שש שנים עברו מאז ששיר, (שם בדוי) סיימה את שירותה כסוהרת באגף 5 בכלא גלבוע. היא העדיפה לשכוח את מה שעברה שם. הערב (חמישי) היא מתייצבת מול המצלמה, וטוענת שאסיר העולם מוחמד עטאללה, שעמד במרכז פרשת ההטרדות בכלא גלבוע, ומי שלמעשה "ניהל את הכלא" - הטריד אותה מינית באופן חוזר ונשנה. 

 לדבריה, "ממילים זה התחיל להיות קצת מעשים. הוא פתאום נצמד אליך קצת, או פתאום את שמה לו אזיקים אז הוא מלטף גם את היד. ואני באופן אישי הייתי מתרצת לעצמי - אולי הוא בטעות ליטף אותך"  

מוחמד עטאללה
"הוא כמו התנפל", מוחמד עטאלה

"אני זוכרת שהוא כמו התנפל כזה, ואני זוכרת שזה היה ממש כמה שניות ספורות. ראיתי מהחדר סוהרים את קצין המודיעין, סמל האגף ומפקד האגף מגיעים מהר. פתחתי להם ברעידות. לא הבנתי מה קרה", מספרת שיר. לדבריה, האווירה בכלא הייתה שעטאללה הוא "מלך האסירים הביטחוניים, ועל פיו יישק דבר"

שיר שירתה כסוהרת בשירות חובה בשנים 2013 עד 2015, שנתיים לפני שסוהרות אחרות התלוננו על מעשים דומים. בחודש שעבר היא זומנה על ידי חוקרי להב 433 והעידה בפניהם. והערב סיפרה לראשונה ב"מהדורה המרכזית" כיצד עטאללה קבע את המשמרות באגף, את הזמן והמקום שבו כל אחד מהסוהרים יוצב, וגם – איך העניש לכאורה האסיר את כל מי שהתנהג אליה לא יפה.  

"הייתה בדיחה שקוראים לי 'המאהבת של עטאללה", היא שיחזרה. "כאילו אני איזו סחורה. היא זו שמשתיקה אותך, אז תעשה מה שאנחנו רוצים כי היא פה בשבילך". 

"פשוט ראיתי אחרי שתי משמרות שהאסיר עם יד שבורה, והוא גם לא הסתכל עלי. הייתי עוברת והוא היה מוריד עיניים, והבנתי שעטאללה טיפל בו. גם סמל אגף קישר לי את זה שהוא טיפל בו", היא טוענת.

הסוהרות מכלא גלבוע
"לא הבנתי מה קרה", שיר (שם בדוי)

הסוהרת לשעבר סיפרה שגם לאחר שסיימה את השירות בכלא, עטאללה יצר איתה קשר בלי בעיה – על אף שכאסיר ביטחוני אסור לו לקיים שיחות טלפון: "פשוט יום אחד קיבלתי שיחת טלפון,  ולא זיהיתי. שאלתי 'מי זה?' והוא אומר לי 'עטאללה' ואמר שהשיג את המספר מסוהר. פחדתי וניתקתי, והוא לא יצר קשר יותר. לא יודעת מה רצה ומעדיפה לא לדעת".

עורכת הדין קרן ברק, מומחית לייצוג נפגעות תקיפה מינית, מלווה כבר חמש סוהרות מהכלא שסבלו מהטרדות לכאורה, ואומרת שעכשיו ברור שבשבס ידעו בזמן אמת הכל: "לא חושבת שהיו קציני מודיעין שלא ידעו. כולם ידעו שזאת הקונספציה, שעטללה מסדר הכל" אומרת עו"ד ברק. "זה כל הזמן לנגד עיני המערכת- הקצינים, המפקדים ואחרון האנשים, כולם ידעו. והן חיילות בצבא".

 

עו"ד קרן ברק (צילום: עמיר צוק)
"כולם ידעו", עוד קרן ברק | צילום: עמיר צוק

הרושם שהאסיר עטאללה הותיר בשיר נשאר עד היום, שנים אחרי, ואיתו גם הפחד: "נורא פחדתי כל הזמן. זה משהו שיכול לקרות, שהוא יקרה לי בדרך" . היא אומרת, ומוסיפה - "הוא פשוט מטיל אימה בצורה שאתה מרגיש שאתה משתתק לידו".

 בחודש דצמבר האחרון דיברו אצל אילנה דיין בתכנית "עובדה" בקשת 12 לראשונה שתי סוהרות שטענו שהוטרדו מינית בכלא : "אני רותחת מעצבים. זה בוער אצלי כאילו זה קרה אתמול. אני יכולה למסור לשירות בתי הסוהר שזה מאוחר מדי. בפעם הראשונה הייתם צריכים לקחת את המילים שלנו ברצינות".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "הובא לידיעתנו כי סוהרת לשעבר זומנה למסור עדות ביחידה הארצית לחקירות סוהרים, על אירוע בכלא גלבוע לפני כ-6 שנים. מדובר בחקירה מתנהלת ועל כן לא נוכל להתייחס אליה".