תושבי שכונת נווה שאנן בדרום תל אביב לא האמינו אתמול (ראשון) למראה עיניהם, לאחר שבשעת אחר-הצוהריים הגיעו ניידות משטרה ל-11 כתובות של בתי זונות בשכונה - והודיעו על סגירתם לאלתר. השוטרים הציגו לעובדות ולעובדים במקום צווי סגירה מנהליים שעליהם חתום מפקד מחוז תל אביב ניצב עמי אשד, המורים על סגירתם ל-30 ימים שלאחריהם מתכוונת המשטרה לפעול לסגירתם לצמיתות.

הפעילות יוצאת הדופן מגיעה פחות משבועיים לאחר פרסום תחקיר שומרים בשיתוף אתר N12, ובו נחשפה פעילות של לא פחות מ-31 בתי זונות שהמשטרה מודעת לקיומם ואיפשרה להם לפעול באין מפריע, כמו גם לסוחרי הסמים לאור יום בשכונה. 

מוטי כץ, תושב שכונת נווה שאנן בתל אביב (צילום: ביאה בר קלוש)
מוטי כץ, תושב שכונת נווה שאנן בתל אביב: "אתמול ראינו לראשונה פעילות משטרתית משמעותית בשכונה" | צילום: ביאה בר קלוש

הפשיטה על בתי הבושת לוותה בשוטרים רבים, אך גם בנציגי אגף הרווחה של העירייה ואנשי ונשות "סלעית" המסייעים לנשים בזנות. גורמים אלה אמורים לסייע לנשים שהועסקו במקומות שנסגרו, לאתר מקומות שהייה ולסייע להן ליציאה ממעגל הזנות.

"דיברתי עם מפקד התחנה סנ"צ משה אביטל והודיתי לו על כך שעמד במילה שלו ומימש את הבטחתו לפעול לסגירת בתי הזונות", אומר לשומרים מוטי כ"ץ, העומד בראש ועד תושבי השכונה. "אנחנו עדיין רחוקים מהרמת כוסית, אבל אחרי עשורים שהמשטרה לא עשתה דבר, אתמול ראינו לראשונה פעילות משטרתית משמעותית בשכונה שלנו ואנחנו מצליחים כעת לנשום קצת יותר טוב".

פעולת המשטרה אמש מגיע לאחר שבימים האחרונים קיבלו עובדות ועובדי בתי הזונות בשכונה רמזים על כך שפעילות משטרתית גדולה עומדת להתקיים. התחקיר, לצד עתירה לבג"ץ שהגישו התושבים באוגוסט ושנקבעה לדיון במאי הקרוב, נתנו דחיפה לעירייה ולמשטרה לפעול.

שכונת נווה שאנן בתל אביב (צילום: ביאה בר קלוש)
38 נשים עבדו בבתי הבושת שנסגרו, רובן לא התגוררו בשכונה. נווה שאנן, ארכיון | צילום: ביאה בר קלוש

אתמול, שוטרי תחנת שרת והודיעו על סגירת 11 מקומות ברחובות ארלינגר והגדוד העברי בשכונה. בשיחה עם תושבי המקום אמר מפקד התחנה סנ"צ אביטל, כי בתקופה הקרובה ייסגרו בתי זנות נוספים. "הפעילות אכן לא הייתה פתאומית", אמר לשומרים יואב בן ארצי מנהל תחום התמכרויות דרי רחוב שיקום האסיר ונשים בזנות בעיריית תל אביב. "הנשים הבינו שזה הולך לקרות, ואנחנו כעירייה נערכו בצד הרווחתי לפעילות הזו והכנו תכנית מלאה שמציעה פתרונות טיפול ושיקום. המשטרה פשטה על המקומות המרכזיים בנווה שאנן ואנחנו מכירים את כל הנשים שם. הצענו לכולן פתרון של הלנה, שיקום וגם סיוע כלכלי בצורת תווי מזון לסיוע ראשוני".

בפשיטה התברר כי 38 נשים עבדו בבתי הבושת שנסגרו, רובן המכריע לא התגוררו במקום והו בעלות כתובת מגורים אחרת. הבוקר, כאשר הגיעו אנשי העירייה לכתובות שנסגרו לא נמצאו הנשים, ואף שחלקן הופנו אתמול למקומות לינה וטיפול של העירייה, אף לא אחת מהן הגיעה אליהם, ולא ידוע לפי שעה לאן עברו.

 "יש תורה בכתב ויש תורה שבעל פה"

במשך עשרות שנים שכונת נווה שאנן היא מרכז הפלילים של תל אביב, המנקז אליו את עיקר פעילות הזנות, הסמים והפשיעה של העיר, וכל זאת כאשר המשטרה כמעט חסרת אונים או מבצעת פעילות נקודתית בלבד. תושבי שכונה שדיברו עם שומרים ו-N12, תיארו מציאות קשה של הזנחה ופשיעה שהם חווים כתוצאה מהעדר האכיפה במקום. כך, למשל, בתחקיר הובאה הקלטה בלעדית מפגישה של תושבי השכונה עם מפקד התחנה סנ"צ אביטל, זמן קצר לאחר שנכנס לתפקידו, ובה הוא מודה כי אין לו די שוטרים לפעילות השוטפת, והסביר כי לפיכך מטופלים רק רחובות ספורים בהם.

תושבי השכונה זעמו על שהמשטרה לא עושה די באזור. במשך השנים שמעו התושבים אמירות מצד המשטרה ועיריית תל אביב שעוררו את החשד, כי קיימת אכיפה סלקטיבית בעיר וכי בנווה שאנן ישנה מדיניות של עצימת עין לכאורה כלפי הפשיעה.

"לגדל פה תינוקת? קראו לי משוגע" – דקה מרוטשילד: עשרות בתי בושת ונרקומנים שנכנסים לבניינים | מגזין N12, אפריל 2022

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן

קצין בכיר במשטרה הודה בשיחה עם שומרים, כי "יש תורה בכתב ויש תורה שבעל פה" בכל הנוגע לאכיפה בנווה שאנן. עוד הוא סיפר כי בעבר כאשר הכבידה המשטרה את ידה על שכונה זו וסגרה פעילות פלילית, ניכרה עלייה בפעילות הפלילית ברחובות במרכז העיר. "גם אנחנו שמענו בעבר בכירים שאומרים לנו שאם ייסגרו בתי הזונות בנווה שאנן אז יאנסו יותר בנות בצפון תל אביב, זה לא פחות משערוריה כשהמשטרה והעירייה בעצם אומרות לנו שהדם שלנו הפקר", אמר אז תושב השכונה כ"ץ.

הפעילות המשטרתית איתרה כאמור את הנשים שעבדו במקום ולדברי העירייה רק חלק קטן מהן הן נרקומניות ללא כתובת קבועה. בקרב תושבי השכונה ישנן תחושות מעורבות כלפי העובדה שהנשים הללו אינן מטופלות כרגע על ידי הרשויות.  "צריך לזכור שמהצד השני יש כאן גם דיירות, תושבות נורמטיביות של השכונה שבאופן תדיר סובלות הטרדות מיניות ותקיפות מיניות מצד גברים שבאים לחפש שירותי מין ורואים בכל אשה שעוברת ברחוב זונה", טען כ"ץ.

"התושבות הללו יכולות לנשום עכשיו לרווחה", המשיך כ"ץ. "אנחנו רוצים לחזק את מפקד התחנה המקומית שאמר שיפעל ואכן קיים את הבטחתו ועשה את מה ששנים המשטרה לא עשתה בשכונה שלנו". 

עוד נמסר מהעירייה, כי יימשך המעקב אחרי הנשים שעבדו במקומות שנסגרו ויימשך הסיוע והטיפול בנשים שיזדקקו לפתרון ליציאה ממעגל הזנות.