עשרות אזרחים ערבים חסמו היום (חמישי) לזמן קצר את העליות מנתיבי איילון למחלף השלום, וזאת במחאה על האלימות הגואה בחברה הערבית. בין המוחים היה גם יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, שאמר: "מתייחסים אלינו כאל חצר אחורית. עכשיו אנחנו בחצר הקדמית ומונעים מאנשים להגיע מוקדם הביתה – אבל 104 אזרחים לא ישובו הביתה בכלל. לא נרפה עד שנצליח לנצח את הפשיעה בקרב האזרחים הערבים".

סיקור N12 על הפשיעה בחברה הערבית

שיירת המחאה יצאה הבוקר מכפר קרע בכוונה למחות על האלימות הגואה ביישובים הערביים ועל מדיניות הממשלה והמשטרה בנושא. מי שיזם אותה הם חברי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל וכן חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, שמסרו: "הגענו לתל אביב עם אימהות ומשפחות הקורבנות כדי לזעוק שהחיים שלנו הם לא הפקר. יותר ממאה נרצחים מתחילת השנה הם שיא של כל הזמנים. חיי ערבים שווים ולא נסכים לחיות בצל הפשיעה המאורגנת המשתוללת''.

מחאה על האלימות הגואה בחברה הערבית (צילום: מוחמד חלילה)
הפקק שנוצר בעקבות החסימה | צילום: מוחמד חלילה
איימן עודה  (צילום: מוחמד חלילה, noon)
איימן עודה עם המפגינים באיילון | צילום: מוחמד חלילה, noon

"השנה נרשם שיא חסר תקדים במספר הקורבנות בנפש בחברה הערבית", טען יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה. "מיגור הפשיעה מהחברה הערבית דורש החלטת ממשלה ברורה המופנית למשטרה, שיש לה את כל האמצעים והיכולות לבצע את תפקידם, כפי שעשתה בחברה היהודית לפני שנים". ח"כ עודה הסביר גם הוא מדוע יצא להפגין: "כשיש רצח בכל שלושה ימים אין לנו ברירה אלא לחסום כבישים. כל עוד החיים שלנו לא נורמליים גם החיים של המדינה לא יהיו נורמליים".

מחאה על האלימות הגואה בחברה הערבית (צילום: מוחמד חלילה)
מחאה על האלימות הגואה בחברה הערבית | צילום: מוחמד חלילה

על רקע המחאה והביקורת הקשה המופנית נגד הטיפול בפשיעה בחברה הערבית, פתחה המשטרה בימים האחרונים במבצע "מסלול בטוח", שבמסגרתו תתמקד במחוללי הפשיעה ותגביר את האכיפה נגדם. בשבוע האחרון ביצעו השוטרים עשרות חיפושים, עצרו 39 חשודים והורידו עשרות נהגים מהכביש.

המבצע החל באכיפה ממוקדת נגד מגרשי רכב, מגרשים לשטיפת מכוניות, מוסכי רכב לא מורשים וחברות פירטיות למילוי בלוני גז, מתוך הבנה שמדובר בגורמי פשיעה. כמו כן, המשטרה התמקדה גם בהברחות בלתי חוקיות של ביצים ובשר. בהמשך יעברו הכוחות לטפל בסניפים להמרת כספים, בתקווה לפגוע במקור הכנסה משמעותי לארגוני הפשיעה.