ניצחון לעבאס? על רקע ההתפרעויות בנגב בעקבות נטיעות קק"ל והזעם של רע"ם, הושגה פשרה בהובלת שר הרווחה והממונה על רשות הבדואים מאיר כהן שלפיה הנטיעות בנגב יסתיימו היום והצדדים ייכנסו למשא ומתן מואץ "להמשך הסדרה". הנטיעות התחדשו הבוקר בנגב תחת אבטחה כבדה ויחד איתן גם התפרעויות התושבים הבדואים. תשעה נעצרו בגין הפרת הסדר וידויי אבנים, ונעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות.

מהומות בדרום (צילום: ללא)
עצורה בהתפרעויות בנגב‎ | צילום: ללא
מהומות בדרום (צילום: פלאש 90)
ההתפרעויות בנגב | צילום: פלאש 90

שר השיכון זאב אלקין הודיע הבוקר שהנטיעות יסתיימו היום, קרי לפי גרסתו - הכול הסתיים כמתוכנן. בסביבת השר מאיר כהן עושים הכול לשווק זאת כהישג לעבאס, ייתכן שמול הרשימה המשותפת. המבחן של הממשלה יהיה בנטיעות הבאות.

למרות האיומים של רע"ם, שבלעדיה לקואליציה אין רוב, הנטיעות בנגב התחדשו הבוקר תחת אבטחה כבדה. שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד קרא לעצור את הנטיעות עד להיערכות מחדש. ראש הממשלה נפתלי בנט לא הגיב בינתיים על ההסלמה בהתפרעויות.

התפרעויות בדרום (צילום: mmar Awad, רויטרס)
ההתפרעויות בנגב | צילום: mmar Awad, רויטרס
התפרעויות בדרום (צילום: mmar Awad, רויטרס)
ההתפרעויות בנגב | צילום: mmar Awad, רויטרס
התפרעויות בדרום (צילום: mmar Awad, רויטרס)
ההתפרעויות בנגב | צילום: mmar Awad, רויטרס
בדואים מול כוחות משטרה בנגב (צילום: רויטרס)
ההתפרעויות בנגב | צילום: רויטרס

אמש פעלו כוחות משטרה גדולים לפיזור התפרעויות בכביש 25, סמוך לצומת שגב שלום. מהמשטרה נמסר כי הושגה שליטה על האירוע וכי במהלך הפעילות נפצעו קל שני שוטרים מאבן וזיקוק ששוגרו לעברם. בעקבות הפרות הסדר, כביש 25 נסגר לתנועה לשני הכיוונים מצומת שרה עד צומת נבטים - ונפתח מחדש כעבור כשעתיים.

במקביל, רכבת נוסעים נעצרה באמצע הדרך על מסילת הברזל בדרום, לאחר שנהג הקטר זיהה שהונחו אבנים על מסילת הברזל. המכשול הוסר ושוטרים שהגיעו למקום החלו בסריקות ובחקירה. "הפעילות המשטרתית במקום נמשכת תוך גילוי אפס סובלנות כלפי מפרי הסדר", נמסר מהמשטרה. בשגב שלום הוצת רכב, ובסריקות ביישוב אותר בעל הרכב וחולץ.

הפרות סדר בנגב (צילום: מנדי ריזל)
התפרעויות בנגב | צילום: מנדי ריזל
סלעים על מסילת הרכבת
הסלעים שהונחו על מסילת הרכבת

גורמים בכירים במשטרה הזהירו את הדרג המדיני שארגוני פשע מנסים לחמם את העימות סביב הנטיעות כדי להפיל את הממשלה. השב"כ מעורב בחקירת הנחת הסלעים על מסילת הרכבת והצתת הרכב בנגב אמש, והאירועים מוגדרים כאירועים לאומניים.

המהומות פרצו לאחר כשבועיים שבהם מובילה קק"ל פרויקט נטיעות בנגב שגרר את זעמם של תושבים בדואים מהאזור בדרישה לבטלו. הנטיעות המדוברות נעשות לקראת ט"ו בשבט שיחול בעוד שבוע ומבוצעות על ידי קק"ל בשליחות מנהל מקרקעי ישראל. נטיעת העצים מבוצעת כחלק משמירה על הנוף והמערך האקולוגי באזור, אך יש מי שסבור שגם כדי לבטא ולקבע בעלות של המדינה על הקרקע ולמנוע השתלטות בפועל של בדואים.

הנטיעות אמורות היו להיות מבוצעות על אדמות מדינה שנמצאות במוקד מחלוקת שאף הגיעה לבית המשפט. אחד השבטים המקומיים מהפזורה טוען לבעלות על הקרקע בשטח של יותר ממאה דונמים, בעוד המדינה הודפת את הטענות ומסרבת לעצור את הליך הנטיעות עד להשלמת ההליך המשפטי.