מאות חיילים פשטו הלילה (בין שלישי לרביעי) על אזור היישוב חומש בצפון השומרון - בליווי כלי הריסה כבדים. כוחות הצבא כיתרו את מבני הישיבה בחומש לקראת הריסת המבנים, כאשר בשלב זה הם הרסו את מבנה פנימיית הישיבה, אולם לא פגעו בבית המדרש.

במקום שוהים לפי שעה עשרות תלמידים של ישיבת חומש וכמה משפחות שהתעוררו באמצע הלילה על-ידי הכוחות - והוצאו מהמבנים. כאמור, נכון לשלב הזה לא נהרס מבנה בית המדרש - והתלמידים ערכים בו לתחילת יום הלימודים.

פינוי ישיבת חומש
פינוי ישיבת חומש

נכון לשעה זו, תלמידי הישיבה מתאפסים במבנה בית המדרש על מנת שלא להתעמת עם כוחות הצבא במקו - אולם עדיין ישנם חיכוכים עם הכוחות. בסרטון שהגיע לידי N12 נשמעו החיילים מתעמתים על תושבי היישוב: "מותר לי להסתובב כאן, תוריד את הידיים", נשמע אחד התלמידים אומר. החייל השיב: "אל תאיים, תלך תשב בצד".

בישיבת חומש טוענים כי בניגוד להבטחות דוברי הממשלה - הכוחות הורסים מבנים שהוקמו לפני הירצחו של יהודה דימנטמן ז"ל. נזכיר כי חברים הקואליציה הצהירו במספר הזדמנויות כי הממשלה לא תהרוס מבנים שהוקמו לפני הרצח. כמו כן, גם שר הביטחון בני גנץ התייחס לעובדה שיש לקחת בחשבון את רצח תלמיד הישיבה בחומש בשיקולים שלא להרוס את הישיבה במקום.

התיישבות חדשה בנגב

במקביל, כוחות המשטרה נדרשו להתמודד הבוקר עם התיישבות נוספת שהוקמה במהלך הלילה סמו לרהט. תושבי ההתיישבות החדשה: "מעלה פולה", טוענים כי הקימו את המאחז על רקע "התנהלות ממשלת ישראל והפקרת הנגב להשתלטות הבדואית". לאחר סיום פינוי המאחז, המשטרה עצרה לחקירה 2 בני אדם בחשד שהפרו את הסדר הציבורי ולא נשמעו להוראות השוטרים.

פינוי מעלה פולה בנגב (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
פינוי מעלה פולה בנגב | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

"אנו נמצאים במאבק על המשך המפעל הציוני", הדגישו המקימים. "כשבמדינת ישראל אסור לטעת עצים ולהקים יישובים ישראלים בשנת 2022, זה אומר שצריך לחזור על הראשונות - לימי החלוצים של חומה ומגדל. אין הבדל בין דגניה ב' או הקמת מעלה פולה. אנחנו נמשיך לעשות ציונות אל מול רוח הפוסט-ציונות שאותה מובילה הממשלה".

ח"כ איתמר בן גביר הגיע מוקדם יותר היום "למעלה פולה" ומיד התפתחה במקום מהומה גדולה בינו לבין הבדואים שהגיעו לאזור. "אנחנו בעלי הבית", קרא לעברם בן גביר. "זה שלנו. אנחנו בעלי הבית - אתה לך לסוריה". לאחר הגעתו למקום מסר חבר הכנסת: "השתלטות הבדואים בנגב על אדמות מדינה היא תופעה פסולה שחייבת להיפסק. הפתרון הוא להקים יותר ויותר מאחזים יהודים שימנעו זאת ויקבעו עובדה בשטח". 

"בשעה שבנט וגנץ הורסים את חומש, ולנוכח מכירת הנגב לאחים המוסלמים, הקמנו הבוקר ישוב חדש בישראל כמצוות בן גוריון - 'מעלה פולה'", מסר ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) ההתיישבות היהודית תעמיק שורשים בכל ארץ ישראל. זו ארץ נחלת אבותינו. לא נפקיר את אדמתנו לזרים. האם חוק חשמל יחול גם כאן?"