חבר הכנסת והדיפלומט לשעבר אורי סביר הלך לעולמו בגיל 69. במסגרת שנותיו בפוליטיקה הישראלית כיהן סביר בשורה של תפקידים חשובים, בהם: מנכ"ל משרד החוץ, יועצו של ראש הממשלה, חבר כנסת מטעם מפלגת המרכז ואחד מהוגי הסכמי אוסלו.  סביר הותיר אחריו אישה - עליזה ובת, הסופרת מיה סביר.

סביר נולד ב-7 בינואר 1953 בירושלים. אביו, ליאו סביר, נחשב לאחד ממקימי שירות החוץ של ישראל, ואף שימש בין היתר גורם מרכזי בשגרירויות ישראל בגרמניה ובפינלנד. לאחר לימודי יחסים בין-לאומיים באוניברסיטה העברית, החליט סביר לצעוד בדרכי אביו והחל את דרכו במשרד החוץ, שם השתתף בציר הסברה בקנדה, ובהמשך שימש קצין עיתונות בקונסוליה בניו־יורק.

אורי סביר ושמעון פרס (צילום: לע"מ)
אורי סביר ושמעון פרס | צילום: לע"מ

בשנת 1984 מונה על ידי ראש הממשלה אז שמעון פרס לתפקיד יועצו לענייני תקשורת, ואף היה חבר בפורום יועציו הבכירים. שנתיים מאוחר יותר, לאחר הרוטציה בממשלת האחדות, המשיך סביר את דרכו עם פרס כיועצו בתפקיד שר החוץ.

כ-9 שנים לאחר תחילת דרכו עם פרס, ב-1 במאי 1993, מונה לתפקיד מנכ"ל משרד החוץ. במסגרת תפקידו היה מעורב במשא ומתן על הסכם אוסלו. בתוך כך, עמד בראש המשלחת של ישראל לשיחות. בשנת 1999 נבחר לכנסת ה-15 מטעם מפלגת המרכז. בפברואר 2001 פרש ביחד עם אמנון ליפקין-שחק ודליה רבין, שהקימו את מפלגת הדרך החדשה. 

לאחר שנים של פעילות דיפלומטית, מונה סביר לתפקיד מנכ"ל מרכז פרס לשלום ולחדשנות - זאת לאור הקשר ההדוק שלו עם נשיא המדינה לשעבר. לאחר מותו פרסמו הודעה במרכז פרס לשלום, ונכתב בה: "מרכז פרס לשלום ולחדשנות אבל על לכתו של אורי סביר ז"ל. אורי, המייסד והמנכ"ל הראשון של המרכז, חתר כל חייו לפיוס בין עמי האזור".

שמעון פרס בדרכו לביקור עבודה בארה"ב ואורי סביר (צילום: SAAR YAACOV, לע"מ)
שמעון פרס בדרכו לביקור עבודה בארה"ב ואורי סביר, מנכ"ל משרד החוץ | צילום: SAAR YAACOV, לע"מ

"כדיפלומט מזהיר, חכם וברוך כישרונות מילא לצידו של שמעון פרס תפקיד משמעותי ורב חשיבות במאמץ להשכין שלום באזורנו", הוסיפו. "היוזמות שפיתח והוביל לעידוד שיתוף פעולה ישראלי-ערבי במגוון תחומים רחב, שיקפו את היצירתיות העצומה שבה בורך ואת מסירותו המוחלטת לחזון השלום".

עוד נכתב: "מרכז פרס לשלום ולחדשנות מחבק באהבה רבה את רעייתו ד"ר עליזה סביר, בתו מיה, ארבעת נכדיו ואת משפחת סביר כולה ביום כה עצוב שבו הלך מאיתנו אורי יקירנו".  

גם שר החוץ יאיר לפיד ספר לסביר: "איבדנו היום דיפלומט גדול, מנכ״ל משרד החוץ לשעבר, אורי סביר. אדם שהקדיש את חייו למדיניות החוץ הישראלית וששאף למזרח תיכון אחר. הוא עשה זאת באמונה שלמה ובכישרון רב. תרומתו למדינת ישראל עצומה ומורגשת עד היום". 

"מבקשת להשתתף בצערם של משפחת סביר עם פטירתו של אהובם, איש מחנה השלום, מהאמיצים שבהם, הדיפלומט וחבר הכנסת לשעבר אורי סביר", כתבה חברת הכנסת אמילי מואטי. חבר הכנסת מוסי רז ספד גם הוא: "מצטער מאוד לשמוע על מותו של אורי סביר- קולגה בכנסת ה-15, מנכ"ל משרד החוץ לשבר ומאדריכלי הסכם אוסלו".