פקידה בכירה לשעבר העידה כי הוטרדה מינית על ידי ראש הממשלה ונשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ז"ל - כך חשפנו אמש ב"פגוש את העיתונות". תלונה זו מגיעה כשבוע לאחר שחברת הכנסת לשעבר קולט אביטל סיפרה בעיתון "הארץ" כי פרס ניסה לנשק אותה בכוח בעת שנפגשה איתו בלשכתו לפני כ-40 שנה.

"גם אני הוטרדתי על ידי פרס. עד היום אני סוחבת את זה איתי ואני אישה חזקה", העידה המתלוננת. "הוא הצמיד אותי אליו והכניס את היד מתחת לחולצה. אמרתי לו: 'רגע, רגע' והוא הדביק אותי לקיר. דחפתי אותו וברחתי. יש לי זיכרון נוראי ממנו", העידה. 

"מצער, אבל כנראה שהיו מקרים כאלה", אמרה אביטל לאחר ששמעה את העדות הנוספת נגד פרס. "אני לא מנסה להצדיק אף אחד, וגם בי זה השאיר זיכרונות מאוד קשים, אבל אנחנו מדברים על תקופה שבה גברים חשבו שמותר להם. לא אומרת שזו הייתה נורמה, אבל זו הייתה דרך".

עוד סיפרה כי בתקופה זו היו הטרדות נוספות והדגישה: "זה ברור לחלוטין, אבל זה לא המחיר היחיד ששילמנו כנשים". על השאלה אם לדעתה היותה רווקה הפך אותה ל"טרף קל", ענתה: "יכול להיות, אני לא יודעת - לא הייתי בראשם. אבל אין לי צל של ספק שחלקם ניסו גם עם נשים אחרות".

קולט אביטל ושמעון פרס (עיבוד: פלאש 90, החדשות 12)
קולט אביטל נגד שמעון פרס: "נישק אותי בכוח" | עיבוד: פלאש 90, החדשות 12

התגובות ביום שאחרי

"סך הכול הדור הצעיר, נשים וגברים כאחד, חיזקו אותי מאוד. גם קולגות לשעבר", סיפרה אביטל. "היו תגובות שפגעו בי, אני לא חסינה. היה גם רפש, היו גם כאלה שבאו ואמרו 'מה פתאום היא נזכרה עכשיו, אחרי 30 שנה'. היו כאלה שאמרו: 'נו, סך הכול עשתה את זה כדי לעשות כותרת'. אני לא נזכרתי פתאום, כי זכרתי כל הזמן. זה דברים שאי אפשר לשכוח אותם. ולא עשיתי את זה בשביל כותרת".

בהמשך דבריה הודתה קולט כי לא תכננה לחשוף את הסיפור, אלא נשאלה ולא הייתה יכולה להכחיש: "אני חושבת שכמישהי שנלחמה כל השנים נגד הטרדות מיניות, לא הייתי נותנת דוגמה נכונה אם הייתי משקרת. לכן חשבתי שנשים צעירות היום יכולות לדעת שלא חייבים להיות קורבן ולא חייבים לסחוב את זה כל השני".

קולט אביטל (צילום: החדשות 12)
קולט אביטל בריאיון ב"פגוש את העיתונות": "לא תכננתי לספר, נשאלתי ולא הייתי יכולה להכחיש" | צילום: החדשות 12

על פרס אמרה: "אני לא מתכחשת לעובדה שאנחנו חייבים את הביטחון לאדם הזה, שאני האמנתי באמת לחזון שלו, לאופטימיות שלו והערכתי אותו. אז ידעתי לעשות הפרדות". עוד אמרה כי גם אחרי מה שקרה, היא ידעה להפריד בין רגשותיה לעבודה: "אחרי מה שקרה הוא לא ניסה יותר".

"אני חושבת שכמישהי שנלחמה כל השנים נגד הטרדות מיניות, לא הייתי נותנת דוגמה נכונה אם הייתי משקרת"

קולט אביטל בריאיון ב"פגוש את העיתונות"

 

"אף פעם לא דיברתי איתו על זה", סיפרה קולט. "רק עשיתי לו שיחה על העובדה שהדביקו לנו רומן וזה הציק לי. אני יודעת ששרה נתניהו עשתה את זה, אבל זה תפס נפח בלתי נסבל". על השאלה מדוע לא חשפה את הסיפור בשנת 2007, כשהתמודד מולו על הנשיאות, השיבה: "זה עלה לי בראש, אבל החלטתי שלא. וודאי היו אומרים שאני עושה את זה בכוונה כדי להכשיל אותו. חשבתי שזה לא נכון ולא הוגן. צריך להיות משחק הוגן בין שנינו וידעתי שהוא ינצח".