שלט דגל פלסטין ענק נתלה הבוקר (רביעי) במתחם הבורסה ברמת גן, לצד דגל ישראל. לאחר שעורר סערה ציבורית, דגל פלסטין הוסר ממקומו בתוך מספר שעות. תנועת "מחזקים" שתלתה את השלט כמחאה לקראת הצבעה על חוק איסור הנפת דגל פלסטין במוסדות חינוך: "הורידו את השלט אבל עדיין יש פה שני עמים ובהם יהודים וערבים שימשיכו להיאבק יחד לעתיד משותף. השלט הזה הוא רק התחלה". השלט נתלה במקביל גם בנצרת. 

בסוף השבוע פרסם ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן פוסט ובו קריאה לתושבים להצביע האם שלט חוצות, ובו דגלי ישראל ופלסטין וכיתוב בעברית ובערבית "נועדנו לחיות יחד", יפגע ברגשות שלהם. לדבריו, "יש שיראו בתוכן הזה כמתריס ופוגעני ויש שיראו בו מסר לדו קיום ושלום". הוא ביקש ממי שמתנגד לתליית השלט לסמן ברגשון לב, וממי שבעד מתן אישור לתלייתו לבחור ברגשון של פרצוף כועס.

בפוסט שנכתב בעמוד הפייסבוק של "מחזקים" נכתב: "כרמל שאמה הכהן מנסה לטרפד קמפיין שלנו שקורא לשלום ודו קיום. הוא אשכרה פתח הצבעה על האם לאסור על פרסום השלט בטענה של פגיעה ברגשות הציבור. כבר ברור לנו שהטרולים הפשיסטים יגיעו בהמוניהם. אנחנו גאים לעמוד מאחורי הקמפיין הזה, ומתביישים שבעיני ראש עיריית רמת גן חיים משותפים ושלום הם נושאים שעלולים לפגוע באנשים. מול השנאה של מצעד הדגלים והאלימות של הימין הקיצוני, חייבים לעמוד חזקים ולהראות שיש אלטרנטיבה. להראות שיש פה רוב בעד שלום ושותפות הדדית. בואו נראה לו שהרוב השפוי בעד שלום".

הוסר דגל פלסטין שנתלה ברמת גן (צילום: לפי סעיף 27 א')
הדגל הוסר | צילום: לפי סעיף 27 א'
דגל פלסטין נתלה ברמת גן (צילום: תנועת מחזקים)
דגל ישראל ופלסטין מעל האיילון | צילום: תנועת מחזקים

בתגובה כתב הבוקר שאמה הכהן: "חברת הפרסום החליטה לתלות את שלט המחלוקת. לפי גורמי בטחון מקצועיים יש חשש לא קונקרטי לסדר הציבורי ולבטיחות הבנין והסביבה ולכן עד להערכת מצב נוספת הבניין נדרש להציב שומר מסביב לשעון על השלט. אם השלט יישאר שם הוא לא יישאר שם לבד ומסביבו תתלה העירייה דגלי ענק של מדינת ישראל ודגלי הצדעה לצה"ל, לשב"כ, למשטרת ישראל ולמשמר הגבול.

"בדיקה משפטית העלתה שלאור הנחיות היועמ"ש ופסיקות בג"ץ השלט חוקי לגמרי ומוגן בגבולות חופש הביטוי, אך עדיין הוא פוגע ברגשות של לא מעט תושבים וכן מאפשר לגורמים קיצוניים פתח ללבות יצרים למרות המסר החיובי שבראשו הקורא לדו קיום. דגלי ישראל שבתמונה הם לא הדגלים אותם תוסיף העיריה אלא חלק מאלפי דגלים שקישטו את העיר ביום העצמאות ואותם החלטנו עוד לפני פרשת השלט להותיר על כנם מתנוססים בגאווה כל השנה. עם ישראל חי עם יד מושטת לשלום תמיד ולכל דו-קיום".

ממנכ"ל מחזקים אורי קול נמסר: "אין חוק בעולם שיעלים את העובדה שחיים פה שני עמים ואין דמוקרטיה שאוסרת על הנפת דגלים של מיעוט לאומי שמרכיב מעל 20% מאזרחי המדינה. כל ח"כ מהקואליציה שמצביע עם הליכוד רוקד לפי החליל של נתניהו".

מתן פלג יו"ר תנועת אם תרצו אמר: "כרמל שאמה היה מוכרח לאסור את הצבת דגל האויב על מתחם הבורסה. לא רק שמדובר במהלך שמעודד את מי שרוצים בחיסולנו ונותן להם כוח, הנפת דגל אש"ף בהיקף כזה מחוללת אווירה של טרור וחשש בקרב התושבים. ירדנו מהפסים".