגינים על מנת לעזוב את המקום.

פרש משטרתי מכה מפגינה באיילון (צילום: לפי סעיף 27 א')
פרש משטרתי מכה מפגינה באיילון | צילום: לפי סעיף 27 א'

 

 

22:39:  המשטרה מעדכנת כי כל המוחים שירדו לאיילון פונו מהכביש. לפחות 5 מפגינים נעצרו.

22:30: מפגינים בעד המהפכה המשפטית בתל אביב מניפים את דגלי הליכוד ועוצמה יהודית, וקוראים בין היתר "שמאלנים בוגדים" ו"בן גביר מלך ישראל חי וקיים". השוטרים חוצצים בגופם בין המפגינים בעד הרפורמה, לבין אלה שנגד.

22:12: מאות מפגינים הצליחו לרדת לאיילון דרום, סמוך למחלף לה-גוארדיה. כוח פרשים בסיוע מכת"זית נמצאים במקום ומנסים לפזר את המוחים, אשר ממשיכים לרדת לנתיב במקביל לניסיונות הפיזור.

22:03: מפגינים הצליחו לרדת לאיילון דרום וצועדים לארוך הנתיב.

מפגינים בנתיבי איילון (צילום: ap)
מפגינים בנתיבי איילון | צילום: ap

21:57: ברחוב יגאל אלון בת"א נעצר מפגין עם שוקר חשמלי.

21:50: הסופר דוד גרוסמן במחאה מול בית הנשיא בירושלים: "התהוותה כאן מדינה חזקה שהצליחה לשגשג 75 שנה, עד שבאו המחטף וההתקפה הפתאומית והבוטה על מערכת המשפט וההחלטה להלאים את הדנ"א של המדינה. מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? אנחנו שלא מוכנים לשתוק עוד".

"השר לביטחון לאומי מקים לו מיליציה פרטית משלו, למה לא אם אפשר?", המשיך גרוסמן בדבריו. "אם הפיה הטובה נתניהו מוכנה למלא את כל משאלותיו? אנחנו לא נשתוק במצב שנוצר. שתיקה היא כבר לא אופציה. יזמי ההפיכה עשו את שגיאת חייהם. הם הימרו על עתידנו וקרעו את העם לגזרים. האם הם מבינים זאת? נורא אם הם אינם מבינים, ועוד יותר נורא אם הם מבינים - ואף על פי כן מתעקשים".

הסופר דוד גרוסמן במחאה נגד המהפכה המשפטית (צילום: n12)
הסופר דוד גרוסמן במחאה נגד המהפכה המשפטית מול בית הנשיא | צילום: n12

21:49: כפר סבא: מפגינים בעד המהפכה המשפטית חוסמים כעת את רחוב ויצמן בעיר, בקריאה לקואליציה שלא לעצור את קידום הרפורמה.

21:48: המשטרה מעדכנת שכ-50 מפגינים ירדו לאיילון צפון, דרומית לגשר יהודית. כוח משטרה מפזר אותם בסיוע מכת"זית, שניים נעצרו בחשד להפרת סדר.

21:43: אורי בנקי, אביה של שירה ז"ל שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים, בהפגנה בירושלים: "כשאתם בוחרים מה לשתף, מה לצעוק ומה להדהד אני מציע שתבחרו במה שיקדם הידברות, פשרה והבנה. את הקיצוניים תשאירו במקום היאה להם - בשוליים".

עוד המשיך: "אחרי הרצח של שירה בחרנו לנו דרך - דרך שמכירה שהמרחב הישראלי הוא מגוון מאוד: לא כולם דומים לי ולא כולם מסכימים איתי, וכמו שרובנו מבינים היום - לא לכולנו יש את אותו הסיפור. אבל רק דרך של סובלנות ומתינות תשמור אותנו כחברה מלוכדת על כל גווניה".

מכתזית הופעלה בנתיבי איילון (צילום: n12)
מכתזית הופעלה בנתיבי איילון | צילום: n12

21:38: מנהל מטה המאבק, ערן שוורץ: "את העם הזה שום דיקטטור לא יעצור. מאות האלפים ששטפו את הרחובות הערב הם התשובה הניצחת לממשלת חורבן הבית: אתם שקופים לעם ישראל- הפקנו לקחים מפולין והונגריה- לא רק אתם. חשבתם שנירדם- אבל הציבור הישראלי יצוק מחומרים אחרים. המאבק יימשך, והערב הוא רק פרומו אם תעזו לפרוץ מחדש להפיכה המשטרית עליה לא ויתרתם אף לא לרגע. לא ינומו ולא יישנו שומרי ישראל".

21:35: מכת"זית הופעלה נגד כ-20 מפגינים, אשר הצליחו לפרוץ את דרכם לאיילון דרומית לגשר יהודית. המשטרה מעדכנת כי כוח המשטרה הצליח לפזר אותם, וכי אין מפגינים כרגע על כביש 20.

פריצת מפגינים לנתיבי איילון (צילום: n12)
פריצת מפגינים לנתיבי איילון | צילום: n12

21:30: מכת"זית הובאה לנתיבי איילון, לפחות שני מפגינים נעצרו בתל אביב.

21:25: כוחות הביטחון הודפים מפגינים שמנסים לרדת לאיילון. המפגינים קוראים לעברם: "בושה".

21:10: הסתיימה המחאה בקפלן - המפגינים צועדים לכיוון נתיבי איילון שנחסמו לתנועה, המשטרה נערכת לבלום אותם.

המשטרה חוסמת את נתיבי איילון (צילום: ap)
המשטרה חוסמת את נתיבי איילון | צילום: ap

21:00: בין המפגינים הערב תועד בצילום של טל שלו מוואלה יואב הורביץ, לשעבר מנכ"ל משרד רה"מ וראש הסגל של נתניהו.

יואב הורוביץ במחאה בקפלן (צילום: טל שלו, וואלה)
מנכ"ל משרד רה"מ וראש הסגל של נתניהו לשעבר יואב הורוביץ במחאה בקפלן | צילום: טל שלו, וואלה

20:40: הערכה: מספר המוחים בקפלן עלה לכ-165 אלף בני אדם.

20:45: ראש אמ"ן לשעבר, אלוף (במיל') עמוס מלכא נואם בקפלן: "לפני כ-3 חודשים ממשלת נתניהו-לוין יצאה בהתקפה בוטה נגד הדמוקרטיה הישראלית. קראו לה רפורמה, אבל זו מהפכה משטרית לכינון דיקטטורה. לא פחות מ-140 חוקים הזויים הונחו על שולחן הכנסת. כולם לפי הפרוטוקול ההונגרי - השתלטות על מערכת המשפט, על התקשורת, אפליית מיעוטים, השתלטות על האקדמיה, התרבות והאומנות. אנחנו למעלה מחצי עם יצאנו למלחמת עצמאות ה-2 כדי להגן על הדמוקרטיה ולמנוע את המהפכה הזו".

המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב (צילום: n12)
המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב | צילום: n12

20:30: מפגינים חסמו לזמן קצר את איילון צפון. הערכה: כ-150 אלף בני אדם מוחים בתל אביב.

20:22: מפגין נעצר במרכז חורב בחיפה בחשד שתקף שוטר והפר את הסדר במהלך המחאה נגד המהפכה המשפטית.

המחאה נגד המהפכה המשפטית, כפר סבא (צילום: גבריאל מלצר)
המחאה נגד המהפכה המשפטית, כפר סבא | צילום: גבריאל מלצר

20:20: בלשי תחנת לב ת"א עצרה במתחם שרונה 3 חשודים שהיו בתוך הקהל, וברשותם כלי תקיפה וגז פלפל. לאחר מעצרם הועברו החשודים, בני 19 מתל אביב, לחקירה בתחנת המשטרה.

20:14: נתן נתניהו, בן דודו של ראש הממשלה, עלה לנאום בתל אביב. בדבריו אמר בין היתר כי "כאיש ימין, הצבעתי רוב חיי לליכוד, מפלגה לאומית-ליברלית, מתוך תקווה שיקומו ממשלות ימין בראשותו. החלטתי לשאת דברים הערב לנוכח סכנת המהפכה המשפטית, שאין דבר בינה ובין אידיאולוגיה לאומית ליברלית. אמי, שופטת בית המשפט העליון בדימוס, שושנה נתניהו זכרה לברכה, דגלה בעצמאות בית המשפט ובחשיבות הקריטית של מינוי שופטים באופן מקצועי, אובייקטיבי ומאוזן".

"לו אמי הייתה חיה, היא ודאי הייתה מצטרפת לגילוי הדעת החריף כנגד ההפיכה, ומזדהה עם דברי הנשיאה, השופטת אסתר חיות, בגנות התוכנית", המשיך נתן נתניהו. "בזכות ממשיכות דרכה של אימא במערכת המשפט - יש שופטות בירושלים. אדוני ראש הממשלה, אם תקדם את החקיקה הדורסנית תיזכר לדיראון עולם כמי שנשא את שם משפחתנו לשווא וכמי שהביא להרס הדמוקרטיה. אנא, חזור לכור מחצבתך, חזור לבית אבא".

נתן נתניהו נואם במחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב
נתן נתניהו נואם במחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב
המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב (צילום: reuters)
המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב | צילום: reuters

20:10: שקמה ברסלר, ממובילות המחאה, ממשיכה לשאת דברים בהפגנה בקפלן: "הוועדה לבחירת שופטים היא האבן הראשונה בדומינו שסופו דיקטטורה. למדינת ישראל לא יהיו שופטים שפוטים, פוליטיקאים לא ימונו שופטים ולא יהיו בישראל שופטים פוליטיים. לנו, לכולנו, אנחנו אומרים - כמו בהונגריה וכמו בפולין ינסו להתיש אותנו, לפצל אותנו ולגרום לנו להתפשר בטענה שקרית שזה רק שינוי קטן. אני מזכירה לכולנו - המאבק הוא על השאלה האם יהיה לנו בית משפט עצמאי? ויהיה לנו בית משפט עצמאי. הם לא רוצים שופטים שמרניים, הם רוצים שופטים שסרים למרותם ואנחנו לא ניתן לזה לקרות".

20:05: הורים שכולים מפגינים יחד בקפלן, לבושים בחולצות עם הכיתוב "במותם ציוו לנו דמוקרטיה".

20:00: מפגינים ירדו לכביש איילון צפון באזור גשר יהודית וחסמו אותו למספר דקות, עד שפונו על ידי המשטרה.

19:55: איש התקשורת, יוסי לוי, אשר עבד בעבר לצדו של בנימין נתניהו: "היום הנאשם הפך למאשים, הגזען המקפח הפך לנציג המקופחים. אדוני ראש הממשלה, לא תוכל לחמוק לאורך זמן. הורינו הקימו כאן מדינה דמוקרטית לתפארת, הדליקו אור שהנאשם מנסה עכשיו לכבותו. הגיע הזמן - ביבי הביתה. 15 שנה די והותר. אינני איש שמאל, אולם, כל אדם שחושב אחרת מהנאשם הופך לשמאל. עכשיו גם שר הביטחון יואב גלנט הפך לשמאלני ובוגד. נתניהו הפך את המילה שמאל לקללה".

המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב (צילום: reuters)
המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב | צילום: reuters

19:40: החלה ההפגנה המרכזית ברחוב קפלן בתל אביב נגד המהפכה המשפטית. על הבמה פתחו בקריאה לכל המפגינים להדליק את פנסי הטלפון. אופיר גוטלזון, תושב קליפורניה, נשא דברים באנגלית: "היום אנחנו מתגייסים להציל את ישראל כבית יהודי ודמוקרטי. לנשיא ארה"ב ביידן ולאחינו היהודים: עם האורות האלה אנחנו מודים לכם על כך שאתם לא שותקים - ומובילים דמוקרטיה בכל העולם. בואו נדליק את האורות עם הטלפונים ונפיץ את האור של ישראל בעולם".

19:30: אחרי המשחק בבלומפילד: אוהדי הפועל ת"א בצעדה בדרך להפגנה בקפלן.

19:20: קפלן: רבבות מפגינים ממשיכים להתאסף במוקד המחאה המרכזי.

המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב
המחאה נגד המהפכה המשפטית, תל אביב

18:56: המשטרה הודיעה כי תפתח בחקירה לבירור ריסוס כתובות "כהנא חי" על קיר וחלון תצוגה של המרכז הגאה בשרונה בתל אביב. האגודה למען הלהט"ב:"זו נורת אזהרה מהדהדת למקרה האלימות הבא נגד להט"ב. הלהט"בופוביה כבר משתוללת בשטח ואנחנו רואים אותה ברחובות. בשבוע האחרון, ראינו עלייה של פי 4 בכמות הדיווחים על להט"בופוביה במרחב הציבורי ובהפגנות עם חברי קהילה שהתמודדו עם קללות, יריקות, איומים, שריפת דגלי גאווה ואף אלימות פיזית. זו חובתה של הממשלה לגנות את השנאה הזאת ולפעול לפני שיהיה מאוחר כדי להבטיח ביטחון אישי מלא לחברי וחברות הקהילה הגאה".

18:30: השבוע בקפלן, לראשונה במחאה: לצד דגלי ישראל מחלקים למפגינים גם דגלי ארה"ב.

לצד דגלי ישראל - מחלקים למפגינים גם דגלים של ארה"ב (צילום: n12)
לצד דגלי ישראל - מחלקים למפגינים גם דגלים של ארה"ב | צילום: n12

18:20: צומת כרכור נחסם לתנועה לאחר שמפגינים עלו על הכביש.

המחאה נגד המהפכה המשפטית, צומת כרכור
המחאה נגד המהפכה המשפטית, צומת כרכור

18:12: כיתובי "כהנא חי" מחוץ למרכז הגאה בשרונה, אשר צולמו על ידי שוטרים שהיו במקום.

כיתובים של "כהנא חי" בשרונה
כיתובים של "כהנא חי" בשרונה
כיתובים של "כהנא חי" בשרונה
כיתובי "כהנא חי" בשרונה

18:05: קפלן: מיצג אומנותי נגד הקמת המשמר הלאומי תחת בן גביר. אחד ממארגני המיצג סיפר: "זו אזהרה שנוגעת להקמת הפלוגות של בן גביר. אנחנו מאמינים שהקמת משמר לאומי ומתן כוח לפוליטיקאי יחיד עלולים לסכן ציבור רחב מאוד. זה מזכיר לנו משטרים פאשיסטיים. המיצג הזה הוא בהשראת משטרים אחרים שהשתמשו במשמר לאומי, ואנחנו מנסים להראות איך זה יראה ולאן זה ייקח אותנו"

מיצג אומנותי נגד הקמת המשמר הלאומי תחת בן גביר (צילום: n12)
מיצג אומנותי נגד הקמת המשמר הלאומי תחת בן גביר | צילום: n12

17:58: עשרות מפגינים נגד החקיקה מתאספים בצומת העוגן.

המחאה נגד המהפכה המשפטית, חיפה (צילום: עמרי רוזנברג)
המחאה נגד המהפכה המשפטית, חיפה | צילום: עמרי רוזנברג

16:30: המשטרה חסמה לתנועה את הרחובות הבאים:

 • רחוב קפלן מרחוב אבן גבירול עד דרך מנחם בגין לשני הכיוונים.
 • צומת קפלן דרך מנחם בגין לצפון ולדרום (התנועה תופנה לשיקועים).
 • רמפות גשר השלום יסגרו לצפון ולדרום ( לא תהיה אפשרות לרדת לכביש 20 ).
 • יגאל אלון - השלום למערב.
 • יגאל אלון- תוצרת הארץ (כלי הרכב יופנו לרחוב תוצרת הארץ).
 • השלום- תוצרת הארץ ( כלי הרכב יופנו מזרחה ).
 • השלום - עליית הנוער למזרח.
 • יגאל אלון - השלום לדרום.
 • יגאל אלון - יצחק שדה לצפון.
 • יצחק שדה המסגר לצפון.
 • בן אביגדור - מניעת יציאה למסגר.
 • הרחובות מיגאל אלון: עמינדב, קרמניצקי, תובל, ויקי שירן והיציאה מתחנת הדלק - התנועה תתאפשר מרחוב הסוללים.
המחאה נגד המהפכה המשפטית, ערד
מפגינים היום בעיר ערד

לפני ההתארגנות במוקדים הגדולים, החלו רבים להפגין במוקדים שונים כבר בשעות הצוהריים. בין המוקדים בהם נראו מפגינים היום ניתן למצוא את צומת כברי, מזרחית לנהריה, צומת הגומא, ערד ורחובות. "זהו הזמן הקריטי ביותר מאז קום המדינה", כתבה תנועת הדגלים השחורים, "כמו בפולין הם לקחו זמן להתארגנות מחדש בדרך לדריסת הדמוקרטיה. ההפגנות מחר ובשבועות הקרובים הן קריטיות לעתיד המדינה".

המחאה נגד המהפכה המשפטית, רחובות
מקדימים את קפלן, מחאה היום ברחובות

אל ההפגנות יצטרפו גם הערב אנשי מחאת ההייטק, שמסרו כי "לא נעצור עד ביצור הדמוקרטיה": "הערב נגיע לקפלן ולמוקדים נוספים ברחבי הארץ כדי להעביר מסר ברור - לא נסתפק בדיבורים והצהרות. התעוררנו ואנחנו לא מתכוונים להירדם. לא ניתן לעצור את הקטר של המשק. רק ביצור הדמוקרטיה יבטיח את העתיד הכלכלי של ישראל".

_OBJ

במקביל להודעתו של ראש הממשלה על השהיית החקיקה ומעבר להליך הידברות, קמה מחאה נגדית, של תומכים בהליך החקיקה, ששיאה היה ביום שני עת נאומו של ראש הממשלה - ובחמישי האחרון כשרבבות הגיעו לתל אביב. בהודעה של לוין לתומך שפורסמה, כתב שר המשפטים שישנם מאמצים לארגן מחאות נגדיות שכאלה "כדי שיראו מה רוצה רוב הציבור".