הפרשה ממשיכה להתפתח: לפחות 3 ראשי עיריות או מועצות מקומיות ובני משפחותיהם הודבקו על ידי המשטרה בתוכנית הריגול "פגסוס" של חברת NSO כבדיקה מקדמית שלא הבשילה לכדי כתב אישום – כך חשף הבוקר (ראשון) העיתונאי תומר גונן בכלכליסט.

על פי התחקיר, הפריצות לטלפונים הסלולריים של ראשי הערים ובני משפחותיהם נבעו מתוך מוטיבציה להילחם בשחיתות בשלטון המקומי, אך לא היו מבוססים על חשדות מוצקים. פעולות החקירה הפולשניות נעשו לפעמים בשל סיבות כמעט טריוויאליות מציינים בכלכליסט: מכרז גדול שהתפרסם, אדם שסיפר משהו ללא הוכחה, ידיעה עיתונאית ואפילו תחושת בטן.

האישה שוחחה עם אשת קבלן, ראש העיר נעצר

גורמי החקירה פנו לאנשי הסיגינט של המשטרה עם שם המטרה וקוד פעולה שחזר על עצמו כמעט בכל המקרים: "תבדוק אם יש לך משהו, אחי", כך לפי התחקיר שפרסם העיתון. המקרים הללו הובילו לכך שהמטרות נחקרו ושמם הטוב נפגע, חלקם אף נעצרו וכך גם בני משפחותיהם - על אף שלא ביצעו כל עבירה.

במקרה הראשון שעליו דיווח בכלכליסט הפלישה לטלפון של ראש העיר לא העלתה דבר, ולכן נפרץ גם הטלפון של אשתו. אז גילו החוקרים כי היא משוחחת עם אשתו של קבלן, ולמרות שבשיחות לא נמצאה עדות לעבירות פליליות מלבד לקשר חברי, ביקשה המשטרה צווי האזנות סתר וחיפוש. בבית המשפט נאמר לשופט שמידע מודיעיני שהגיע למשטרה מעלה מידע על כך שראש העיר יוצר קשר עם הקבלן דרך אשתו לצורך הטיית מכרזים. אך לאחר שראש העיר נעצר ונחקר, נסגר התיק שנפתח בחשד לעבירות טוהר המידות.

משרדי חברת NSO (צילום: Reuters)
ראשי ערים נעצרו על לא עוול בכפם לפי התחקיר, אילוסטרציה | צילום: Reuters

גם במקרה השני שעליו דיווח בכלכליסט לא נמצא חומר מפליל במכשיר הטלפון של ראש עיר, ולכן הודבק אחרי אחד מבני משפחתו בתוכנה של חברת NSO. הבדיקה העלתה שהוא משוחח עם קבלן על מכרז מסוים, ראש עיר נוסף נעצר ולבסוף נסגר נגדו התיק. גם במקרה השלישי שמפורט בכתבה מתאר דפוס דומה וראש הראשות נעצר בחשד להטיית מכרז אחרי שמכשירים שלו ושל קרוב משפחתו הודבקו בתוכנה – אך התיק נסגר בסופו של דבר.

בר-לב: "כל הבדיקות התבררו כלא נכונות"

התחקיר מצטרף לשורה של פרסומי כלכליסט בשבוע שעבר, לפיהם המשטרה עשתה שימוש ללא צו מתאים בתוכנת "פגסוס" של NSO כדי לאסוף מידע על ראשי רשויות, פעילים חברתיים וגורמים נוספים. שורת הפרסומים הובילה להד ציבורי גדול, והיועץ המשפטי לממשלה אף פתח בבדיקה

"אני יכול לומר שכל הבדיקות, כולל של היועמ"ש, כל הבדיקות של כל הנושאים שהועלו בכתבה של כלכליסט, למעט העובדה שמשטרת ישראל משתמשת בטכנולוגיות מתקדמות – התבררו כלא נכונות", אמר אמש השר לביטחון הפנים עמר בר-לב בריאיון לדנה ויס ב"חדשות סוף השבוע.

 

מהמשטרה נמסר לכלכליסט בתגובה על פרסום החדש כי היא "פועלת אך ורק על פי חוק. כל פעולותיה בהקשר של האזנות סתר מתבצעות רק באמצעות צווים שהוצאו כדין בחתימת שופט. ככל שיש בידיכם חומרים שיש בהם להצביע על ביצוע עבירה שלכאורה נעשתה נבקש כי תעבירו במהירות האפשרית לרשויות".