סיכום שנה קטלנית בכבישים: דוח סיכום השנה שפרסמה היום (רביעי) עמותת "אור ירוק" מציג נתונים חמורים ומצביע על עלייה מדאיגה במספר תאונות הדרכים הקשות בשנת 2021. מהדוח עולה כי 356 בני אדם נהרגו השנה בתאונות דרכים - עלייה של 54 בני אדם לעומת השנה שעברה והנתון הגבוה ביותר שנמדד בעשור האחרון.

 

 

 

מפילוח ההרוגים לשנת 2021 ניתן לראות עלייה חדה גם במספר רוכבי האופנועים שנהרגו בתאונות דרכים. בשנת 2021 נהרגו 83 רוכבי אופנועים וקטנועים בתאונות דרכים, לעומת 67 שנהרגו בשנה שעברה. כמו כן, 96 הולכי רגל נהרגו בתאונות דרכים בשנת 2021 - עלייה של כ-17% לעומת השנה השנה שעברה.

זירת התאונה, הערב (צילום: תיעוד מבצעי מדא)
83 רוכבי אופנועים וקטנועים מהרגו השנה בתאונות דרכים | צילום: תיעוד מבצעי מדא

מנתוני "אור ירוק" עולה כי האחוזים עולים אף יותר כשמסתכלים על פילוח תאונות הדרכים בקרב נהגים צעירים. לפי העמותה, 57 נהגים צעירים נהרגו בתאונות דרכים בשנת 2021, לעומת 43 נהגים צעירים שנהרגו בשנה שעברה. מגמה דומה נרשמה גם בקרב נהגי הרכבים הכבדים: 93 נהרגו השנה בתאונות דרכים במעורבות רכב כבד, לעומת 74 בני אדם שנהרגו בתאונות רכב כבד בתאריך המקביל בשנה שעברה.

סכנת האופניים החשמליים

29 רוכבי אופניים, 11 רוכבי אופניים חשמליים ו-18 רוכבי קורקינטים חשמליים נהרגו בשנה החולפת בתאונות דרכים. עוד עולה מהפילוח כי בשנת 2021, 27 ילדים עד גיל 14 נהרגו בתאונות דרכים קטלניות. מספר האזרחים והתיקים (65 ומעלה) שנהרגו עומד על 73 קורבנות.

התאונה הקטלנית בכביש 461 (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
29 רוכבי אופניים ו-11 רוכבי אופניים חשמליים נהרגו השנה בתאונות דרכים | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

מהנתונים עולה כי חודש אפריל היה החודש הקטלני ביותר השנה - עם 47 הרוגים, בכבישים. לעומת זאת, חודש ינואר היה החודש עם מספר ההרוגים הנמוך - 16 הרוגים. ההנחה היא שירידה זו נרשמה על רקע הסגר שהוטל במטרה לבלום את התפשטות נגיף הקורונה.

בחברה היהודית אחוז תאונות הדרכים הקטלניות זינק ב-20% לעומת השנה שעברה - עם 226 הרוגים בסך הכול. במגזר הערבי נרשם עלייה של 10% במספר קורבנות תאונות דרכים - עם 108 הרוגים בסך הכול. כמו כן, מספר ההרוגים משתנה גם בהתאם לסוג הדרך שבה נסעו הנהגים. 219 מסך קורבנות תאונות הדרכים נהרגו בכבישים הבין-עירוניים, לעומת 139 נהגים שנהרגו בכבישים העירוניים

 תאונה קטלנית סמוך לגבעת זאב (צילום: דוברות המשטרה)
"שנת 2021 היא מהקטלניות והמדממות בעשור האחרון" | צילום: דוברות המשטרה

 "בכל יום נהרג אדם בתאונת דרכים. בכל יום עוד משפחה מצטרפת למשפחת השכול. ילדים, אימהות ואבות, סבתות וסבים. משפחות שלמות שמתפרקות בגלל הקטל בכבישים", מסר מנכ"ל עמותת אור ירוק, ארז קיטה. "שנת 2021 היא מהקטלניות והמדממות בעשור האחרון והיא תוצאה של הזנחה רבת שנים. כולנו מסתובבים ברחובות ובכבישים ומרגישים את חוסר הביטחון והחשש הגדול".

קיטה הפנה אצבע מאשימה לממשלה והדגיש כי "כבר נוכחנו לדעת שכאשר הממשלה משקיעה את התקציבים הנדרשים, מספר ההרוגים יורד באופן משמעותי וצער וכאב נחסכים ממשפחות רבות. הממשלה הנוכחית חייבת לשנות את סדרי העדיפויות, להחזיר את הכסף שנלקח בשנים האחרונות כדי להחזיר את ישראל למגמה חיובית, שמצילה בכל שנה עוד ועוד אנשים ממוות מיותר בכביש".