הציפייה והאכזבה: השבוע היה נדמה שכל מה שצריך כדי לשפר את מצב הרוח הלאומי הם פתיתי שלג, וכשהוא החל לרדת ברמת הגולן ובירושלים, הוא השכיח לרגע את כל ענייני היום. כתבנו יגאל מוסקו התנדב לצאת לשטח - כשצפת הייתה ההימור הבטוח. עם זאת, לאלפיס היו תוכניות אחרות ורבים שהגיעו לראות שלג נשארו מאוכזבים: "פתית אחד מסכן לא ראינו".

"השלג הוא בעצם בא ממקום גבוה", סיפר ניסים בן-חמו, מוזיקאי, צייר ומשגיח כשרות. "מה זה מקום גבוה? זה כיסא הכבוד של הקדוש ברוך הוא. עכשיו, שלג הוא משלג אלבין, כן? שלג הוא תרופה גם. יש כל מיני מקובלים שעושים כל מיני גלגולים בשלג, ואז הם מטהרים את עצמם. יש כל מיני תיאוריות כאלה, אבל איך שלא יהיה השלג הוא בא ממקום גבוה. הוא מלבין, הוא מטהר גם. צפת זה גם מלשון הציפייה לגאולה, כן? פה יבוא משיח".

תושב צפת
"שלג הוא גם תרופה". ניסים בן-חמו

אלפיס הייתה צריכה לעשות לוליינות רצינית כדי לדלג על צפת, לאחר שכבר הורידה שלג בגולן. ב-22:00 סיים יובי מחומוסיית אבו יובי את עמל יומו. "וואו, איזה יום. ישתבח שמו, מלא מלא אנשים", סיפר. "תיירים, הרבה תיירים מכל הארץ. הגיעו מנתניה, מירושלים, מכפר סבא, מהרצליה, באו בשביל השלג, אבל הוא לא הגיע".

לפני חמש שנים הוא יצא לטיול בצפון עם חבר, שמשך אותו לסייר קצת בצפת. "הוא הביא אותי לעיר העתיקה", סיפר יובי. "נכנסנו לסימטאות. אני נשביתי באותה שנייה, ואמרתי: 'וואי, אין, אני בא לגור פה'. הוא חשב שאני צוחק עליו. חזרנו לירושלים, ובמוצאי שבת העמסתי את האוטו שלי בבגדים ונסעתי".

יובי, מחומוסיית אבו יובי בצפת
יובי מחומוסיית אבו יובי בצפת

אחרי ערב ללא שלג, קיווינו לבוקר לבן – אבל הבוקר בצפת היה אפור וללא כל טיפת שלג. "הזמנו מקום ואנחנו פה, וחיכינו לשלג, אפילו פתית אחד מסכן לא ראינו", סיפרו אורי ורותי פרוינדליך, תיירי שלג מחיפה. "אמרתי עכשיו למלון שאני לא משלם. אני הייתי בבוסטון והפלגתי לים. הבטיחו לי באונייה - אם אתה לא רואה לווייתנים, אתה לא משלם. בסוף ראינו לווייתנים, ושילמתי. פה לא ראינו שלג, אני לא משלם".

למען ההגינות נציין שירד קצת שלג בשכונה אחת גבוהה. אני הסתובבתי בלילה וראיתי שאנשים עשו בובה קטנה, של פחות מסנטימטר, אבל קצת שיחקו, ואנשים קצת פרפרו עם הגלגלים בקרח, אבל לא לזה ציפינו.