עם לכתו של הרב קניבסקי בציבור הליטאי כבר נערכים למצוא לו מחליף רוחני. הרב גרשון אדלשטיין, בן ה-97, משמש זה שנים יחד עם הרב קניבסקי כמנהיג הפלג. אדלשטיין משמש כראש ישיבת פוניבז' היוקרתית וכנשיא מועצת גדולי התורה. למרות כל פועלו הרב, שמו מוכר פחות בקרב הציבור החילוני.

 

הרב אדלשטיין היה מוגדר כשותפו של הרב קניבסקי בהנהגת הציבור הליטאי. השניים הנחו את הפלג וייעצו יחדיו לאנשיו; ואלם ההבדלים ביניהם באו לידי ביטוי לא רק בתוכן – אלא גם בצורה. הרב קניבסקי היה ידוע כמי שמשיב מילה או שתיים – ואילו אדלשטיין נוהג לדבר רבות בשיעוריו.

הרב אדלשטיין מוגדר כנשיא מועצת גדולי התורה של מפלגת דגל התורה. יחד עם הרב קניבסקי הוא חתום על מרבית ההכרעות בפוליטיקה הליטאית. לראשונה בהיסטוריה של הפלג היו שני רבנים גדולים שהנהיגו את הדור, ולמעשה בפלג התייחסו להנהגתו של זה כמשלימה את הנהגתו של זה.

הרב קנייבסקי, הרב קניבסקי, חרדי (צילום: דוד כהן, פלאש 90, פלאש/90 )
צילום: דוד כהן, פלאש 90, פלאש/90

בעולם החרדי מציגים הרמוניה בין הרבנים, אבל בין השניים בקע פער לקראת חג הפסח בשנה שעברה: הרב קניבסקי הורה במכתב לביטאון "יתד נאמן", העיתון הגדול במגזר הליטאי, לפתוח את מוסדות החינוך. לעומתו, אדלשטיין הורה שלא לפרסם את המכתב, שכן הוא החזיק לאורך כל התקופה בעמדה נוקשה יותר בדבר נגיף הקורונה וההגבלות שיש להטיל בעקבותיה. ואולם, במגזר מבהירים שגם אי-הסכמות אלו היו נפתרות בארבע עיניים בין השניים.

חברי הכנסת של דגל התורה בפגישה
הרב גרשון אדלשטיין | צילום:

הרב אדלשטיין משמש, כאמור, גם כראש ישיבות פוניבז' היוקרתית והחשובה. גם בגיל 97 הוא עומד בקשר אישי וישיר עם התלמידים הצעירים, ועיקר עיסוקו הוא בחינוך. "אם רוצים להשפיע על מישהו אחר ברוחניות, אז רק על ידי דרכי נועם", אמר הרב בדרך האופיינית לו.

במהלך התפשטות נגיף הקורונה רבות מההנחיות שהשמיע לא נגעו רק לבריאות הגוף אלא גם לבריאות הנפש. גם כשהגיעו החיסונים, היה הרב אדלשטיין מהראשונים שאימצו אותם ואף כינה אותם "ישועה גדולה". הוא קרא לתלמידיו ללכת להתחסן.

בהלווייתו של הרב קניבסקי היום ספד לו הרב אדלשטיין: "הוא אדם גדול. חסרה השפעה בישראל כשאדם גדול מסתלק מהעולם". הרב אדלשטיין דיבר על המדרגה וההשפעה של הרב שנפטר והוסיף שכל אדם בדורו ירגיש את ההשפעה של מותו. הוא דיבר על כך שארץ ישראל חסרה אדם גדול: "את ההשפעה הגדולה של הרב קניבסקי צריך למלא".

"נפטר אדם גדול, כל העולם היה מושפע ממנו, כל הציבור, כל העולם חייב לו", קונן הרב אדלשטיין. "אנחנו דור עני, דור יתום, חסרים לנו בעלי מדרגה", אמר והוסיף: "חסרה לנו ההשפעה של אדם גדול כמוהו, שזו השפעה של רוחניות (שלו)".