"אלה הנהלים": כך נימקה מפקדת קורס החוקרים היוקרתי של המשטרה את בקשתה מהחניכים שלא לדבר בערבית. מדובר בהכשרה שכוללת גם שוטרים דרוזים, נוצרים ומוסלמים, אך מסיבה לא ברורה הם התבקשו להימנע מלדבר בשפת האם שלהם. עם זאת, במשטרה הדפו את הטענות: "ההערה לא הובנה כראוי".

האירוע התקיים לכאורה לפני כמה ימים, כשחניכי הקורס, שנחשב לאחד החשובים והיוקרתיים במשטרה, היו בדרכם לתגבור אבטחה בגזרת הר הבית. לטענת כמה מהחניכים, כששוחחו ביניהם בערבית פנתה אליהם המפקדת, קצינה בדרגת פקח, וביקשה מהם להפסיק: "אל תדברו בערבית. לא כאן בהר הבית, לא באוטובוס ולא במהלך הקורס. אלה הנהלים". עם זאת, לא ידוע על נוהל משטרתי שאוסר לדבר בערבית.

"לא ייתכן שמישהי שמתייחסת ככה לבני אדם תמשיך לפקד על קורס כזה", טענו גורמים המעורים בנעשה בקורס. "האמירה האחרונה כבר חצתה את כל הקווים".

לטענת המשטרה, "במסגרת תגבור בהר הבית, תודרכו השוטרים לפעול ברגישות המתבקשת כלפי הנוכחים במקום. מדובר בהערה שנאמרה כנקיטת אמצעי זהירות, במטרה שהכוחות לא יעוררו תשומת לב מיוחדת ופרובוקציות מצד המקומיים. נציין כי ההערה לא הובנה כראוי, והדבר הוסבר גם לשוטרים בשטח".

עם זאת, בניגוד לתגובת המשטרה ובבדיקה חוזרת עם גורם שנחשף לפרטי הסיפור, נטען כי הקצינה התכוונה גם לשגרה השוטפת במכללה לשוטרים, כלומר במהלך הקורס עצמו – ולא רק בהר הבית. תגובת המשטרה תמוהה במיוחד על רקע העובדה שבכל יום נמצאים בהר הבית שוטרים דוברי ערבית שמתקשרים באופן שוטף עם המתפללים המוסלמים.

כמו כן, תמוה שבזמן שבמשטרה נלחמים בפשיעה הגואה במגזר הערבי, ושואפים להעלות את האמון של האוכלוסייה הערבית בארגון ואת שיתוף הפעולה - כך מורה מפקדת בקורס יוקרתי לפקודים שלה.