ביום שלישי השבוע שמה קץ לחייה נערה בבית החולים לבריאות הנפש "מעלה הכרמל" שבטירת כרמל. זהו אותו מוסד פסיכיאטרי בו הועסק אדוארד קצ'ורה החשוד ברצח ליטל יעל מלניק ז"ל, שם הכירו השניים בעת שמלניק הייתה מאושפזת במוסד לפני כשנה.

בין 2018 ל-2020 הוגשו 16 תלונות נגד עובדים ב"מעלה הכרמל" לאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה, אך ברוב רובם של המקרים העובדים המשיכו בעבודתם. בחודש אוקטובר, לאחר מותה של מלניק, התכנסה ועדה מיוחדת בכנסת כדי לדון בטיפול בנוער בסיכון במוסדות החוץ-ביתיים. בדיון עלתה תמונה קשה מצד גורמי המקצוע על התנהלותו של מוסד זה.

המרכז הרפואי מעלה הכרמל, בית החולים בו טופלה ליטל  (עיבוד: משרד הבריאות)
המרכז הרפואי "מעלה הכרמל" וליטל מלניק ז"ל | עיבוד: משרד הבריאות

מדבריה של עו"ד לידיה רבינוביץ', הממונה הארצית על ייצוג קטינים, בוועדה לטיפול גורמי הרווחה בנוער בסיכון לפני כחודש, עולה תמונה מדאיגה. "המסגרת הספציפית הזאת, זו מסגרת שאנחנו מתריעים עליה זמן רב ולא רק אנחנו. בית המשפט לנוער בכל הארץ מתריע על התנהלות מדאיגה. כשמחלקה שמטפלת בקטינים בסיכון, במצבים כאלה, מתנהלת במחשכים, אז אין להתפלא שמתרחשים גם אסונות כאלה".

בריאיון אמיץ למהדורה המרכזית, צעירות נוספות שהיו מאושפזות בשנים האחרונות במוסד תיארו מציאות טיפולית אשר מעוררת סימני שאלה. ו', מטופלת לשעבר במוסד "מעלה הכרמל", סיפרה: "כשהתלוננתי ורציתי עזרה כלשהי, אז אף אחד לא הקשיב ורק הביאו לי כדורים. כשרציתי לפנות לפסיכולוגית ולקבוע איתה פגישה, אמרו שהיא לא יכולה או עסוקה". עוד הוסיפה בריאיון: "כשהייתי באה ואומרת להם שלא טוב לי או שאני רוצה לפגוע בעצמי, היו אומרים לי לחכות, מביאים לי כדור ואומרים 'תחכי לי בערך שעה, תרגישי יותר טוב תלכי למיטה, לא תרגישי טוב - נביא לך עוד כדור'. ראיתי שלאף אחד כמעט לא אכפת".

 אדוארד קצ'ורה הרוצח ששוחרר (צילום: N12)
אדוארד קצורה, החשוד ברצח ליטל יעל מלניק ז"ל | צילום: N12

גורמי טיפול שונים ששוחחו עם N12 מעידים על כך שגם בימים אלו הנהלת בית החולים ממשיכה להקשות על ביקור קטינים המאושפזים במקום. מאי גל, גם היא מטופלת לשעבר ב"מעלה הכרמל" מעידה על ההתנהלות הבעייתית של המוסד: "היחס שקיבלתי היה נוראי, אז עושים משהו כדי שישימו לב אלינו. לפגוע בעצמי כדי שיסתכלו ויגידו: 'אה, היא צריכה עזרה באמת'". מ', שהייתה גם היא מטופלת במוסד, הדגישה: "אני באתי לשם עם אמונה שיעזרו לי ואני ארגיש יותר טוב. יצאתי במצב יותר גרוע מלכתחילה כשנכנסתי".

המרכז לבריאות הנפש מעלה הכרמל (צילום: משרד הבריאות)
המוסד "מעלה הכרמל" | צילום: משרד הבריאות

לאחר הרצח של מלניק, קראו בסיוע המשפטי להקים ועדת בדיקה על המתרחש ב"מעלה הכרמל", אבל היא טרם קמה. השבוע, ח"כ אפרת רייטן הוציאה מכתב לשר הבריאות בו היא קוראת לעצור את פעילות המוסד עד לבדיקת ההתנהלות שם. "חבל לי שהיינו צריכים להגיע למקרה הזה שנערה מתאבדת בתוך המחלקה ושאח חשוד ברצח של ליטל, בשביל שמישהו באמת יעשה משהו עם ההתנהלות הלא תקינה שהולכת שם במחלקה", הסבירה גל.