"מההערצה אליו קפאתי": איתי פנקס-ארד, חבר מועצת עיריית ת"א, איש מרצ ואחד הפעילים הבולטים בקהילת הלהט"ב, שנחשב למובילי מאבק הפונדקאות, קיים לכאורה יחסי מין עם נערים שהגיעו לפעולות בתנועת הנוער הגאה איגי - כך טענו המרואיינים בכתבה שפורסמה הבוקר (רביעי) ב"ידיעות אחרונות". הם עברו בדיקת פוליגרף ויצאו דוברי אמת. שעות לאחר פרסום הכתבה הוא פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, שבו הודיע כי הוא משעה  את עצמו מהעירייה.

הוא סיפר כי הוא עובר "שעות קשות עבורי ועבור משפחתי. אבל אני לא הסיפור כאן, אלא מי שנפגעו ממני.
לפני 15 שנים ראיתי את הדברים אחרת, בתרבות שהיתה רווחת בקהילה, והיום ברור לי שאלה מעשים שאסור היה שיקרו. טוב שאנחנו חיים בתקופה בה הדברים האלה עולים על סדר היום ללא חשש. אני, שנפגעתי מינית בעצמי בגיל צעיר, מחויב היום לחלוטין למאבק נגד פגיעה מינית בקהילה".

"מצטער מאוד, ומתנצל בפני כולכם ובמיוחד בפני מי שנפגע"

הוא הוסיף: "יחד עם שותפות ושותפים לדרך, המנהיגות הקהילתית ואנשי מקצוע אפעל לביסוס מרחב בטוח שבו חברות וחברי הקהילה יוכלו להציף בלי חשש ובלי שיפוטיות את החוויה האישית שלהם ולבסס צדק מאחה. זו משימה שאני לוקח על עצמי וזו הדרך שלי להמשיך וללמוד. ללמוד, ולתקן. אין ביכולתי לשנות את העבר אבל אעשה הכל כדי לשנות את העתיד".

"לקיחת אחריות פירושה גם מסקנות אישיות. לאור הטענות שעלו הודעתי היום לראש העיר רון חולדאי, ליו"ר מרצ השר ניצן הורוביץ וליו״ר סיעתי בעירייה מיטל להבי על החלטתי להשעות את עצמי מכהונתי כמחזיק תיק הקהילה הלהט"בית בעיריית תל אביב יפו, חלק מרכזי במפעל חיי כבר 24 שנים. מצטער. מצטער מאוד, ומתנצל בפני כולכם ובמיוחד בפני מי שנפגע".

האירועים המתוארים בכתבה התרחשו לפני יותר מעשור, בזמן שהמתלוננים היו בני 17, חניכים בתנועת הנוער. "הוא נחשב לאוטוריטה בקהילה ופעיל מרכזי בנושא זכויות להט"ב. מיותר לציין שנשאנו עינינו אליו והחזקנו ממנו ואני יכול להגיד באופן אישי שאפילו נדלקתי עליו", סיפר י'. "אחרי מפגש באיגי הלכנו כולנו לאכול פיצה ואיתי הצטרף אלינו. הכול היה מאוד ידידותי. אני לא זוכר את הנסיבות המדויקות, אבל איכשהו החלפנו טלפונים והמשכנו להתכתב", הוא הסיף.

י' טען כי זמן קצר לאחר מכן, פנקס-ארד הציע לו להיפגש עמו בתל אביב והוא נענה לכך בחיוב. "הגעתי לשם בתחבורה ציבורית וקבענו להיפגש בבית קפה בדרום תל אביב. ישבנו ודיברנו קצת ואחרי זה נסענו ברכב שלו למשרד שלו בעיריית תל אביב. היינו שם זמן קצר ואז ירדנו במעלית לחניון", הוא אמר. "במעלית הוא שאל אם הוא יכול לנשק אותי ואמרתי שכן - והתנשקנו. הוא הציע שניסע לבית של ההורים שלו שנמצאים בחו"ל".

איתי פנקס ארד (צילום: תומר ושחר צלמים)
פנקס-ארד: "מצטער מאוד" | צילום: תומר ושחר צלמים

אולם, לדבריו במהלך נסיעתם פנקס-ארד חצה את הגבול: "הוא הכניס לי יד למכנסיים ונגע באיבר המין שלי. כשהגענו לדירה קיימנו שם יחסי מין. הוא עשה זאת בלי קונדום ומבלי לשאול אותי. אחר-כך הוא הסיע אותי לאיזו נקודה שמשם לקחתי מונית שירות הביתה ומאז לא היה בינינו קשר מלבד כמה הודעות בפייסבוק".

י' הוא לא היחיד שטוען התנהלות בעייתית במפגשים מיניים עם פנקס-ארד, כך על פי הפרסום. במקרה נוסף שהתרחש לפני יותר מעשור, א' שהיה אז חניך באיגי, ביקש ממנו עזרה לקדם תכני להט"ב בתיכון - כך לדבריו. "הוא הגיע להרצות לנו בתור אדם צעיר בקהילה בעל רקע עשיר וחיי משפחה. זו הייתה הפעם הראשונה שהכרתי גיי עם חיי משפחה. בזכותו האמנתי שזה אפשרי. הוא היה ממש מודל לחיקוי עבורי. בסוף המפגש הוא הציע שאקח את הטלפון שלו ושנדבר על מנת שיוכל לעזור לי לקדם תכנים בתיכון שבו למדתי", סיפר א'.
 
"במהלך השיחות הוא הסביר לי שהוא בזוגיות פתוחה והתחלנו לגלוש לעניינים מיניים. במפגש עצמו הוא היה מאוד מכבד, אך במהלך האקט הוא עשה דברים בלי לשאול ואני, מהערצה אליו ומהקיפאון, לא הצלחתי להגיב או להתנגד. מצד אחד נהניתי, מצד שני הרגשתי ממש רע עם הסיטואציה. גם במפגשים נוספים בינינו הוא פעל בלי לשאול אותי, ולא השתמש בקונדום", הוא אמר.
 
איתי פנקס-ארד מסר בתגובה על הפרסום ב"ידיעות אחרונות": "האירועים המדוברים התרחשו לפני יותר מעשור ולכן איני זוכר בבהירות כל פרט ופרט. הכרחי שמפגש מיני יהיה בהסכמה ומכבד, ודאי אם מדובר בפרטנרים צעירים, אף אם מעל גיל ההסכמה כמו במקרה המדובר. אבל בחיים עצמם, קורה שמפגש מיני, בכלל הקהילות, מסתיים כך שאחד הצדדים, זוכר את המפגש כמאכזב ולא נעים, או אפילו יש בליבם על הפרטנר, שאיתו או איתה בחרו לקיים את המפגש. אני מצטער על המקרים האלה מאוד, בוודאי נוכח התחושות של הפונים. חשוב לי להדגיש שמעולם לא הייתי פעיל באיגי ולא הדרכתי בני נוער ורק הוזמנתי פעמים בודדות להרצות. וכאמור, חלפו לא מעט שנים מהמקרים המתוארים, ובמקום שבו אני נמצא היום, אני מזכיר לעצמי שבמקום שבו יש ספק לא צריך להיות ספק".
 
האגודה למען הלהט"ב הגיבה על הפרסום וגיבתה את המתלוננים: "העדויות כנגד איתי פנקס שמצטרפות לעדויות נגד גל אוחובסקי, הן חמורות ומדאיגות. אנחנו אומרות באופן ברור- למקרים הקשים שנחשפו השבוע אין ולא יהיה מקום בקהילה שלנו. אנחנו מאמינות, מחבקות ומחזקות את ידם של הנפגעים וקוראים לרשויות החוק לחקור ולברר לעומק את התלונות".

עוד כתבו: "אנחנו קוראים וקוראות לחברי וחברות הקהילה הגאה להמשיך לדווח על כל פגיעה או הטרדה מינית שחוו למרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית ומבקשות לא להישאר לבד ולפנות לקו הקשב של האגודה. הימים האחרונים מראים את החוזק של חברי וחברות הקהילה הגאה שלוקחים צעד קדימה, מסיתים את הוילון ושופכים אור על הפינות החשוכות בקהילה שלנו. כל צעד קדימה וחשיפה שכזו מקדמת אותנו לחיות במרחב בטוח, מכבד, שמכיר ומקדש הסכמה ובטחון אישי".