מאות משפחות עם ילדים קטנים, קשישים וחולים במודיעין עילית בילו את השבת בסוף חודש אוגוסט ללא חשמל – מבלי שהתקלה תוקנה. הסיפור הזה פורסם בזמן אמת בכלי התקשורת החרדיים, ונטען כי אחד הרבנים בעיר אסר על עובדי חברת החשמל לתקן את התקלה. היום (שני) פרסמה חברת החשמל מסמך, המציג גרסה מעט שונה – ומתברר כי הסירוב לאפשר לעובדים לתקן את התקלה הגיע דווקא מהנהגת העיר.

"ביום האירוע הגיעו משגיחים של חברת החשמל לשער העיר", נמסר על ידי חברת החשמל בתשובה לפנייה של 'ישראל חופשית', "שם נמנעה מהם הכניסה, וזאת לאחר דין ודברים מול הקב"ט ובתיאום עם ראש העירייה". משמעות הדבר היא כי המניעה לתיקון התקלה שפגעה במאות משפחות הגיעה דווקא מראש העירייה, ולא מאחד הרבנים שלה.

הסיפור הזה מעלה משמעויות מיוחדות, גם בגלל הזרמים בעולם החרדי המתקשים לקבל את הבחירה לאמץ את הקו הנוקשה והמחמיר ביותר המכביד על הציבור החרדי. מעבר לכך, עולות משמעויות נוספות – בנוגע לשיח הנרחב על האוטונומיה ומידת החופש בעולם החרדי, כפי שהוזכר למשל בתקופת הקורונה ובכלל. אם גרסת חברת החשמל נכונה, אז בסופו של דבר התושבים נאלצים לשלם את מחיר האוטונומיה.

מחברת החשמל נמסר: "חברת החשמל ערוכה להחזיר את אספקת החשמל מהר ככל שרק, ניתן כולל בסופי שבוע. במקרים שבהם צוות החברה נתקל בהתנגדויות אלימות מצד הציבור, לשם שמירה על בטיחות העובדים, החברה פונה לרשויות לקבלת ליווי באמצעות הרשות המקומית ולעיתים אף המשטרה. במקרה המדובר, לאחר שני ניסיונות שבהם העובדים נתקלו בהתנגדות, פנתה חברת החשמל לעירייה - ובהתאם נדחו העבודות לצאת השבת. חשוב לנו להדגיש כי בחלק גדול מהמקרים השכונות סגורות בשערים - כך שללא שיתוף פעולה אין לחברת החשמל כל גישה למקום לצורך ביצוע העבודות".

משרדי חברת החשמל בתל אביב (צילום: shutterstock)
TEL AVIV, ISRAEL. September 14, 2018. "Electric Company" inscription in Hebrew at the entrance to the Israel Electric Corporation office in Tel Aviv. | צילום: shutterstock

מעיריית מודיעין עילית נמסר: "שקר, לא הייתה שום פנייה בעניין, לפלא בעינינו שנאמרים דברים שלא היו ולא נבראו".

מאורי קידר, מנכ"ל 'ישראל חופשית' שפנתה לחברת החשמל בבקשה לחופש מידע נמסר: "מישהו בחברת החשמל התבלבל אם הוא חושב שיש לקיים משא ומתן עם רב או ראש העירייה. הערים החרדיות אינן אוטונומיה עצמאית מחוץ לחוקי המדינה, ולחברת החשמל יש אחריות כלפי מקבלי השירות ולא כלפי עסקן כזה או אחר. טוב תעשה אם בפעם הבאה שחוסמים את דרכה תקרא למשטרה ולא תותיר משפחות שלמות בחושך".