אירוע חריג בשייח ג'ראח: כוח ימ"מ וכוחות משטרה נכנסו הבוקר (שני) לשכונה שבמזרח ירושלים כדי לפנות משפחה מביתה. בני משפחת סאלחייה, שעמדו בפני הפינוי, התבצרו בתוך הבית עם בלון גז ואיימו לשרוף את הבית ואת עצמם. מהמשטרה נמסר כי מדובר בקרקע שהופקעה על ידי העירייה לצורך הקמת מוסדות לימוד לטובת תושבי השכונה.

למרות המחאה החריגה והמסוכנת של המשפחה, הבית כלל לא אמור להתפנות היום. כוחות המשטרה הגיעו לפנות משתלה סמוכה, והפינוי עובר בשקט. ייתכן שבגלל הקרבה לבית בני המשפחה חשבו שהיום מפנים גם אותם. פינוי הבית מתוכנן למועד מאוחר יותר - לקראת סוף החודש. כעבור כמה שעות הסתיים פינוי המשתלה, ובני המשפחה ירדו מהגג.

לפני כשנה הורה בית המשפט המחוזי בירושלים למשפחה לפנות את המקום שבו הוקם הבית, המיועד לצרכי ציבור. במקום מתוכנן בית ספר לחינוך מיוחד בן 18 כיתות ו-6 גני ילדים, שאמורים לשרת את תושבי שכונת שייח ג'ראח וילדיהם. מאז מתן פסק הדין ניתנו הזדמנויות רבות למשפחה למסור את המקרקעין בהסכמה, אולם הם סירבו לעשות כן.

התבצרות המשפחה בשכונת שייח' ג'ראח
בני המשפחה על גג ביתם בשייח ג'ראח, הבוקר

לאחר מתן ארכות רבות לביצוע הפינוי, פגישות וניסיונות הידברות חוזרים ונשנים מצד עיריית ירושלים, פעלו הבוקר העירייה והמשטרה כפי שהורה בית המשפט. צוות משא ומתן של המשטרה הוזנק למקום כדי לשכנע את המתבצרים ומפירי הסדר להתפננות ולאפשר את מימוש הצו השיפוטי שניתן על ידי בית המשפט כחוק.

השר לביטחון הפנים עמר בר לב מסר כי "אני עוקב אחרי המצב בשייח ג'ראח. ‏בית המשפט קבע שמדובר בפלישה לא חוקית, והשטח מיועד להקמת כיתות לימוד וגנים לחינוך מיוחד, שהם לרווחתם של ילדי השכונה הערבים". הוא הוסיף כי "‏אי אפשר לאחוז במקל משני קצותיו - גם לדרוש שהעירייה תפעל לרווחת התושבים הערבים, וגם להתנגד לבניית מוסדות חינוך לרווחתם".

התבצרות המשפחה בשכונת שייח' ג'ראח
כוחות משטרה בסמוך לבית המשפחה, הבוקר

מעמותת "עיר עמים" נמסר בתגובה כי "העירייה והמשטרה צריכות לסגת, לפחות עד להכרעה סופית של בית המשפט". לדברי העמותה הפועלת בירושלים, "עוד שבוע בלבד מתקיים דיון בבית המשפט המחוזי. איו כל סיבה לפנות באמצעות כוחניים משפחתה מביתה, שבבעלותה, כשברור שבית ספר יכול להיבנות מבלי שמשפחה תאבד את ביתה".

התבצרות המשפחה בשכונת שייח' ג'ראח
בני המשפחה על גג ביתם, הבוקר

בחודש שעבר נדקרה אישה בת 26 בעת שהלכה עם ילדיה ליד קבר שמעון הצדיק שבשכונה. המחבלת, נערה בת 14, נמלטה מהמקום ונתפסה זמן קצר לאחר מכן מסתתרת בתוך מוסד חינוכי סמוך לזירת האירוע. האישה נפצעה באורח קל. הפרמדיקים של מד"א משה קורדובה ודודי גור סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו אישה עם ילדים שהייתה בדרכה להביא אותם למסגרות כשהיא דקורה. היא הייתה בהכרה מלאה והתהלכה. הענקנו לה טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותה בדחיפות לבית החולים".

באותו ערב הפגינו עשרות פעילי ימין ויצאו בתהלוכה ברחובות השכונה, מה שהגביר את המתיחות עוד יותר. המוחים צעדו כשהם מניפים דגלי ישראל, בעוד כוחות משטרה מאבטחים את המשתתפים לאורך תוואי התהלוכה.