זה היה חריג, מטריד ורועש: תושבי שכונת יד לבנים ברמת-גן התעוררו השבוע באחד הלילות בבהלה לקולות פיצוצים ונביחות כלבים. לתדהמתם הם גילו, שבלב השכונה הצפופה שלהם, בין רבי הקומות, בשטח בניין שעומד להריסה, מקיימת יחידה צה"לית-קרבית, לוט"ר, אימון לחימה בשטח בנוי. התושבים זעמו על המקרה וטענו כי אף אחד לא עדכן אותם, ראש העיר כרמל שאמה-הכהן השיב בקבוצת הוואטסאפ העירונית: "אושרה פעילות שלא אמורה להטריד אף אחד".

אחת מתושבות השכונה שיתפה את תחושותיה הקשות מהאירוע בפייסבוק. "אז אתמול בלילה הפכו את הרחוב שלי ברמת גן לבסיס אימון בשטח בנוי - בלי להודיע מראש לתושבים, בלי לעדכן, בלי לבדוק", כתבה. "אני אניח בצד את זה שהרחוב הזה (כל כולו בהגזמה 250 מטר) כבר כמעט שנתיים הפך להיות אתר בניה אחד גדול עם לא פחות מ-4 אתרי בנייה של פינוי בינוי אז לא אעמיס במלל על החסימות, עבירות הבטיחות על ימין ועל שמאל, לכלוך וצעקות מ-6 וחצי בבוקר כל יום ולפעמים גם עד 22:00 בלילה בלי הודעה מראש, לפעמים גם פחד לעבור ברחוב לבד בשעות הלילה כי הפועלים ישנים באתרים ולא פעם זרקו הערות וקיללו תושבים - בכל אירוע כזה מגיבים לנו בצורה שטחית וממשיכים הלאה".

לוחמים של לוט"ר בלב רמת גן
אימון יחידת לוט"ר בלב שכונה ברמת גן

"אבל אתמול נשבר השיא", הוסיפה. "קמנו בבהלה בסביבות 23:00 בלילה לקול של רעשים חזקים, פיצוצים ונביחות כלבים. חשבנו שמדובר בקרב כנופיות, זה היה חריג. מסתבר, שעשו שימוש במבנה שרק לפני שבוע פינו וגידרו לטובת אימון צבאי. מוקד העירייה אמר בתגובה בקבוצת הוואטסאפ השכונתית כי 'אף גורם של העירייה אינו מעורב בכך. זה באישור המשטרה והצבא יחדיו. העירייה אינה יכולה להתערב'. בבוקר למחרת ראש העיר הגיב לעניינינו, ואמר כי 'ביקשו מאיתנו אישור לאפשר ליחידות מיוחדות של צה"ל לעשות שימוש במבנה רגע לפני הריסתו אך לא דובר על משהו שאמור להפריע לשכונה'".

ליד N12 הגיעו צילומים מקבוצת הוואטסאפ המשותפת לראש העיר כרמל שאמה-הכהן ותושבי השכונה בה דנו בסוגיה המטרידה:

אחת הדיירות בשכונה: "מישהו יודע מה זה הרעשים החזקים של נפילות שיש עכשיו והיו לפני כן?"

דיירת אחרת ענתה: "דיברתי עם המשטרה עכשיו, נאמר לי שזה אימון צבאי. ממש הזוי".

דייר נוסף השיב: "לא מבין איזה אימון יש בתוך העיר בשעות כאלה".

ב-00:10 נשלחה בקבוצה הודעה מטעם המוקד העירוני ובה נכתב כי "אף גורם של העירייה אינו מעורב בכך. זה באישור המשטרה והצבא יחדיו. העירייה אינה יכולה להתערב". אחר כך הוסיפו מהמוקד, "המשטרה בעלת סמכות גבוה יותר משל העירייה, הם אישרו זאת ללא התייעצות וללא ידיעת העירייה".

עם זאת, בשעות הבוקר התייחס לאירועים גם ראש העיר כרמל שאמה-הכהן שענה לתושבים. "ביקשו מאיתנו אישור לאפשר ליחידות מיוחדות של צה"ל לעשות שימוש במבנה רגע לפני הריסתו אך לא דובר על משהו שאמור להפריע לשכונה", אמר.

אחת  הדיירות לא עצרה את עצמה וכתבה בתגובה לשאמה-הכהן: "אני חייבת להגיד לך שזה כבר שלושה ימים, כל יום בשעות לא הגיוניות, אתמול זה היה השיא", שאמה-הכהן ענה לה בתגובה: "אושרה פעילות שלא אמורה להטריד אף אחד".

מ"מ ראש העירייה לשעבר ליעד אילני: "הגיע הזמן שכרמל שאמה יבין שהעיר אינה עסק פרטי שלו והוא אינו יכול לעשות בה כרצונו. העירייה חייבת להיות שקופה כלפי התושבים בכל החלטה שלה ולנהוג במנהל תקין. מיום ליום הולכת ומתבהרת התמונה - מאחורי המסכה של 'הפוליטיקאי החדש' שיודע לכתוב את 'המילים הנכונות', מתגלה אדם שמתנהג בבריונות על גבול העבריינות. למזלנו, כפי שמלמדת ההיסטוריה - כל שלטון דיקטטורי הגיע לקיצו".

ליעד אילני (צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)
ממלא מקום ראש עיריית רמת גן לשעבר ליעד אילני | צילום: ראובן קופיצ'ינסקי

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "בשבוע שעבר אושרו על ידי העירייה והמשטרה אימוני שתי יחידות עילית בבניין המיועד להריסה משעות הערב ועד השעה 23:00. האימון נערך ללא כל שימוש בחומרי נפץ ואו שימוש באמצעים אחרים . לצערנו יחידה אחרת לה אושר אימון במבנה בית ספרי (סביון) בתאריך אחר וללא שימוש באמצעי פריצה, פנתה ישירות לקבלן שלא דרכנו וביקשה לבצע אימון ללא ידיעת העירייה. העירייה מצרה על המקרה שנערך ללא ידיעתה ובו היה שימוש באמצעי פריצה וכלבים".

תגובה דובר צה"ל: "כלל התרגילים שהתקיימו בשבוע האחרון תואמו באופן מלא ועל פי החוק אל מול כלל הגורמים הרלוונטים".