הסוף לתורים הארוכים במשרד הפנים? אחרי שרבים ניסו להוציא או לחדש דרכון, וגילו שמדובר במשימה מורכבת – פרסמנו אמש (חמישי) ב"המהדורה המרכזית" כי שרת הפנים איילת שקד גיבשה תוכנית לקיצור התורים. על פי התוכנית של שקד, יתווספו עוד עובדים למערך, וכבר במאי יהיו 40 אלף תורים חדשים. היעד: מיוני – 90-60 אלף תורים נוספים בחודש.

התוכנית מגיעה בצל הביקורת הרבה על התורים הארוכים שלא נגמרים במשרד הפנים. רבים מהאנשים כבר מגיעים למשרד הפנים כדי להוציא או לחדש דרכון מבלי לקבוע תור בכלל. במשרד הפנים הסבירו שהעיכובים נוצרו בשל הטיפול בפליטים ובעלייה. עם זאת, המצב גרם למשרד ולשרה שקד לגבש את התוכנית. מטרת התוכנית של משרד הפנים היא לפתוח יותר תורים למבקרים.

שרת הפנים איילת שקד בנתב"ג (צילום: רוי אלימה, פלאש 90)
שרת הפנים איילת שקד בנתב"ג, ארכיון | צילום: רוי אלימה, פלאש 90

על פי התוכנית, 40 אלף תורים חדשים יתווספו כבר במאי, ו-20 אלף תורים נוספים בחודש יוני. במשרד הפנים גם יבצעו הסבת עובדים מתפקידים אחרים למערך הדרכונים. שקד גם ביקשה להאריך את האפשרות לצאת מהארץ עם דרכון זר. 

עוד עולה מהתוכנית כי החל מ-1 במאי יתווספו 20 עובדים נוספים למערך, המשמעות של כל עובד – עוד 1,000 תורים חדשים בחודש. באמצע החודש הבא יתווספו עוד 20 עובדים נוספים. היעד של משרד הפנים והשרה שקד הוא שמחודש יוני – יתווספו 60-90 אלף תורים נוספים בחודש.

בקרוב: הדרכון יספיק לביקור בארה"ב? (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)
דרכון ישראלי, אילוסטרציה | צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

כמו כן, ישנה כוונה לתת אפשרות להאריך דרכון זמני פעמיים, ולאפשר לתת את הדרכון הזמני לטיסות שנקבעו לטווח של חודש. שני הצעדים האחרונים לא דורשים שינוי חקיקה, אלא רק החלטה של השרה שקד.