יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת, ח"כ אפרת רייטן, שיגרה היום (רביעי) מכתב לשר הבריאות ניצן הורוביץ בדרישה לעצור לאלתר את פעילות המרכז הרפואי לבריאות הנפש. דרישת חברת הכנסת רייטן מגיעה לאחר מקרה ההתאבדות של נערה במוסד אתמול - אותו מוסד שבו טופלה יעל ליטל מלניק ז"ל. 

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

"לא ייתכן כי המרכז הרפואי אשר הינו מוסד רפואי בחסות משרד הבריאות ואמון על טיפול, שיקום ושמירת בריאותם של המטופלים, ובהם קטינים במסגרתו, יהווה מקום מסוכן לחייהם", נכתב. על המכתב חתמו גם חברי הכנסת מירב בן-ארי, מאזן גנאים, יוראי להב הרצנו, מופיד מרעי, אוסאמה אסדי, יצחק פינדרוס, שירלי פינטו, מיכל רוזין ואלינה ברדץ'-יאלוב משלל סיעות הבית.

אפרת רייטן (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
אפרת רייטן | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

עוד נכתב במכתב לשר הבריאות: "מבלי לקבוע מסמרות בכל הנוגע לאשמים במקרים החמורים האלה, ברור מעל לכל ספק כי המקום אינו מהווה מקום מגן, מטפל, ומשקם עבור המטופלים השוהים בו, אלא מהווה גורם מפקיר ועולה לכדי מקום מסכן עבורם. לפיכך, אנו מבקשים ממך לפעול עוד היום ולהשתמש בכל האמצעים שברשותך לעצור את פעילות המרכז ולהציל את חייהם של השוהים בו".

כזכור, אתמול התאבדה נערה שטופלה במרכז לבריאות הנפש מעלה הכרמל. הנהלת בית החולים פרסמה הודעה על המקרה ללא פרסום גילה או שמה של הנערה: "אירוע קשה, המקרה דווח למשטרה ומשרד הבריאות". בהודעה מטעם בית החולים נכתב: "הנהלת בית החולים 'מעלה הכרמל' מבקשת לעדכן על אירוע קשה הערב בבית החולים בו נטלה נערה מאושפזת את חייה. הנהלת בית החולים צוות העובדים והמחלקה כואבים מאוד את האירוע המטלטל ומשתתפים בכאבה ובצערה של המשפחה".

ליטל יעל מלניק, בת 17 מאור עקיבא (צילום: חדשות 12)
ליטל יעל מלניק, ז"ל | צילום: חדשות 12

אתמול הוארך בפעם ה-15 מעצרו של אדוארד קצ'ורה, שעבד במוסד מעלה הכרמל, וחשוד ברצח ליטל יעל מלניק לפני כחודשיים בקריית מוצקין. השבוע החליט בית משפט השלום לשחרר את קצ'ורה, אולם בית המשפט המחוזי הפך את ההחלטה. הוא ממשיך להכחיש את הטענות כלפיו וטען כי ליטל ז"ל ביקשה ממנו לקבור אותה בחול.