במערכת הביטחון נערכים לאפשרות של הסלמה ביטחונית לקראת ביקור נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בשבוע הבא או לאחריו – והעבירה דרך האמריקנים בקשה להגביר את פעילויות הרשות לסיכול תאי טרור בג'נין.

ביקור ביידן בישראל - סיקור N12:

החשש העיקרי הוא שבשל העובדה שביידן לא צפוי להביא איתו תמורה מדינית, בקרב הפלסטינים תחול "תסיסה" בשטח. על התרחיש הזה דנים במערכת הביטחון, במטה לביטחון לאומי ובדרג המדיני, בעקבות הערכות של גורמי מודיעין בצה"ל ובגופים נוספים.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בפסגת נאט"ו בבריסל (צילום: AP)
בישראל יבקשו להעביר דרכו מסר לפלסטינים, הנשיא ביידן | צילום: AP

המוקד העיקרי שאליו נשואות העיניים הוא העיר ג'נין ובפרט עילי הג'יהאד האיסלאמי שבתוכה. בחודשים האחרונים מבצעים כוחות הביטחון פעילויות מעצרים באזור במטרה לסכל פעולות טרור – ובישראל העבירו דרך האמריקנים בקשה שגם המנגנונים הביטחוניים של הרשות הפלסטינית יפעלו יותר באזור במטרה לדכא תאי טרור שעשויים לנסות להוציא ממנו פיגועים. הבקשה הזו צפויה לעלות גם בפני הנשיא עצמו.

הרכבת האווירית הגיעה לארץ

אתגר ביטחוני נוסף שיעמוד במוקד הביקור של ביידן בישראל הוא תוכנית הגרעין האיראנית והמשא ומתן להסכם עם טהראן. "אנחנו מנסים להשפיע בחדרים הסגורים על ארה"ב בנושא הגרעין האיראני", אמר היום שר הביטחון בני גנץ, על רקע הדיווחים שארה"ב תחדש את שיחות הגרעין עם איראן בקרוב. "אני אישית נפגשתי עם מזכיר ההגנה, מזכיר המדינה והיועץ לביטחון לאומי, וכך עושים כל הגופים והמנהיגים – מראש הממשלה הנוכחי והקודם, דרך כל גופי הביטחון. יש לנו השפעה ויש לנו אוזן קשבת בארה"ב".

"האמריקנים מגבירים את תשומת הלב שלהם גם במזרח התיכון", המשיך גנץ. "בסופו של דבר ההתאגדות תחת סנטקום והפעולות השונות, מצריכות קשב אסטרטגי ששיאו הוא ביקור ביידן. זה גם מסר לאיראן, וזה מחזק מאוד את מעמדה של ישראל שביידן מבקר במזרח התיכון, ובפרט בישראל ובסעודיה".

הרכבת האווירית של ביידן
המסוק הנשיאותי כבר הגיע לנתב"ג
הרכבת האווירית של ביידן
המשלחת האמריקנית מתארגנת בישראל

ביידן עצמו עתיד לנחות בישראל רק ביום רביעי, אך המשלחת האווירית של הבית הלבן כבר החלה להגיע לארץ. היום נפרקו בנתב"ג המסוק הנשיאותי שהגיע יחד עם 6 מסוקי בלק הוק של צבא ארה"ב לאבטחה והטסת המשלחת, ו-10 רכבי שרד משוריינים של השירות החשאי. הביקור יחל ב-13 ביולי יימשך עד 16 ביולי. ביידן יגיע לישראל, יבקר גם ברשות הפלסטינית ולאחר מכן יטוס לסעודיה, שם הוא ישלים את הביקור במזרח התיכון. 

הרכבת האווירית של ביידן
הרכבת האווירית של ביידן