היוזמה שתוביל לכך ששירותי תחבורה ציבורית פרטית יפעלו בישראל בשבתות? שרת התחבורה, מרב מיכאלי, הגישה היום (שני) למשרד המשפטים תיקון לתקנות התעבורה שמטרתו לאפשר להעניק לציבור אפשרות להזמין שירותי תחבורה ציבורית מחברות פרטיות בסופי השבוע. 

לפי התיקון, נוסעים יוכלו להזמין מראש רכב ציבורי המשמש או מיועד לשמש שמונה נוסעים ויותר, בנוסף על הנהג, על ידי גורם אחד או יותר - ויתאפשר תשלום מגורם אחד או יותר, ובהזמנה מראש באמצעות טכנולוגיה וזאת ללא סבסוד מהמדינה. זאת בניגוד למצב כיום, שבו מוסדרת "הסעה מיוחדת" כהסעה בה כל הנוסעים משלמים יחד באמצעות מזמין ההסעה, ושלא ניתן לשלם עבורה באמצעי טכנולוגי. 

כיום, לדוגמה, מוניות שירות פועלות תחת רגולציה הדוקה של מסלולים קבועים, לוחות זמנים קבועים ומחיר מפוקח, כשהשירות שמציע התיקון הוא שירות משלים להסעות מאורגנות במחיר לא מפוקח, תוך הפחתת הרגולציה שמחייבת שאלה ייסעו רק בהזמנה ובתשלום של מזמין אחד. 

במשרד התחבורה מדגישים כי כי לא מדובר בתחבורה ציבורית בשבת על ידי המפעילים הרגילים - אלא במתן אפשרות לגורמים פרטיים להפעיל תחבורה שיתופית פרטית וגם לגבות עליה כסף. מאחר ומפעילים אלו לא יקבלו סבסוד ממשלתי, הם לא יוגדרו כ"תחבורה ציבורית" - ובכך יוכלו במשרד התחבורה להעביר את התיקון דרך הצעת חקיקה ממשלתית. 

שרת התחבורה, מרב מיכאלי (צילום: חדשות 12)
שרת התחבורה מרב מיכאלי | צילום: חדשות 12

אלא שלמרות היוזמה של השרה כלל לא בטוח שלבשורה זו בדיוק מחכה הציבור שמעוניין לנסוע בכבישי ישראל בתחבורה ציבורית בסופי השבוע. עם זאת, מדובר בעוד צעד בו נוקט משרד התחבורה לשיפור התחבורה הציבורית בחודשים האחרונים - וזאת בכדי לצמצם בין היתר את השימוש בכלי הרכב הפרטיים והעומסים בכבישים. 

רועי שוורץ תיכון, יו"ר ומייסד "נוע תנוע - תחבורה בשבת", מסר: "כל הכבוד לשרה מיכאלי ולכל הנוגעים בדבר שמקדמים את האפשרות לאפשר לכל אחד לבחור איך להתנייד בשבת. במשך זמן רב פעלנו לקדם מהלך זה ואנחנו שמחים למצוא במשרד התחבורה שותפים אמיתיים לחזון. התקנה המוצעת היא צעד עצום לקידום תחבורה בשבת ואני מברך את משרד התחבורה על המהלך הכה נדרש שיקל על מיליוני ישראלים".