"המחבל חיפש לפגוע ביהודים": אברהם אלמליח, צעיר בשנות ה-20 לחייו, שנפצע היום (שבת) בינוני בפיגוע הדקירה בשער שכם בירושלים, שחזר כמה שעות אחרי הפיגוע את הרגעים הקשים: "מחבל קפץ עליי עם סכין, הוא ניסה לדקור כל יהודי". הוא מתח ביקורת על ההחלטה לחקור הערב במח"ש את שני לוחמי מג"ב שפעלו לנטרול המחבל. לאחר כשלוש שעות - הלוחמים שוחררו ממשרדי מח"ש. המשטרה עצרה במהלך פעילות מבצעית ממוקדת באזור גינתון תושב בשנות ה-40 לחייו מהמשולש, שחשוד כי הסיע את המחבל שביצע את פיגוע הדקירה. 

במח"ש הבהירו כי "במקום בו אזרח נהרג כתוצאה מירי שוטרים, מח"ש מקיימת הליך בדיקה/ חקירה בהתאם לנסיבות. מדובר בנוהל קבוע ושגרתי, ולכן אין בקיומה של החקירה כדי להטיל דופי בהתנהלות השוטרים באירוע. חובתה של מח"ש באירועים מעין אלה לשמור בקפידה על דרישות החוק והצורך החיוני להגן על חיי אדם באשר הוא אדם ובין החובה לאפשר ללוחמי המשטרה להגן באופן אפקטיבי, ללא מורא, על חיי הציבור מפני גורמים עוינים".

במח"ש מדגישים כי חקירות אלו מתבצעות "מתוך הכרה בכך שהשוטר הנקלע לאירוע פיגוע או אירוע מסכן חיים, מפעיל שיקול דעת ומקבל החלטות בד"כ תוך שניות ספורות, בעיצומו של אירוע מסעיר מתוך תחושת חירום.גם במקרה זה מבצעים חוקרי מח"ש את תפקידם במקצועיות וברגישות המתבקשת והחלטה תתקבל בסיום החקירה ולאחר בחינת מכלול הנסיבות".

סיקור N12 על פיגוע הדקירה בירושלים:

"הוא נתן לי מכות בחזה ובגב, נתן לי מכות בראש. אני היחיד שעברתי שם באותו הרגע, הייתי בדרך חזרה מתפילת מנחה. כשהגיעו החיילים - הוא עזב אותי והלך אליהם, זה מראה שהוא חיפש לפגוע ביהודים. הוא לא צעק ולא אמר כלום", אמר אלמליח. 

"בושה וחרפה, על מה חוקרים?"

הוא גינה את חקירת הלוחמים במח"ש, ואמר כי "בן אדם בא להציל ועל מה חוקרים? זו בושה וחרפה". אלמליח ביקש להודות ללוחמים: "רוצה להגיד להם תודה, הם ממש הצילו אותי - אם הם לא היו שם, לא הייתי פה היום איתכם".

חקירת לוחמי מג"ב במח"ש מתבצעת כחלק מנוהל קבוע - בעקבות הנחיה שעליה הורה בעבר היועץ המשפטי לממשלה, שלפיה בכל אירוע שמסתיים במוות כתוצאה מירי של שוטרים - יש לקיים חקירה. לצד זאת, יש להדגיש כי לא מיוחסת להם כל עבירה והם לא נחקרים כחשודים, אלא המטרה היא לשמוע מהם את גרסתם המלאה לאירוע.

בתוך כך, שוחח המפכ"ל עם הורי הלוחמים שנטרלו את המחבל. "אני רוצה לשבח בפניכם את ילדכם, הלוחמת ש' והלוחם ל' שפעלו באופן נחוש, מקצועי ומהיר ובזכותם ניצלו הערב חיי אדם", אמר המפכ"ל. :אין לי ספק שלעם ישראל התווספו הערב עוד שני גיבורים בחג החנוכה. אני מחזק את ידכם. אנחנו מלווים את ש' ו- ל' באופן צמוד לרבות סיוע משפטי בתקווה שההליך יסתיים מהר ככל שניתן".

חוקרי מח"ש אוספים סרטונים, מסתמן: יגבו עדויות נוספות

במקביל, חוקרי מח"ש אוספים סרטונים שתיעדו את האירוע ובכוונתם לגבות עדויות נוספות, בין היתר בצל הטענות לכאורה שלפיהן החלק האחרון של הירי לא היה מוצדק. מדובר בטענות שבשלב הזה אין להן בסיס, שכן בעת שהשניים זיהו את המחבל דוקר את האזרח החרדי, הם פעלו בראש ובראשונה כדי לנטרל אותו.

בהתאם לכך, גם בתחקיר הראשוני אמרו לוחמי מג"ב כי הם ראו את המחבל זז, אולי אף מנסה להתרומם ועל כן - היה עליהם להשלים את הנטרול. הסיבה העיקרית לכך היא העבודה שהם לא ידעו אם הוא מסתיר חפץ חד או כלי נשק בין בגדיו.

"במהלך הפעילות אותרה המונית בתנועה באזור גינתון, כאשר כוחות משטרה רבים, בהם שוטרי תחנת לוד, מתנ"א ויס"מ מחוז מרכז, ניהלו מעקב נחוש עד למעצרו של נהג הרכב", נמסר מהמשטרה. "המשטרה עצרה את החשוד - תושב המשולש בשנות ה - 40 לחייו, לצד חיפוש ברכב, וכעת הוא מועבר לחקירה ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים".

פיגוע , שער שכם (צילום: AP)
זירת פיגוע הדקירה בשער שכם | צילום: AP

פיגוע הדקירה בירושלים - כל הפרטים

 המחבל, שהגיע עם סכין, דקר אחר הצוהריים את אלמליח, צעיר חרדי כבן 20. מחקירת הפיגוע עולה כי הוא הצליח לדקור אותו שבע פעמים. לאחר מכן, המפגע ניסה לדקור לוחם ולוחמת ממשמר הגבול, שהדפו אותו וירו לעברו.

במשטרה אמרו כי המחבל נורה פעמיים: בהמשך קבעו צוותי הרפואה את מותו של המחבל, מוחמד שווכת סלימה, בן 25 מסלפית. מדובר בשוהה בלתי חוקי. על פי דיווחים פלסטינים, סלימה נעצר בינואר 2020 וישב במשך שנה בעבר בכלא הישראלי.

דקות לאחר האירוע התפתחו הפרות סדר במקום. המשטרה השתמשה ברימוני הלם כדי לפזר עשרות של פלסטינים שניסו ליידות אבנים ולפגוע בכוחות הביטחון. האירוע הקפיץ את הכוננות ואת הדריכות באזור. כל הדרך לכיוון שער שכם תוגברה בכוחות.

מפקד המחוז, ניצב דורון תורג'מן, אמר: "איחולי החלמה לפצוע. בסביבות 16:30 המחבל, תושב השומרון, הגיע לאזור, פגש ביהודי דתי ודקר אותו באכזריות. הוא ניסה לדקור ושוטר ושוטרת והם התעשתו במהרה וירו. תגובת השוטרים הייתה מהירה ונחושה". גם במג"ב גיבו את תפקוד הלוחמים.

 ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח הערב עם השר לביטחון פנים עמר בר-לב ועם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי בעקבות הפיגוע - והנחה להמשיך ולנקוט בפעולות שנדרשות כדי למנוע התלקחות בשטח. "הלוחם והלוחמת פעלו באופן מהיר ונחוש מאוד, כמצופה משוטרי ישראל, אל מול מחבל שניסה לרצוח אזרח ישראלי", אמר בנט. "אני מבקש למסור להם את מלוא הגיבוי. כך היה מצופה מלוחמינו לפעול וכך הם פעלו. אסור לנו לאפשר לעיר הבירה שלנו להפוך למוקד של טרור".