טקס האזכרה לחללי מערכות ישראל של ארגון "יד לבנים" בירושלים פותח היום (שלישי) את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולחללי פעולות האיבה תשפ"ב. ראש הממשלה נפתלי בנט נשא בטקס נאום אישי ובו קרא להימנע מפלגנות.

"נאום האחים" של רה"מ בנט

"בסוף שנות ה-80 ובשנות ה-90, צה"ל ישב בדרום לבנון על מנת לייצר רצועת הגנה שתמנע מהמחבלים לפגוע בתושבי הצפון. כל פעם שנכנסנו ללבנון ידענו בדיוק למען מי אנחנו נלחמים. לפנינו, מצפון, האורות הצהובים של כפרי הלבנון, ובגבינו, מדרום, האורות הלבנים של יישובי הצפון. בכל מוצב היה כתוב על שלט גדול: 'המשימה: הגנה על תושבי הצפון'.

"היינו קבוצה לא גדולה של לוחמים ומפקדים. כולם פחות או יותר הכירו את כולם. ידעו איזו יחידה ביצעה איזו פעולה. פעם סיירת גולני, פעם חה"ן צנחנים, פעם גדוד נחל, גבעתי או שריון. גם אני, כמפקד פלוגה במגלן, נמניתי על אותה קבוצת חיילים.

רס"ן איתן בלחסן ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
רס"ן איתן בלחסן ז"ל, עליו דיבר רה"מ בנט בנאומו | צילום: באדיבות המשפחה

"למלחמה הזאת, היומיומית, לא היה שם, אבל היה מחיר. טובי בנינו וחברינו שנפלו. לכל אחד מהנופלים היה שם, ומאחורי השם עולם ומלואו.

"את איתן בלחסן הכרתי בקורס מ"פים. התרשמתי במיוחד משלוות הנפש של איתן. כשכולם היו בלחץ לקראת תרגיל או משימה, הוא היה נשאר רגוע ומחויך. הוא היה אדם יפה-תואר, ותמיד היה נראה שהוא מצליח לעשות הכל באופן מושלם. מספר שנים מאוחר יותר, איתן פיקד על סיירת הצנחנים בפעולה בלבנון ונפל בקרב. מבחינתי, איתן לא היה מושבניק, או מרוקאי או טוניסאי, הוא היה לוחם. והוא היה אחי.

"יואב הרשושנים היה צנחן גבוה, צנום, חייכן ובעיקר - טוב לב. בחור דתי מהישוב אלקנה. עשינו יחד תורנויות מטבח בבה"ד 1. שעות של שיחות על החיים, על האמונה, על הקשיים בשירות. אחרי קורס קצינים, כל אחד יצא לדרכו ומעת לעת דרכנו הצטלבו, בעיקר בדרום לבנון. ויום אחד, יום עצוב אחד, שמעתי שהוא נהרג בהיתקלות בדרך למוצב סוג'וד. מבחינתי, יואב לא היה 'מתנחל' או 'אשכנזי'. הוא היה לוחם. והוא היה אחי.

סגן יואב הרשושנים ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
סגן יואב הרשושנים ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

"את שמעיה-אביחי דנוך הכרתי כאשר הגענו, חייליי ואני, להתארח משך מספר ימים במוצב ריחן לקראת פעולה באזור. את המקום תפסו לוחמי גולני. איך שנכנסנו למוצב, הגיע אלינו אחד הלוחמים, בחור כריזמטי עם חיוך ענק - "דנוך" כולם קראו לו. הוא מיד דאג לנו לארוחה וארגן לחיילים שלי מקום לישון. הוא אמנם לא היה המפקד הרשמי של המוצב, אבל הוא היה הרוח החיה. כל בעיה שיש - דנוך ידאג לך, ותמיד עם חיוך ואהבה.

"ערב אחד הגיעה למוצב הנידח הזה משאית. יצאו ממנה רביעיית נגנים צבאיים: נגן צ'לו, כינור, גיטרה ועוד משהו. דנוך קרא לכולנו להגיע לחדר אוכל וסיפר לנו שיש הופעה של להקה. התיישבנו בחדר האוכל. הנגנים התארגנו, ואז הם התחילו לנגן. מוזיקה קלאסית, מוצארט או משהו. הלוחמים הסתכלו אחד על השני בתימהון. לא הבנו מאיפה הביאו לנו עכשיו את המוזיקה הזאת. ואז דנוך בא עם חיוך לאחד הנגנים ואמר לו: 'אחי, תביא לי רגע את הגיטרה'. תוך דקה הוא אירגן ארבעה מהלוחמים שידעו לנגן, והעביר להם את הכלים. הם ניגנו, ואנחנו שרנו זוהר ארגוב לתוך הלילה.

"מספר שבועות אחר כך הודיעו ברדיו שסמל ראשון שמעיה-אביחי דנוך נפל בקרב בריחן בעודו רץ תחת אש כבדה למשימה. לא רציתי להאמין. ביררתי. זה היה דנוך. מבחינתי דנוך לא היה 'תימני' או 'ישראל השנייה'. הוא היה לוחם. והוא היה אחי.

אביחי דנוך והוריו (צילום: באדיבות המשפחה)
סרן שמעיה אביחי דנוך ז"ל והוריו | צילום: באדיבות המשפחה

"זו היתה מציאות חיינו אז. בכל כמה שבועות היינו שומעים על עוד היתקלות עם הרוגים. במארבים, בפתיחות ציר ובפעולות.

"היינו שם, בלבנון, כולנו יחד. קיבוצניקים עם עירוניים, חילוניים עם דתיים, באר-שבעיים עם תל-אביבים, ימנים עם שמאלנים. יהודים עם שאינם יהודים. החיבור בין כולנו היה טבעי, משהו שבכלל לא צריך לדבר עליו. יחד שמרנו בלילות הארוכים בעמדות השמירה. יחד ישנו בחדרים המחניקים שבתוך המוצב. יחד יצאנו לתוך החושך המצמית בתנועה רגלית למבצע. כל אחד סיכן את חייו למען האחר. היינו אחים.

"שם, בדרום לבנון, התחלתי להכיר אנשים עם רקע שונה משלי. בשיחות אינסופיות בשמירה או בזמן משחקי וויסט במוצב כדי להעביר את הזמן. מדברים על הבית, על החברה, מה התוכניות לאחרי השחרור. מתווכחים פוליטיקה. מקטרים על זה שכרגע בתל אביב אנשים יושבים במסעדה או בפאב, ואנחנו כאן בעולם אחר שזר לא יבין.

"אני, שגדלתי בחיפה להורים שעלו מארה"ב ובכלל לא ידעו שיש דבר כזה אשכנזים וספרדים, פתאום שומע כיצד נראים החיים בקיבוץ, איך זה להיות עם 8 אחים ואחיות בדירה באשקלון, מה זה תיכון חילוני, ומהם מנהגי הדרוזים. הכרתי חיילים מעיירות פיתוח לצד כאלה שגרו בווילות.

פינוי ונסיגת צה"ל מדרום לבנון, 2000 (צילום: יעל אנגלהרט, לע"מ)
פינוי ונסיגת צה"ל מדרום לבנון, 2000 | צילום: יעל אנגלהרט, לע"מ

"שם, במוצבים בדרום לבנון, התאהבתי בעם המופלא שלנו. כולנו, בתוך לבנו, התאהבנו. אי אפשר היה שלא. היינו ביחד.

"רבים מהחברים נשארו שם. צעירים. בני 19 או 20 שלא חזרו. הם יישארו אחינו לנצח. תהי נשמתם של אחינו הנופלים צרורה בצרור החיים".

"אינני יכול לדבר בשמם", אמר רה"מ בנט, "אך אני מאמין שלו יכלו, היו מבקשים מאתנו: תמשיכו לחיות יחד. אל תתנו למחלוקות לקרוע אתכם מפנים".

היערכות צה"ל ברצועת הביטחון בלבנון, 1985 (צילום: לע"מ)
היערכות צה"ל ברצועת הביטחון בלבנון, 1985 | צילום: לע"מ

ראש הממשלה המשיך בנאומו ונזכר בפצולים של עם ישראל לאורך אלפי השנים האחרונות, וביקש שלא נכנע שוב לפלגנות, לבידול, ולשנאת אחים: "אחיי ואחיותיי, לא תהיה הזדמנות נוספת. אנחנו עכשיו בעשור השמיני של המדינה, העשור שמעולם עוד לא צלחנו כאומה מאוחדת. ניתנה לנו הזדמנות לתקן את חטא שנאת האחים של אבותינו ולהיגמל מיצר הפלגנות שהחריב את עמנו.

"ההחלטה היא בידינו. בואו נפיג את החרדות אחד מן האחר. נתמודד עם הטיעון, ולא עם הטוען. נקשיב באמת. נתווכח זה עם זה, אך לעולם, לעולם לא נשנא איש את אחיו. מעל לכל נזכור שאנחנו משפחה אחת, זו חובתנו כלפי הנופלים. זו גם חובתנו כלפי הדורות הבאים".

חגיגות עם דגל חיזבאללה בלבנון לרגל נסיגת צה"ל, 2000 (צילום: אלפי בן יעקב, לע"מ)
חגיגות עם דגל חיזבאללה בלבנון לרגל נסיגת צה"ל, 2000 | צילום: אלפי בן יעקב, לע"מ

ראש הממשלה המשיך וסיפר שהוא חושב מדי יום על חבריו שמתו, אותם הוא מגדיר כ"אחים". "ביום זה כולנו מחבקים את המשפחות אשר איבדו את היקר להם מכל. מתוך קדושת היום הזה, מתוך הגעגוע למי שאינם איתנו, אנו נשבעים לשמור על הבית הזה, שהיה ביתם, הבית שהקריבו את חייהם עבורו. תהי נשמתם של אחינו הנופלים צרורה בצרור החיים", חתם בנט את נאומו.

מלבד ראש הממשלה ורעייתו, הטקס מתקיים גם במעמד יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי ורעייתו וראש עיריית ירושלים משה ליאון ורעייתו. בהמשך הערב יתקיים טקס הזיכרון הממלכתי ברחבת הכותל המערבי במעמד נשיא המדינה והרמטכ"ל, כאשר בשעה 20:00 תישמע צפירה בת דקה.

עצרת הזיכרון לחללי מערכות ישראל (צילום: חדשות 12)
טקס האזכרה לחללי מערכות ישראל של ארגון יד לבנים | צילום: חדשות 12

מחר בשעה 11:00 בבוקר, תישמע ברחבי הארץ צפירת זיכרון באורך שתי דקות, ולאחריה יתחילו טקסי הזיכרון הממלכתיים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ ובאתרי ההנצחה. מספרם של חללי מערכות ישראל עומד על 24,068. בשנה החולפת נוספו 56 חללים למניין הנופלים ועוד 84 נכים, שהלכו לעולמם כתוצאה מנכותם והוכרו כחללי מערכות ישראל.