בימים האחרונים מופצת מודעה ברשתות ובמקומות נוספים שנדמה, במבט ראשון, כאילו נלקחה מתקופת התנ"ך. בהודעה נקראים אנשים להגיע להר הבית ולהקריב קורבן לחג הפסח, אך מה שבולט בה הוא המחירון שמבטיח למשתתפים ביוזמה "פיצוי כספי" אם ייעצרו. כך, לדוגמה, אדם שנעצר מכל סיבה שהיא בכניסה להר הבית יזכה ב-400 שקלים. ההודעה פורסמה מטעם תנועת "חוזרים להר", והם אלו שמבטיחים לתגמל את המקריבים והעצורים: "הקרבת הקורבן היא המענה היחיד לטרור".

רפאל מוריס, יו"ר תנועת "חוזרים להר", אישר בשיחה עם N12: "זה פרוספקט שלנו. אנחנו עושים תרגולים בינתיים, והמטרה היא לחדש את קורבן פסח. כן, זו השאיפה. מותר לעשות את זה על פי ההלכה. בכל שנה אנחנו מנסים להקריב ונעצרים, השנה הוצאנו את המודעה הזו ויש היענות מרשימה מאוד".

לדבריו, "אנחנו רוצים שאנשים ייצאו ויקריבו קורבנות. אם תופסים אותם אין פה עבירה על החוק, הם נעצרים, מתוחקרים והולכים הביתה. אנחנו מתגמלים כלכלית את האנשים האלה כי זה לא הזמן הכי נוח בעולם, יש הרבה שיושבים על הגדר ותומכים מרחוק ואנחנו צריכים אותם בשטח".

התגמול הכלכלי שעליו מדבר מוריס פועל כך: אם נעצרת בכניסה להר הבית מסיבה כלשהי, אתה זכאי לפרס בשווי 400 שקלים. אולם, אם הגעת עם גדי או טלה להר הבית כדי להקריב קורבן ונעצרת – אתה כבר זכאי ל-800 שקלים. מי שיבצע את המצווה בהצלחה ויקריב קורבן בהר הבית יזכה בפרס הגדול - 10,000 שקלים.

המודעה המלאה:

רפאל, יו"ר תנועת חוזרים להר
המודעה של תנועת "חוזרים להר"

מלבד פרסום הקול הקורא, חברי התנועה פועלים גם מול הרשויות בתקווה להצליח להקריב קורבן בהר הבית. "זו באמת פרוצדורה, בעיקר כי המשטרה עושה מבצע גדול כדי למנוע את הדבר הזה", אמר מוריס. "אבל באופן תיאורטי הגשנו בקשה לפני שלושה שבועות, לעשות את זה בצורה מבוקרת ומסודרת".

אז איך זה קורה בפועל? "זה תהליך מאוד פשוט", הוא מסביר. "שמים מזבח במקום, שוחטים ויוצאים. אנחנו רוצים להגיע לסיטואציה שהמשטרה משתפת איתנו פעולה, זה יכול להיות דבר מאוד פשוט. אנחנו כן היינו שמחים שזה יהיה אירוע המוני שכל עם ישראל יבוא, אבל בסוף אפשר להסתפק גם בחמישים או במאה אנשים ולעשות את זה כבר השנה. אסור להקריב קורבנות מחוץ להר הבית, אבל אנחנו כן מתרגלים פעם בשנה. זה נעשה בצורה חוקית ומסודרת עם אישורי משטרה והכול, ושם אנחנו מתרגלים ב'רטוב' את כל הסיטואציה הזו".

רפאל, יו"ר תנועת חוזרים להר
מוריס על רקע הר הבית

למרות האופטימיות של מוריס, יש מי שממש לא אהב לשמוע על התכנון של התנועה – הפלסטינים, שאצלם הקרבת קורבן הפסח בהר הבית הפכה להיות אחד הנושאים המדוברים היום. לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחסה לעניין ופרסמה הודעה רשמית שבה הזהירה: "האיום של המתנחלים להקריב קורבנות באל אקצא יוביל להסלמה מסוכנת שתצא משליטה". גם בכיר החזית העממית, מאהר מזהר, הוסיף מצדו: "הקרבת קורבן פסח ב-15 לחודש רמדאן היא בחזקת הכרזת מלחמה - והתגובה על כך תהיה מהירה".

ועדיין, את מוריס הדברים הללו ממש לא מרגשים. "קיבלנו איומים מאבו מאזן, לא מפחיד אותי להצית מלחמה", הוא מתעקש. "כל חצי שנה אבו מאזן או החמאס מגיעים עם איזושהי קריזה על מה שהוא לא רוצה שנעשה. אני לא מאמין שפתרון לבעיה הזו היא להיכנע פעם אחר פעם, אלא להיפך. כשמראים ריבונות ובעלות מלאה, ומעמידים אותם במקום - אני חושב שזה מה שאולי יכול למנוע את גל הטרור או את המערכה הבאה. אם נמשיך להיכנע זה פשוט יהיה לדחות את הקץ לעוד חודשיים-שלושה, והמערכה תבוא על משהו אחר. לא אכפת לי בכלל ממה שאבו מאזן אומר".