פגישה מרגשת: קרוב ל-80 שנה אחרי הזוועות שעברה בתקופת השואה, ואחרי שבסוף המלחמה פגשה ברב יצחק אייזיק הלוי הרצוג שקיבל אותה בידיים פתוחות –  שורדת השואה אולגה גרוסמן שלמון נפגשה היום (שני) עם נכדו – נשיא המדינה יצחק הרצוג.

גרוסמן - שלמון,  בת 84, נולדה בצ'כוסלובקיה בשנת 1938. כשהייתה בת 6, נלקחה יחד עם אחותה התאומה ושני הוריהן אל מחנה ההשמדה בירקנאו, וממנו אל אושוויץ. שם, היא ואחותה התאומה היו חלק מהקבוצה שנקראה לימים "תאומות מנגלה", על שם הניסויים המחרידים שביצע בהן הפושע הנאצי.

כשהשתחררה מאושוויץ בינואר 1945 חזרה גרוסמן לצ'כוסלובקיה. בשל מצבה הרפואי הרעוע ובהיעדר משפחתה הקרובה – היא נלקחה למשפחות אומנה על ידי ארגונו של רבי שיינפלד.  

אולגה מספרת שבדרך לאנגליה, משלחת הארגון עצרה באירלנד – והראשון שקיבל אותה בידיים פתוחות היה הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג ז"ל, סבו של נשיא המדינה – שהיה אז בעיצומו של מסע להצלת ילדים יהודים לאחר השואה. היא הגדירה את פגישתם כמשמעותית מאוד עבורה, כזו שחקוקה בזכרונה עד היום.

ניצולת שואה, אולגה גרוסמן, הנשיא, הרצוג (צילום: דוברות בית הנשיא)
סגירת מעגל מרגשת. אולגה והנשיא הרצוג | צילום: דוברות בית הנשיא

 

היום הגיעה אולגה יחד עם ילדיה לאה שנירר וצלי שלמון לבית הנשיא. בפגישתם אמרה להרצוג בהתרגשות: "אני עדיין יכולה להרגיש ולדמיין מול העיניים שלי את סבך, שגרם לי להרגיש סוף-סוף בטוחה ומוגנת. עברתי דרך ארוכה, והפגישה עם סבך תשאר חקוקה בליבי לתמיד. אני אסירת תודה על המפגש המרגש היום כאן בבית הנשיא בירושלים״.

הנשיא הרצוג אמר: ״זה כבוד גדול בשבילי לארח אותך כאן כנשיא מדינת ישראל, שנים אחרי שסבא שלי פגש אותך ונכנס ללבך ברגע מאד גורלי בחייך״. הנשיא הוסיף ואמר: ״סיפורך המרגש הוא עדות חיה לניצחון האמיתי על אחד מגדולי הרוצחים שקמו בתולדות האנושות״.