שעות של כאוס מוחלט בתל אביב, המוקד עובר לירושלים: שורת הפגנות ואירועי מחאה מתקיימים היום (רביעי) ברחבי הארץ במסגרת "יום השיבוש הלאומי", שהוכרז כחלק מהמאבק נגד המהפכה המשפטית. לאחר שעות של מחאה ושיבושים בתל אביב, פרצו בשעות הצוהריים עימותים אלימים באזור מחלף השלום. כעת מוקד המחאה עובר לירושלים, ושיאה בהפגנה שתתקיים בערב מול בית ראש הממשלה.

למרות ההפגנות ההמוניות בשבועות האחרונים, בקואליציה ממשיכים לקדם את החקיקה המשפטית. ועדת חוקה אישרה היום לקריאה ראשונה את פסקת ההתגברות ופסילת חוקים רק על ידי 12 מ-15 שופטי בג"ץ.

כל העדכונים - דקה אחר דקה

17:40: ל-N12 נודע כי אחד העצורים היום בקפלן נעצר בחשד שניסה לחטוף אקדח של שוטר. הוא עצור בחשד לניסיון חטיפת אקדח. עם זאת, החשוד מכחיש בתוקף: "לא ניסיתי לחטוף אקדח, אולי במהלך הדחיפות בהפגנה אולי חשבתם שניסיתי, אבל זה לא היה ולא נברא. קשקוש".

17:01: נתניהו שוחח עם גנץ והציע לו להיפגש: "דלתי פתוחה, בוא עכשיו".

16:58: גנץ: "שוחחתי עם ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הכנסת אוחנה, וביקשתי מהם לא לפתוח את המליאה עד שנרגיע את הרוחות ונלך יחד לנשיא המדינה. ההיסטוריה לא תסלח למי שלא ינסה למנוע את מלחמת האחים".

16:46: התייעצויות אצל ראש הממשלה: שר המשפטים יריב לוין, חה"כ אריה דרעי, השר לנושאים אסטרטגיים רון דרמר וחה"כ דודי אמסלם נכנסו ללשכת נתניהו בכנסת.

16:41: מאות מפגינים התאספו מול הכנסת ואליהם הצטרפו סטודנטים ומרצים מהאוניברסיטה העברית שקיימו תהלוכה מהקמפוס בגבעת רם ועד לכנסת. בהפגנה לוקח חלק השופט בדימוס אליקים רובינשטיין.

מפגינים סמוך לבית המשפט העליון
מפגינים סמוך לבית המשפט העליון

16:24: לפיד בהפגנה בתל אביב: "עזבנו את הכנסת ובאנו הנה היום מפני שאם יש מאבק בין הממשלה לבין עם ישראל – אנחנו בצד של עם ישראל. אני קורא למשטרה להתעלם מהניסיון הפוליטי המסוכן וחסר האחריות של השר בן גביר לנסות להלהיט את הרוחות ולנסות לגרום ליותר אלימות ויותר אנרכיה. המפגינים שמאחורינו הם פטריוטים ישראלים ואנשים שאוהבים את מדינת ישראל ומגינים עליה. זהו מאבק על דמותה של הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו נמשיך להיאבק עד שננצח".

16:14: דובר המשטרה אלי לוי על מעורבות בן גביר: "זכותו של השר לקבל הערכת מצב, מי שמקבל את ההחלטות - הם הקצינים".

15:30: 39 מוחים נעצרו בחשד למעורבות בהפרת סדר ואי-ציות להוראות השוטרים.

15:09: 11 פצועים מאירועי המחאה קיבלו טיפול רפואי בחדר המיון בבית החולים איכילוב. מבית החולים נמסר כי "הם סובלים מחבלות, חתכים, כוויות וחבלות בגוף. פצוע אחד אף הורד לחדר ניתוח, שניים נוספים יישארו לאשפוז".

פצוע מפיצוץ רימון בהפגנה, יום השיבוש (צילום: N12)
פצוע מפגיעת רימון הלם באיילון | צילום: N12

15:01: שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בחשבון הטוויטר: "אסור לנו לקבל אלימות כלפי כוחות הביטחון, לא נקבל ולא נסכים להרמת יד על השוטרים ועל כוחות הביטחון שלנו. אני מברך את המשטרה ואת הכוחות בשטח על תפקודם בתנאים מורכבים במיוחד".

14:53: חה"כ דני דנון לחדשות 12: "אנחנו אומרים בצורה מאוד ברורה - תפסיקו עם ההפגנות. אפשר לקיים הידברות".

14:42: לפיד מגיב לנתניהו: "את האנרכיה היחידה פה מייצרת הממשלה שאיבדת עליה שליטה. ביבי, מי שנתן לבן גביר לשחק בחומר נפץ ידע שזה ייגמר בפיצוץ".

14:41: ההפגנה במחלף השלום החלה לדעוך.

עימותים אלימים בהפגנות בתל אביב (צילום: אריק מרמור, פלאש 90)
עימותים אלימים של מפגינים עם המשטרה | צילום: אריק מרמור, פלאש 90

14:36: יו"ר העבודה מרב מיכאלי לחדשות 12: "אי אפשר להשוות בין זריקת אבנים על השוטרים לכוח שהופעל על המפגנים - זה לא נעים אבל לא נורא. אני מגנה את בן גביר שמנחה את השוטרים לפעול בכוח".

14:32: "חוק הנבצרות" אושר בקריאה טרומית במליאת הכנסת. ראש הממשלה נתניהו אמר לאחר אישורו: "מדינת ישראל פעלה בתוקף כשההפגנות באו מהצד האחר של הפוליטיקה. זה לא משנה מאיזה צד זה בא. צריך לכבד את החוק, אסור להכות שוטרים. אסור לשבש את חיי המדינה. אני מבין שיש כאן מישהו שמכוון לעשות אנרכיה - קוראים לו יאיר לפיד".

14:25: ישראל ביתנו בקריאה למפגינים שלא לנקוט באלימות כלפי שוטרים: "אנחנו מבינים את הכעס והזעם של אזרחי ישראל. רוב המפגינים הם ממיטב בנינו ובנותינו, לוחמים, ציונים ופטריוטים, אך אסור בשום פנים ואופן לפעול באלימות נגד כוחות הביטחון. מצפים מהמפכ"ל לפעול על פי שיקולים מקצועיים".

14:20: המשטרה פרסמה סרטון שבו נראים חפצים נזרקים לעבר שוטרים.

14:14: חה"כ מירב בן ארי (יש עתיד) לחדשות 12: "אם לא תהיה עצירה של החקיקה עכשיו - זה רק ילך וידרדר".

14:09: המפגינים החלו לצעוד לצומת קפלן.

14:02: מאות מפגינים הגיעו למחות מחוץ לבית משפט המחוזי בתל-אביב.

13:36: חברי המפלגות "יש עתיד" ו"העבודה" עוזבים את הכנסת בדכרם להפגנות.

13:34: כוחות משטרה נוספים הגיעו למחלף השלום.

13:28: נתניהו נפגש עם בן גביר בלשכתו טרם הודעתו.

13:27: ראש הממשלה נתניהו: "מגבה את השר בן גביר - לא נקבל אלימות נגד שוטרים".

13:21: הופעלה מכת"זית לעבר המוחים - לראשונה מאז החלו ההפגנות נגד המהפכה המשפטית.

13:20: דן, צעיר שנפצע מרימון הלם, לחדשות 12: "עמדנו באמצע הכביש כ-30 מטר מהשוטרים והפרשים, פתאום התחילו לירות רימוני הלם לקהל שלא התגרה ולא עשה כלום".

פצוע מרימון הלם בהפגנה בתל אביב (צילום: n12)
דן, נפצע מפגיעת רימון הלם: "התחילו לירות לקהל" | צילום: n12

13:14: המשטרה מנסה לפנות את המפגינים מצומת עזריאלי באמצעות פרשים.

13:08: מארגני המחאה: "קוראים לנבחרי הציבור לעזוב את הכנסת ולהגיע להצטרף למפגינים. אסור לתת להשתלטות של בן גביר על המשטרה להתרחש. זהו רגע קריטי בגורלה של האומה".

13:07: עימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים במחלף השלום.

13:03: המשטרה משליכה רימוני הלם בניסיון לפזר את המפגינים באיילון דרום. מפגינים ממשיכים לנסות לרדת לכביש.

12:57: הפגנה ספונטנית של טייסי אל-על מול תחנת המשטרה בראול ולנברג שבצפון תל אביב אליה הובאו העצורים מהכפר הירוק.

12:52: שוטרים עוצרים בכוח מפגינים לעיני המצלמות.

12:50: מפגינים באיילון מסרבים להתפנות, ממשיכים לנסות לרדת לכביש ואומרים לחדשות 12: "לא ניכנע ולא נזוז מכאן".

12:42: השר בן גביר בחפ"ק המשטרה בתל אביב: "יש לגלות אפס סובלנות כלפי אנרכיסטים שתוקפים שוטרים, פורצים מחסומי משטרה ומביאים לאנרכיה".

12:36: הודעת מארגני יום השיבוש הלאומי: "משטרת ישראל בפשיטת רגל והפכה היום למשטרה פוליטית. המפכ״ל צריך לפטר עוד היום את האחראים למחדל. זריקת רימונים או דריסה באמצעות סוסים של מפגינים למען הדמוקרטיה היא חציית הקו השחור".

12:30: רימוני הלם הושלכו בניסון לפזר את המפגינים באיילון דרום. מפגין נפצע.

מפגינים חוסמים את הכבישים בתל אביב (צילום: אריק מרמור, פלאש 90)
מפגינים חוסמים כבישים בתל אביב, הבוקר | צילום: אריק מרמור, פלאש 90

12:22: המשטרה מקדמת את פרשי המשטרה אל עבר המפגינים, מה שמעורר מחדש את המהומה בצומת עזריאלי. מפקד המשטרה באירוע כרז שהם יתחילו להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות. "אני מבקש מכל המפגינים לפנות את הצומת", אמר המפקד.

12:11: המשטרה עצרה שני מפגינים ועיכבה שלושה נוספים בכביש 1, בחשד שתכננו לחסום את הכביש באמצעות הצתת צמיגים.

12:05: המפגינים פרצו את המחסומים בצומת השלום וירדו לאיילון דרום. עימותים אלימים פרצו בין השוטרים למפגינים. "משטרת ישראל חוצה היום גבולות ומפריעה למחאה הדמוקרטית להתקיים, תוך שימוש בקללות ואלימות פיזית קשה", טענו מארגני ההפגנות. "אנו קוראים למפכ״ל להורות לשוטרים לחדול מאלימות. תלונות למח״ש יוגשו בהמשך השבוע".

מפגינים במוזיאון ארץ ישראל (צילום: גלעד פירסט)
מפגינים במוזיאון ארץ ישראל בת"א, הבוקר | צילום: גלעד פירסט

11:20: סטודנטים מעשרות קמפוסים מפגינים ומשבשים את התנועה בנקודות שונות ברחבי הארץ. המשטרה עצרה שלושה סטודנטים שהביעו את מחאתם. "נראה שהאכיפה הבררנית מובילה את המשטרה. 20 עצורים באיילון במוצאי שבת ושישה עצורים בעקבות הפרעות בחווארה", נמסר ממטה מחאת הסטודנטים.

11:16: על רקע השמועות על ניסיונות הידברות, שלל שר האוצר בצלאל סמוטריץ' את האפשרות לדון בפרטי המהפכה המשפטית עם ראש האופוזיציה. "יש הידברות עם אנשים שרוצים להידבר, אי אפשר להידבר עם לפיד שמנסה ליצור כאן כאוס ואנרכיה", אמר סמוטריץ' בכנס דה מרקר. "לא צריך לעצור את החקיקה של הרפורמה, אפשר תוך כדי החקיקה לצמצם יריעות מחלוקת".

מפגינים בצומת הגומא, הגליל העליון (צילום: n12)
מפגינים בצומת הגומא שבגליל העליון, הבוקר | צילום: n12

11:05: כביש איילון נחסם לתנועה על ידי מפגינים באזור מחלף ההלכה לכיוון דרום.

10:44: המשטרה עצרה תשעה מפגינים בצומת נמיר-רוקח, בחשד להפרת סדר ואי-ציות להוראות שוטרים.

10:30: לאחר שעות שבהן הצומת היה חסום, המשטרה הודיעה כי החלה לפעול לפיזור המפגינים ובמקום החלו לבצע מעצרים. "המשטרה כרזה מספר פעמים למוחים החוסמים את צומת נמיר-רוקח שיפנו את הצומת, אולם המוחים לא נעתרו", נמסר. 

10:27: חה"כ דני דנון אמר במשדר חדשות 12: "לא יקרה כלום אם נעצור את החקיקה לשבועיים-שלושה". זו ההתבטאות הראשונה מהליכוד בעד עצירת החקיקה. "אני בעד הידברות מההתחלה, ואני אומר לחברים באופוזיציה לעצור את ההפגנות. לא יקרה כלום אם שבועיים-שלושה לא תצאו להפגין".

10:15: אחד מהעצורים היום הוא חברו לצוות של נתניהו בסיירת מטכ"ל לשעבר עזרא ברנע - כך נמסר מארגון המחאה "אחים לנשק". מהארגון נמסר כי "מעצרו מסמל בדיוק את מה שקורה כאן: סיירת מטכ"ל במעצר, ונתניהו שבוי של בן גביר. אנחנו קוראים לנתניהו לבחור באחים לנשק ולעצור את המהפכה המשפטית". 

חסימת הכפר הירוק (צילום: שי קוריאנסקי)
צומת הכפר הירוק חסום לתנועה, הבוקר | צילום: שי קוריאנסקי

10:12: חניכי וחניכות תנועת השומר הצעיר הציגו בכיכר הבימה מיצג מחאה נגד המהפכה המשפטית, שבו דימו איך יראה שיעור אזרחות ביום שאחרי ההפיכה המשטרית ובהובלת חלק משרי הממשלה. "מי שבעיקר יישא בהשלכות ההפיכה המשטרית הוא דור העתיד של ישראל שיגדל ויתבגר במדינה חשוכה המפלה מיעוטים", אמר לייל קציר, בן 17 חניך תנועת השומר הצעיר מחיפה ואחד מיוזמי מיצג המחאה.

10:01: בשל המחאה בקרית הממשלה, חסמה המשטרה את ⁩רחוב קפלן מאבן גבירול לדרך מנחם בגין, ⁩צומת קפלן ודרך מנחם בגין לכיוון צפון ודרום. גם רח' גבעת התחמושת חסום מרחוב יגאל אלון עד דרך מנחם בגין. כמו כן, נחסמו העליות למחלף השלום בנתיבי איילון מצפון ומדרום.

מפגינים חוסמים את כביש 1 (צילום: דב גזית)
מפגינים חוסמים את כביש 1, הבוקר | צילום: דב גזית

09:53: הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת ואביו של שר המורשת עמיחי אליהו, שלח מכתב לראש הממשלה ושרי הממשלה בדרישה לפטר את מפכ"ל המשטרה. "גם הבוקר אנרכיסטים לקחו את החוק לידיים ומנסים לשבש את המדינה", מסר. "יש הכרח לומר את הברור מאליו: אל תוותרו לאנרכיסטים שחוסמים את המדינה. תסתכלו על המפגינים. תסתכלו על המשטרה. תבינו, אם תיכנעו להם - הם יהרסו את המדינה. אתם חייבים להשלים את הרפורמה המשפטית. חייבים. בשביל כל האזרחים שבחרו בכם וגם בשביל אלו שלא בחרו בכם".

"אני לא מבין איך המפכ"ל נשאר עוד רגע אחד על הכסא שלו", הוסיף הרב אליהו. "האם יש שתי מערכות אכיפה ומשפט במדינה? מה ההפקרות הזו? זה א' ב' של כל מערכת חוקים. כולם שווים בפני החוק".

מפגינים במיצג "דמוקרטיה" (צילום: צ׳יק צ׳ק)
מפגינים במיצג "דמוקרטיה" מול ביתו של אמיר אוחנה | צילום: צ׳יק צ׳ק

09:48: ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין גינה את ההתפרעויות בחווארה בנקמה על הפיגוע. "ליבי עם קורבנות הפיגועים וגם עם תושבי הכפר חווארה, שעברו פוגרום נורא על ידי מאות פורעים יהודים. הם אינם אחיי ולא יהיו אחיי", אמר ראש השב"כ לשעבר בהפגנה נגד המהפכה המשפטית במוזיאון ארץ ישראל בת"א. "הממשלה הצליחה לדרדר את הביטחון הלאומי לשפל נורא, אולי החמור ביותר בתולדותינו. זאת לא ממשלת ימין על מלא - זאת ממשלת טרור על מלא", הוסיף.

09:44: האגודה למען הלהט"ב וחוש"ן תלו בתחנות הרכבת שלטים המדמים מסלול של תחנות רכבת במקומו נכתבו צעדים וחוקים שמפלים את הקהילה הגאה, לאחר אישור המהפכה המשפטית בכנסת. "מדינת ישראל דוהרת למסלול של אפליה וזה הקו האדום שלנו", הסבירה יו"ר האגודה למען הלהט"ב הילה פאר. "כשהתחנה הראשונה היא ריסוק של מערכת המשפט, התחנות הבאות הן ביטול הזכות להורות גאה והתרת אפליה בבתי עסק, בדיוק כמו שקרה בהונגריה ופולין".

09:42: המשטרה עצרה שני חשודים נוספים במחלף הכפר הירוק, בחשד להפרת סדר ואי ציות להוראות שוטרים.

09:33: הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ אמר היום ש"אין שאלה של סרבנות במקרה שאין דמוקרטיה". בהפגנה במוזיאון א"י בתל אביב, הוסיף חלוץ כי "אנחנו לא יכולים לדחות על הסף אפשרות לדיאלוג, אבל כן יכולים לדחות על הסף דיון עם אקדח טעון לרקה".

חלוץ התייחס להשוואות להתנתקות, ואמר כי מדובר באירוע שונה. "בהתנתקות הייתה סרבנות מסוג אחר, לא ביטול משטר דמוקרטי בישראל אלא החלטה מדינית", אמר הרמטכ"ל לשעבר. "מקווה שלא נצטרך להגיע למקומות שלא חלמנו עליהם".

מפגינים חוסמים את כביש 1 (צילום: דב גזית)
מפגינים בכביש 1, הבוקר | צילום: דב גזית

09:05: המשטרה עצרה ארבעה מפגינים במחלף הכפר הירוק, בחשד להפרת סדר ואי-ציות להוראות שוטרים.

08:36: בתום הערכת מצב עם המשטרה, הורה השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שלא לאפשר חסימת צירים מרכזיים, ולפתוח את כל החסימות. "אני בעד מחאה דמוקרטית, אבל לא נאפשר מרי אזרחי ולא נאפשר לאנרכיסטים לחסום צירים מרכזיים", הבהיר בן גביר. "יש לשמור על שגרת החיים של אזרחי ישראל". 

מפגינים חותמים על מגילת העצמאות, יום השיבוש (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
מפגינים חותמים על מגילת העצמאות, הבוקר מול מוזיאון א"י בתל אביב | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

08:32: חסימות מתקיימות במקביל ביציאות משורת ערים, בין היתר בצומת רעננה, צומת רוקח-נמיר ורח' אלנבי בתל אביב, צומת הכפר הירוק, צומת נהלל, בכניסה לרמת השרון ועוד. כביש החוף חסום לכיוון צפון על ידי תושבי עמק חפר.

08:28: אנשי מחאת ההיי-טקיסטים העמידו את מיצג "מכירת החיסול של ההיי-טק הישראלי". מאות לפטופים הוצבו במתחם שרונה במחאה על ה"הפיכה המשטרית", וכדי לדמות בריחת משקיעים ונטישת חברות. "אנחנו פותחים את יום המחאה הגדול במיצג ענק בשרונה מתחת למגדל הממשלה", אמר ניר ברק ממובילי מחאת ההייטק. "אנחנו יוצאים היום למחות ולעצור את המהלך המסוכן שמובילה הממשלה".

08:26: מאות שכנים ושכנות של יו"ר הכנסת אמיר אוחנה התכנסו הבוקר למיצג דמוקרטיה מתחת לביתו. לאחר הרכבת המיצג, המשיכו המפגינים בתהלוכה וסיימו בשיעור שמש על דמוקרטיה.

ועדת החוקה: שמחה רוטמן, יריב לוין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
לצד ההפגנות - החקיקה ממשיכה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

08:20: כביש 1 שנחסם בשער הגיא נפתח לתנועה, אבל העומסים באזור עדיין מורגשים והתנועה לכיוון ירושלים עודנה איטית. במקביל, מפגינים משבשים את תנועת הרכבות, עומדים בכניסה להן בתחנות שונות ברחבי הארץ ומונעים את סגירת הדלתות וכך גם את יציאתן לדרך. הרכבת הודיעה לנוסעים שלא תעצור בתחנות השלום, סבידור מרכז והאוניברסיטה בתל אביב. 

08:18: שר האוצר בצלאל סמוטריץ' יצא נגד המפגינים עם פתיחת יום המחאה. "דמיינו שמתנגדי הגירוש מגוש קטיף היו מודיעים מראש על 'יום שיבוש' וחוסמים כבישים. האמת, לא צריך לדמיין. זה קרה. והמשטרה חיכתה להם מראש, פירקה אותם במכות ומערכת המשפט זרקה אותם לכלא", כתב השר בטוויטר. "זה למה הרפורמה שלנו כל כך קריטית". 

צומת עזריאלי נחסם לתנועה (צילום: n12)
צומת עזריאלי נחסם לתנועה | צילום: n12

08:00: לפי נתוני WAZE, יש עומס כבד באיילון צפון, ממחלף חולון למחלף ארלוזורוב. מחלף השלום עדיין לא נחסם למרות שהמשטרה הודיעה אתמול שהוא ייחסם כבר ב-07:45. כוחות משטרה רבים כבר נמצאים באזור, והם נערכים לשמירה על הסדר לקראת החסימה.

07:50: בתחנת רכבת "ההגנה" בתל אביב מנסים כמה מפגינים לחסום את דלתות הרכבת ולמנוע את יציאתה, והרכבת מהצפון לא עוצרת בתחנת האוניברסיטה בתל אביב בשל הפגנה שמתקיימת במקום. מרכבת ישראל
נמסר כי "בשעה האחרונה קיימות מספר הפרעות מכוונות לסגירת הדלתות בחלק מהרכבות בעת עצירתן בתחנות, וכתוצאה הרכבות מתעכבות בתחנות וחלים שיבושים בתנועת הרכבות". בחלק מהמקרים, הרכבות לא עצרו בתחנות תל אביב, ורכבים לטובת הנוסעים ברכבת הוצבו בתחנות הקרובות לעיר.

תגבור פרשים בהפגנה באיילון (צילום: n12)
פרשים בהפגנה באיילון | צילום: n12

7:20: כביש 1 נחסם לתנועה באזור מחלף שער הגיא במסגרת "יום השיבוש הלאומי". מדובר בפעולת המחאה הראשונה להיום (רביעי) והיא בוצעה ע"י תנועת "אחים לנשק - מחאת המילואימניקים". בהמשך היום מתכננים המארגנים לשבש את שגרת החיים במדינה, ולקיים בין השאר הפגנות, צעדות מחאה, שיירות וחסימות. המפגינים פרסו על הכביש גדרות תיל, והתיישבו על הכביש עם שלטי מחאה. 

צעדת המפגינים בת"א (צילום: אמיר גולדשטיין)
צעדת המפגינים בת"א, היום | צילום: אמיר גולדשטיין
מפגינים עוצרים את דלתות הרכבות בתחנת ההגנה בת"א (צילום: לפי סעיף 27 א')
חוסמים את דלתות הרכבת | צילום: לפי סעיף 27 א'

06:44: על רקע ההפגנה הצפויה היום מחוץ לכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי של ה-INSS, שר הביטחון יואב גלנט ביטל את השתתפותו בכנס. מוקדם יותר, גם השרה גילה גמליאל וראש המל"ל צחי הנגבי ביטלו את השתתפותם בכנס.

06:40: מפגינים נגד המהפכה המשפטית החלו להתאסף ולהתארגן בסמוך לצומת לטרון, לקראת חסימה של כביש 1. במקום נמצאים פעילי תנועת "אחים לנשק - מחאת המילואימניקים".

עימותים בין שוטרים למפגינים (צילום: n12)
עימותים בין שוטרים למפגינים בצומת השלום בת"א | צילום: n12

במקביל להפגנות שיצאו לדרך, ועדת החוקה אישרה לקריאה ראשונה את פסקת ההתגברות ופסילת חוקים רק על ידי 12 מ-15 שופטי בג"ץ. עם פתיחת הדיון, אמר יו"ר הוועדה שמחה רוטמן שהיום מתוכננות רק הצבעות - זאת לאחר שהדיונים בנוגע לסעיפים הרלוונטים הסתיימו אתמול. חברי האופוזיציה מחו על הדברים ודרשו לדבר טרם ההצבעות ולהגיש הצעות לסדר. 

בזמן שהיועץ המשפטי של הוועדה החל להקריא את הסעיפים עליהם מבקשת הקואליציה להצביע, חברי האופוזיציה ניסו לעצור את ההקראה כשהמשיכו לשאול ולדרוש את רשימת חוקי היסוד שייפגעו עם אישור החקיקה. היו"ר רוטמן החל להוציא את הח"כים של האופוזיציה בהם מאיר כהן, יוראי להב-הרצנו ודבורה ביטון.

המהפכה המשפטית והמחאה - סיקור N12