דוד לוין ניהל חברת כוח אדם שסיפקה שירותי ניקיון בכל הארץ, אבל חובות של מיליוני שקלים הביאו אותו לבחור בגריפת כסף קל תוך דריכה על אנשים תמימים וחלשים, כולל זוג חירשים. מי שנתפס במלכודת הדבש של לוין הפך לקורבן לתוכנית עוקץ מתוחכמת. את הפרק הראשון בעלילות הנוכל לוין הבאנו אתמול (רביעי) במהדורה המרכזית - ומספר שעות לאחר שידור הכתבה נעצר בבדיקה משטרתית בכביש 6, ובמסוף עלה המידע כי הוא דרוש לחקירה. הוא נעצר ומעצרו הוארך עד תחילת השבוע הבא.

רויטל בנון חירשת מלידה. בעקבות מצבה המורכב היא נקלעה לחובות והתקשתה לשלם שכירות, ולכן פנתה לקבל הלוואה. בבנקים סירבו לבקשותיה, ובלית ברירה היא פנתה לקבוצת הפייסבוק "הלוואות בין חברים", והגיבה לאחת מהצעות ההלוואה שהציג דוד לוין.

אך רויטל לא ידעה שלוין הפך את הקבוצה למגרש המשחקים הפרטי שלו, ושהוא יודע לאתר בדיוק אנשים במצבה – במצוקה, מוחלשים ועם דירוג אשראי שלילי. לאחר התכתבות קצרה הם עורכים שיחת וידאו – מדובר בפעם הראשונה והאחרונה שרויטל ראתה את לוין. היא מקבלת ממנו אישור מיידי להלוואה בסך 200 אלף שקל.

 

הנוכליםהבטיח הלוואה לחירשים - והשאיר אותם ללא הכסף (צילום: n12)
דוד לוין, רימה את רויטל וקורבנות נוספים | צילום: n12

ההצעה של לוין נשמעה לה טובה מדי, אך בתמימותה הרבה וכשהיא נואשת לכסף שיעזור לה ולמשפחתה, היא נתנה לו אור ירוק להתקדם ומעבירה לו את פרטיה. אך לפתע שינה לוין את התוכנית. הוא הסביר לה שהוא ירכוש בשמה רכב, ואז היא תדווח במשטרה שהרכב נגנב ותקבל עליו את כספי הביטוח. הנורה האדומה נדלקת מיד אצל רויטל, והיא מסרבת לקחת חלק בתוכנית.

אבל הסירוב לא עוצר בעדו של לוין. הוא פנה לחברת מימון ישיר כדי לקבל הלוואה לקניית רכב על שמם של זוג החירשים, ועם קבלת האישור הוא יצר קשר עם מגרש מכוניות גדול בבת ים ורכש רכב מסוג אאודי. לוין אף הביא איתו מתחזה שהציג את עצמו כבעלה של רויטל לצורך החתימה על המסמכים. הוא השלים את רכישת הרכב עם פרטי האשראי של רויטל, שלא הייתה מודעת לכך. לאחר מכן הרכב נמכר לשטחים ולוין הרוויח עשרות אלפי שקלים גם מדמי התיווך וגם ממכירת הרכב.

הנוכליםהבטיח הלוואה לחירשים - והשאיר אותם ללא הכסף (צילום: n12)
רויטל בנון, "הייתי תמימה ונדפקתי. איבדתי את הבית" | צילום: n12

רויטל לא זכתה לראות שקל אחד מההלוואה שהובטחה. אבל זה לא הסוף, רכב היוקרה שמעולם לא הגיע נסע במנהרות הכרמל וכביש 6 והחשבונות הגיעו אל רויטל ובעלה – החוב הצטבר וחשבונם עוקל לאחרונה. "נוכל, נוכל, נוכל. המשטרה לא עושה כלום", סיפרה רויטל. "מה עשיתי רע? אני תמימה בגדול ונדפקת בגדול. ציפיתי שההלוואה הזו תוכל להציל את הבית, אבל איבדתי את הבית".

למרות שמעולם לא קיבלה את ההלוואה, מדי חודש רויטל צריכה להחזיר את התשלומים. מימון ישיר וחברת האשראי כאל, מהן נמשכה ההלוואה, לא מספקות לה מענה או פתרון. רויטל ניסתה לפנות לנציגי השירות, והסביר שלא היא לקחה את ההלוואה. היא מתחננת שיפתחו את המצלמות במגרש הרכבים כדי לאתר את לוין ואת מי שהתחזה לבעלה – אך החברות לא משתפות פעולה, למרות הרשלנות הזועקת של מימון ישיר וכאל במתן ההלוואה למתחזה.

רויטל: "הם אפילו לא נגישים", מספרת רויטל בתסכול. "אני מבקשת מהמתורגמנית כל היום להתקשר בשבילי – עברנו מנציג אחד לשני, במשך שעות. הגענו לבניין של ביטוח ישיר בפתח תקווה וביקשנו לבטל את ההלוואה כי זו לא חתימה שלנו, ואמרו לנו שהמענה הוא רק טלפוני. אבל אנחנו חירשים!".

 

הנוכליםהבטיח הלוואה לחירשים - והשאיר אותם ללא הכסף (צילום: n12)
הבטיח הלוואה לחירשים - והשאיר אותם ללא הכסף | צילום: n12

אוזלת היד לא עוצרת בחברות הפרטיות – גם משטרת ישראל לא סייעה לרויטל. לטענתה היא הגיעה יותר מ-13 פעמים לתחנת המשטרה להגיש תלונה, אך נענתה שהמשטרה מחפשת אחר החשוד אך לא מצליחה לאתר אותו  כבר תשעה חודשים.

דפוס חוזר: "הייתי צריך הלוואה לשלם את השכירות"

רויטל רחוקה מלהיות היחידה שנעקצה. גם אושר בוגנים, קבלן שיפוצים בן 29 משדרות, נפל קורבן להתנהלותו המתוחכמת של לוין, וגם במקרה הזה הקשר ביניהם נוצר בפייסבוק. "הייתה תקופה חלשה מאוד בשיפוצים", הסביר אושר. "הייתי צריך לשלם שכירות ומזונות, אז הייתי צריך הלוואה לכמה חודשים".

לוין פועל באותה השיטה בדיוק - הפעם הציע הלוואה בפייסבוק דרך חברת טריא. אושר נותן לו הרשאה בהוראת קבע - ואז לוין ניתק קשר, ורכש רכב על שמו של אושר עם כסף שגם ככה לא היה יכול לבזבז. גם הפעם לוין הגיע לאותו מגרש רכבים, לקח את הרכב, גזר את הקופון שלו ונעלם. בניסיונותיו לאתר את לוין אושר נתקל בעוד ועוד קורבנות שסבלו מנוכלותו חסרת המעצורים.

מספר שעות לאחא שידור הפרק הראשון בתחקיר בעניינו של לוין, הוא נעצר באישון לילה לבדיקה שגרתית של משטרת התנועה על כביש 6. מיד עלה במסוף שהוא דרוש לחקירה, והוא נעצר והובא לתחנת מוריה. בשעה זו הוא מובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים.

יחידת ההונאה של ימ"ר ירושלים אוספת מהבוקר את כל התלונות נגד לוין מתחנות המשטרה השונות בארץ, כולל של מקרים שלא פורסמו בתחקיר. בכוונתם לבצע חקירה מהירה ונחושה כדי להביא למיצוי הדין בעניינו.

בפרק הבא: העימות עם הנוכל שהמשטרה לא הצליחה לתפוס

תגובות

 

תגובת משטרת ישראל: "בעקבות התלונות, נפתחה חקירה במסגרתה בוצעו ועוד יבוצעו מגוון פעולות ואנו נמשיך לחקור את המקרה ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת."

תגובת חברת כאל: "לאחר בדיקה ראשונית נראה כי מדובר בתרמית מצערת כלפי בני הזוג. לפיכך הקפאנו עתה את החיובים העתידיים".

תגובת חברת מימון ישיר: "בבדיקה שערכנו עולה כי הלווה, זוהה בסוכנות הרכב בעת החתימה, וכן הציגו מסמכים אישיים לצורך העמדת ההלוואה. לנוכח ממצאי תחקירכם שהועלו בפניינו, נראה כי מדובר בהונאה והתחזות. אי לכך לא נחייב את בני הזוג שככול הנראה נפלו קורבן להונאה."

תגובת חברת טריא: "במקרה של אושר בוגנים, הוצגו כל ההסכמים חתומים והם מסרו פרטי חיוב וקוד אפליקציית בנק למבצע ההונאה. בכל מקרה, אין לנו כל כוונה לגבות מהם את ההלוואה. במקרה הנוסף, סוכנות הרכב לקחה על עצמה לפרוע את ההלוואה בעצמה במקומו. במקביל ניתקנו קשר לחלוטין עם סוכנות הרכב".