היעדרות הנער ניסים שטרית בשנת 1986

שטרית בן ה-17 התגורר בשכונת סנהדריה בבירה. לפני שנעלם הוא נחטף מהישיבה שבה למד באשדוד וספג מכות מאנשי משמרות הצניעות משום שחשדו שהוא מנהל קשר עם בנות שהכיר באזור מגוריו. ב-23 בינואר 1986 נעלמו עקבותיו של שטרית לאחר שנסע ברכבו של מייק, אדם שפגש שבוע לפני כן. שטרית מוגדר עד היום כנעדר, ועד הבוקר – גם לא היה קצה חוט בחקירת ההיעדרות.

רצח אברהם (אבי) אדרי בשנת 1990

אברהם אדרי נרצח בשנת 1990 – המקרה השני שקשור למעצר שלושת החשודים לפנות בוקר. ביוני 1990 נמצאה ביער רמות גופתו של אדרי בן ה-41 ועליה סימני אלימות קשים. במשטרה הודיעו אז כי אדרי נרצח בידי אנשי משמרות הצניעות, וזאת משום שחשדו בו שניהל רומן עם אישה חרדית נשואה. למרות שנרצח, במשטרה סברו שהתוקפים רק רצו להפחיד אותו.

בשנת 2019 שודר בכאן 11 הסרט התיעודי "רב הנסתר" שעסק באנשי ישיבת שובו בנים בהנהגת ברלנד ושמצא לכאורה קשר בין קהילת "שובו בנים" של ברלנד לבין שני המקרים.

"בימ"ר ירושלים ביקשו עזרה, עשינו כל מה שאנחנו יכולים"

יוצרת "רב הנסתר", העיתונאית שני חזיזה, סיפרה לפני כחצי שנה בריאיון ל-N12 כי "בשנות ה-80 וה-90 משמרות הצניעות בירושלים היה משהו רווח. העדויות שהבאנו והממצאים מובילים לכך שמי שעומד מאחורי שני המקרים זו משמרת הצניעות מקהילת החסידים שובו בנים".

העיתונאית והיוצרת הדוקומנטרית שני חזיזה (צילום: N12)
יוצרת "רב הנסתר", העיתונאית שני חזיזה | צילום: N12

במהלך העבודה על הסדרה נעשתה פנייה למשטרה, שזימנה את הצוות לפגישה עם כמה חוקרים. "במהלך אותה פגישה, המשטרה ביקשה פרטים והסבירה שהיא עושה מאמצים", סיפרה בתחילת השנה חזיזה. בפברואר פורסם שהמשטרה פתחה בבדיקה, והבוקר כאמור נעצרו שלושה חשודים במעורבות בשתי הפרשות.

"אחרי שידור הסדרה, בימ"ר ירושלים ביקשו עזרה, והעברנו להם את החומרים. עשינו כל מה שאנחנו יכולים לעשות", סיכמה היוצרת. "כל מה שלא פוגע במקורות ובעבודה העיתונאית העתידית – עבר אליהם".