לאה שונם הלוי, אחותו של רנ"ג נעם רז ז"ל, לוחם הימ"מ שנפל בפעילות מבצעית במחנה הפליטים בג'נין ביום שישי, מדברת לראשונה. בשיחה עם N12 היא מספרת על אחיה, על החיבוק הענק שהמשפחה מקבלת בימים אלה, ועל יום השישי בו המשפחה קיבלה את הבשורה המרה. היא סיפרה מה ידעו על עבודתו של נעם ומספרת על בית הכנסת החדש שמקימים ביישוב קידה על שמו.

שונם הלוי אמרה בכאב: "גיליתי שיש לי אח גיבור. ידעתי שהוא מסכן את החיים שלו הרבה אבל לא תיארתי לעצמי עד כמה. גיליתי על זוויות אחרות שלו כי הכרתי את נעם ממקום אחר, של האח. זה מדהים לראות איזה דברים הוא עשה בחיים שלו שאני לא ידעתי ועוד הרבה שאני לא יודעת. הוא היה אדם מאוד מיוחד, הרבה יותר ממה שחשבתי".

רס"ב נעם רז ז"ל, ג'נין
רס"ב נעם רז ז"ל, ג'נין

בנוסף התייחסה האחות לחיבוק שהמשפחה מקבלת בימים האחרונים: "פתאום הפכנו להיות עטופים מכל עם ישראל. נעם כבר לא האח הפרטי שלי, הוא של כל עם ישראל. בדרך לפה אתמול הייתה שרשרת אנושית של אנשים שחיכו וחיבקו אותנו לכל אורך הדרך, זה מדהים וזה מאוד מחזק אותנו. היום בבוקר פנו אליי החברים מהיישוב בקידה וסיפרו לנו שבקידה בונים בית כנסת קבע, והם החליטו שהם ינציחו את נעם בבית הכנסת. זה אחד הדברים שבאותו רגע, ואני בטוחה שלעוד הרבה שנים זה מאוד מילא אותי".

הלוי תיארה את הרגעים הקשים בהם קיבלה את ההודעה על מות אחיה: "הבשורה הייתה קשה מנשוא, זה פירק אותי לחלוטין. אבל אני יודעת שהייתה מטרה כמו בשאר הפעילויות והמטרה אני מאמינה שהושגה. זה לא יביא לי מנוחה, אבל הצלף שירה בו אסור שישאר בחיים יום אחד. אני יודעת שנעשה הכל כדי שזה לא יקרה ואני סומכת עליהם שילמדו מזה ויסיקו את המסקנות לעתיד ומקווה מאוד שלא נצטרך לשמוע על עוד דברים כאלה".

"איו לנו ביקורת בכלל על הפעילות האחרונה שלו, אני יודעת שזה חלק שגרתי מהפעילות שלהם ולצערי קרה הגרוע מכל. אבל זו העבודה שלהם והם באו לעשות אותה הכי טוב, בעיקר נעם. אין לי כעס כלפי אף אחד, אנחנו אנשים מאמינים ויש לנו דרך מאוד ברורה ולבורא עולם יש תוכניות משלו. אני לא כועסת על אף אחד, כעס לא יביא אותנו לשום מקום. צריך להיות מאוחדים וזה לא יביא אותי לשום מקום אם אני אכעס על מישהו".

לתרומה לבית הכנסת לזכרו של נעם רז ז"ל לחצו כאן