שרת התחבורה מרב מיכאלי מקדמת הפעלת הרכבת הקלה בגוש דן בשבת. מיכאלי הנחתה היום (רביעי) את יו"ר חברת נת"ע, לבצע ניתוח השלכות תפעוליות ותקציביות על מנת לאפשר את הפעלת הקו האדום של הרכבת הקלה בשבתות באופן קבוע.

תחנת הרכבת הקלה ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום: נת"ע)
צילום: נת"ע

לדברי השרה מיכאלי, אי-ההפעלה בסופי השבוע תפגע פגיעה של ממש בציבור שאינו מחזיק ברכב פרטי. יתרה מזו, התשומות העצומות בסך עשרות מיליארדים, המושקעות על ידי המשרד דרך נת"ע בתשתית התחבורתית העתידה להוות את עמוד השדרה של התחבורה בגוש-דן בשני העשורים הקרובים, מצדיקות מיצוי מלא שלה 7 ימים בשבוע לטובת הציבור.

עוד אמרה שרת התחבורה כי "ההפעלה של הרכבת הקלה בשבת צפויה גם תועלת משקית רחבה יותר, הצפויה להביא להפחתת יוקר-המחיה של הציבור הנע בגוש-דן, לחיזוק תפקוד המשק, להפחתת הזיהום והשימוש ברכב הפרטי, ומעבר לכלי תחבורה חשמלי ונקי יותר".

"עד לעת עתה האילוצים הקואליציוניים וההתחייבויות בין לפיד לבנט מנעו זאת", הוסיפה מיכאלי. "כעת הנחתה השרה את חברת נת"ע לבחון את האפשרויות ולהציג תוכנית מסודרת שתאפשר את הפעלת הרכבת הקלה בשבת מיד כבר עם הפעלת הקו בחודש נובמבר".

הדמייה של הרכבת הקלה בתל אביב (צילום: נתע)
צילום: נתע

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים חה"כ מרב מיכאלי: "לאזרחיות ואזרחי ישראל מגיע שיסתיים המצור בסוף השבוע. תמיד האמנתי שאסור להגביל את חופש התנועה של אזרחיות ואזרחי ישראל, לא ביום, לא בשעה ולא בשום כלי תחבורה, רכב פרטי או אוטובוס ציבורי. כיום יותר ויותר מהציבור הישראלי זקוק לתחבורה הציבורית במהלך סוף השבוע, רוצה אותה וגם רבות ורבים מאלה שלא ישתמשו בה, תומכים בה. מחובתנו לגרום לזה לקרות, לצמצם את הפער בין אלו המחזיקים ברכב הפרטי לאלו שאינם, לסייע בהורדת כלי רכב מהכביש ולעשות את השינוי שמדינת ישראל של שנת 2022 כל כך זקוקה לו. אני קוראת לרה"מ לא לבזבז את חלון ההזדמנויות ההיסטורי שנפתח לנו ולהצטרף אליי במהלך לשינוי פני התחבורה הציבורית בישראל".

באופוזיציה תקפו: "מיכאלי החליטה לרמוס את השבת"

בש"ס הגיבו בעקבות הודעת מיכאלי: "שרת התחבורה מנסה לטשטש את הכישלון המחפיר של הקדנציה שלה בכל התחומים, באמצעות קמפיין בחירות ציני על חשבונה של השבת היקרה והצביון היהודי של המדינה. חרפה". גם חה''כ איתמר בן גביר הגיב: "מציע למרב מיכאלי שתתחיל להתעסק בבעיות התחבורה הקשות של ישראל בימי חול, לפני שהיא מחפשת פרובוקציות בשבת. במקום לדאוג לבעיית הפקקים והתאונות, השרה מיכאלי מחפשת כותרות קלות, פעם עם עיסוק בטמפטרטורה ברכבת, וכעת באמצעות חילול שבת ופגיעה בזהות היהודית של המדינה. אולי עדיף שתישאר במה שהיא טובה, בטיקטוק".

יו"ר הציונות הדתית ושר התחבורה לשעבר בצלאל סמוטריץ' תקף את מיכאלי: "שרת תחבורה כושלת, החליטה לרמוס את השבת במדינת ישראל ולפגוע בזהות היהודית של המדינה כחלק מקמפיין הבחירות שלה. הבחירות הקרובות הן על האם מדינת ישראל תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית או חלילה תהפוך למדינת כל אזרחיה שמובלת ע״י השמאל הפרוגרסיבי יחד עם תומכי הטרור. לא ניתן להם".

קרעי נגד הפעלת הרכבת הקלה בשבת

חה"כ שלמה קרעי מהליכוד ליועצת המשפטית לממשלה, בדרישה לעצור כל בדיקה ופעולה כזו בתקופת בחירות ללא כל מנדט ציבורי: "אני קורא לך לעצור לאלתר את הצעד הברוטאלי, הלא חוקי, המושחת והאנטי יהודי, של השרה מרב מיכאלי. אין לגברת הזו שום מנדט ציבורי לרמוס את יסודות המדינה היהודית ואת קדושת השבת. הגיע הזמן, שגברתי, עם כל הכבוד, תתעורר מתרדמת 'ממשלת החלומות', ותתפקד כמי שאמורה לשמור על טוהר הבחירות, על ההגינות ועל שלטון החוק במדינתו של העם היהודי".

אורי קידר, מנכ"ל ישראל חופשית, הביע תמיכה בעמדת שרת התחבורה: "לא תהיה תחבורה ציבורית מתוקנת בישראל, בלי תחבורה ציבורית בשבת. רוב מוחלט של כל הציבור הישראלי תומך בהפעלה בסופ"ש בעוד שהמציאות בפועל נכנעת לגורמים קיצוניים, כל מי שנגע בכך עד כה ולא פעל - עשה זאת נגד האינטרס של האזרחים והאזרחיות בישראל. ההתעשתות המאוחרת של השרה מיכאלי מצביעה על כך שהיא הבינה שזה הנושא הגדול שנמצא על שולחנה, ואנחנו מקווים שלמרות הזמן הרב שלקח לה, תעסוק בכך ברצינות".