"הריאיון המסעיר של דנה ויס עם לירון דרור לקח אותי פלאשבקים אחורה", סיפרה ברכה קטורזה בריאיון מיוחד שקיימה אתמול (ראשון) ב"שש" - בקול רועד, אך בפנים גלויות. קטורזה הישירה מבט למצלמה והעידה על עצמה שעברה אלימות מילולית ופיזית על ידי בעלה. למרות זאת, היא לא רצתה לשמוע ביקורת מהמשפחה שחשדה שמשהו לא כשורה. "את לא רוצה להסתכל בראי ולומר 'נכון - וואלק אני אישה מוכה. אין לי איך להתמודד עם זה'", הודתה.

לירון דרור בראיון לדנה ויס  (צילום: החדשות 12)
לירון דרור בריאיון לדנה ויס | צילום: החדשות 12

בשנת 2015 הוצע לה להיכנס למקלט לנשים מוכות אולם היא סירבה וחזרה הביתה: "חתמתי על טופס סירוב מקלט וחשבתי שאני גיבורה וחכמה. אמרתי שאני אנצל", סיפרה. באומץ רב התייצבה האישה האמיצה הזו באולפן במטרה אחת: להראות לנשים שעוברות אלימות מצד בני זוגן שהן לא לבד. "זה גיהנום שאי אפשר להסביר אותו", סיפרה. "אי אפשר להסביר להורים ואי אפשר לצלצל לאף אחד. את פשוט לבד שם סגורה בתוך חדר... אומרת 'אלוקים, מה אני עושה קודם? שומרת על הילדים או על עצמי"?  

נקודת המפנה

נקודת המפנה בחייה הייתה הרגע שבו ראתה על קירות ביתה את נתזי הדם שלה: "כשראיתי אותם הבנתי שיש פה נקודת אל חזור - ואני כבר לא יכולה לייפות יותר את המציאות של עצמי. בלי לסנגר עליו, בלי להגיד שהוא אחרת והוא מסכן".

"זה לא קורה ביום אחד", הודתה קטורזה: "זה הידרדרות של שנים – מתחיל בציד מנטאלי, עד שאת מקבלת דחיפה. הכחולים נמצאים על הגוף ובלב". ברכה מספרת על ההתמודדות מול "מערכת אטומה שלא מבינה, בירוקרטיה שאין לה סוף ותיק פלילי שאני בכלל לא צד בו".

על השאלה איפה נמצא בעלה לשעבר היום, השיבה: "מסתובב חופשי - לא ברור לי אם הוא קיבל הקלה בתנאי המעצר ואף אחד לא טרח לעדכן אותי?". בהמשך שיתפה בניסיונותיה להשיג מידע על האדם שפגע בה - ועל החוסר במענה: "יש בפרקליטות מישהו שאחרי כל דיון אמור להתקשר ולעדכן אותי – מעולם אף אחד לא עדכן אותי. מסתבר שהבן אדם מסתובב חופשי לא ברור לי אם הוא קיבל הקלה או שהוא מצפצף על מערכת החוק ובלילה הוא נמצא איפה שמתחשק לו?"

"בעלי מסתובב חופשי, מעולם אף אחד לא עדכן אותי

ברכה קטורזה, בריאיון לעודד בן עמי

אחרי החשיפה האמיצה שלה, ולמרות הדמעות בעיניים - קטורזה הסתכלה לעדשת המצלמה וביקשה מהצופות שנמצאות במצב דומה לבקש סיוע. "אתן לא לבד", הדגישה בפניהן: "מה שקורה לכן הוא לא מציאות מדומיינת - אף אחד לא יכול לפקפק ביכולת השיפוט שלכן או לערער את עמוד השדרה שלכן. מה שקורה לכן אמיתי"

"אתן חייבות לפנות לקבלת עזרה מקצועית", הפצירה: "אם משהו ממה שאמרתי מדבר אליכן, אם אתן חושבות שאתן מזדהות עם סימפטומים של אלימות במשפחה - תפנו לקבלת ייעוץ לגורם מקצועי, ובשום שלב לא לעשות את זה לבד".