מתיחות בהר הבית בתשעה באב: ראש הממשלה נפתלי בנט הנחה הבוקר (ראשון) לאפשר את המשך עליית היהודים להר הבית, זאת בתום הערכת מצב שקיים בנושא. הדיון התקיים בהשתתפות השר לביטחון הפנים ומפכ"ל המשטרה בנוגע לאירועים בהר הבית.

רה"מ בנט הנחה להמשיך בעלייה מסודרת ובטוחה של יהודים להר, תוך שמירה על הסדר במקום. בהודעה מטעמו נמסר כי הוא מקבל עדכונים שוטפים ויקיים הערכות מצב נוספות בשעות הקרובות.

הר הבית, הבוקר (צילום: דוברות המשטרה)
הר הבית, הבוקר | צילום: דוברות המשטרה
מתפללים מוסלמים בהר הבית (צילום: דוברות המשטרה)
מתפללים מוסלמים בהר הבית, הבוקר | צילום: דוברות המשטרה

לפנות בוקר, סמוך לשעה 05:00, הגיעו כמה מתפללים מוסלמים למתחם ההר ויידו אבנים לעבר השוטרים, תוך שהשמיעו קריאות לאומניות. כוחות מג"ב נמצאים בכוננות מוגברת ופיזרו את הפרות הסדר. כעת קיים חשש מחידוש העימותים לקראת מתפללים יהודים נוספים להר, וגם מתפללים ערבים נוספים צפויים להגיע. המשטרה מסרה כי היא ערוכה ביממה האחרונה בכוחות מוגברים כדי לאפשר את שמירת הסדר וביטחון הציבור.

האלימות בהר הבית פרצה לאחר שנשמעו קריאות מצד אנשי דת מוסלמים, שהפצירו בערביי ישראל להגיע למסגד אל-אקצא - ובכך למנוע עליית יהודים למקום בתשעה באב. בתוך כך, קראו המתפללים המוסלמים: "ברוח ובדם נפדה את אל-אקצא". יש לציין כי מדובר באירוע נקודתי שנמשך דקות ספורות בלבד.

באופן חריג ולרגל תשעה באב מותרת הבוקר עליית יהודים להר הבית - וההערכה היא כי במהלך היום יעלו למתחם יותר יהודים ותיירים מכל יום אחר בשנה. בכלי התקשורת הפלסטיניים מסקרים בהרחבה את אירועי תשעה באב המתקיימים בעיר העתיקה וברחבת הר הבית בשעות האחרונות. בחלקם הושמעה ביקורת לפיה: "ישראל פוגעת באל-אקצא". על פי דיווחים שונים, ערבים ישראלים רבים מתכוונים להגיע למסגד אל-אקצא, ובמקביל בהמשך היום צפויים לעלות עוד יהודים להר הבית.

מוחרתיים יחול חג הקורבן, שבו צפויים רבים לפקוד את הר הבית. בישראל החליטו להגביר את הביקורים של הפלסטינים במתחם ויאפשרו רק לגברים נשואים בני 50 ומעלה ולנשים נשואות בגיל 40 ומעלה - להגיע למקום, בניסיון למנוע עימותים.

הר הבית (צילום: דוברות המשטרה)
הר הבית, הבוקר | צילום: דוברות המשטרה

ראש הממשלה נפתלי בנט כתב בצאת השבת: "פעמיים נכשלנו ואיבדנו את המדינה היהודית שלנו - הפעם נשמור עליה. בשתי הפעמים הללו לא הצלחנו לסיים את העשור השמיני כמדינה עצמאית בגלל מלחמות פנימיות ושנאת חינם. עכשיו, כשיש לנו שוב מדינה עצמאית ואנחנו נמצאים בעשור השמיני שלה, אנחנו חייבים לעשות הכול כדי לשמור עליה - לנצח נצחים".

משה נוסבאום סייע בהכנת הידיעה.