חקירת השב"כ שחשפה את הקשר בין עובד ניקיון בביתו של שר הביטחון גנץ לבין האקרים אירנים, גרמה לרבים לתהות איך איש לא ידע דבר; כיצד אדם בעל עבר פלילי "עשיר" כל כך, התקבל לעבוד במקום כה רגיש ומסווג. מערכת N12 בדקה מה ניתן לעשות כדי למנוע ממקרים כאלה לחזור וכיצד גם אנחנו נוכל לברר מי הם העובדים שאנחנו מעסיקים.

עורך הדין אריה ארבוס (צילום: שחר כהן)
עורך הדין אריה ארבוס | צילום: שחר כהן

"ככלל, למעסיק או לכל אדם שלא הוסמך לכך אסור על פי חוק לדרוש מעובד או ממועמד לעבודה מידע על הרישום הפלילי שלו", מסביר עורך הדין אריה ארבוס, שותף במשרד ארבוס קדם צור המתמחה בדיני עבודה. לצד זאת הוא מבהיר כי "אין איסור להגיע למידע על עברו הפלילי של מועמד לעבודה ממקרות אחרים, כגון מהמאגרים המשפטיים הפומביים וכדומה".

עורך הדין ארבוס מדגיש כי "הרשויות לא ייתנו למעסיק רגיל, שלא הוסמך לכך בחוק, מידע על המרשם הפלילי של אדם. אפילו קבלת המידע עצמו יכולה להוות עבירה פלילית, שעונשה כשנתיים מאסר". בהמשך הוא סייג מעט ואמר שקיים מקרה חריג חשוב בהקשר זה: בתחילת עבודה במוסדות של קטינים או מוגבלים, העובד מחוייב להציג אישור מהמשטרה ומהמרשם הפלילי שאינו ביצע עבירות מין - זאת כתנאי להעסקתו. 

בני גנץ (צילום: AP)
שר הביטחון בני גנץ | צילום: AP

מה לגבי גופים ממשלתיים?

"האיסור על קבלת מידע על הרישום הפלילי של אדם לא חל גם על שירות הבטחון כללי", מדגיש עו"ד ארבוס. "השב"כ מורשה לקבל מידע על עברו הפלילי של אדם ללא כל הגבלה. הסיבה לכך היא העובדה שתפקידו של השב"כ הוא, בין היתר, לאבטח אישים ומקומות שקובעת הממשלה, ועל פי קביעתה מתפקדיו לאבטח גם את שר הביטחון".

"האיסור על קבלת מידע על הרישום הפלילי של אדם לא חל על שירות הבטחון כללי"

עו"ד אריה ארבוס

 

מכאן ניתן להניח כי המידע על עברו הפלילי של עמרי גורן, עובד משק הבית של גנץ שהואשם בריגול, היה צריך להגיע לשב"כ, שכאמור אמון על אבטחת שר הביטחון. "מטבע הדברים, הוראות האבטחה המדויקות לגבי בדיקת האנשים המקורבים לשר הבטחון - אינן פומביות וטוב שכך", אמר. "מנגד, קיימת הבעיה שלא ניתן להצביע האם ועל איזה נוהל עבר שר הבטחון או מי מגורמי האבטחה".

מה במקרה של העסקת חברה נקיון? כיצד ניתן לפקח?

"במקרה כזה קיימת גם חובת רישיון ממשרד הכלכלה לספק שירותי נקיון - זאת במקביל לחובת הרישיון המוטלת על ספק שירותי ניקיון. כמו כן, ישנה גם חובה על המקבל שירותי נקיון שלא לקבלה, אלא מבעל רישיון. מהחובה הפלילית שלא לקבל שירותי ניקיון אלא מבעל רישיון, החורגו מי שמקבל את השירות במסגרת פרטית, בשונה ממי שמקבל אותה לצורך ציבורי.ע