שרפת הענק שפרצה שלשום בשעות הצוהריים ובהמשך היה נראה כי דעכה, המשיכה להתפשט שוב אתמול (שני) בשעות הצוהריים. לקראת הערב חלה רגיעה קלה בשרפה, אך עדיין לא הושגה שליטה. חלק מתושבי היישובים שפונו הורשו לשוב לבתיהם, ובשירותי הכבאות וההצלה הביעו אופטימיות בעקבות העובדה שחלה רגיעה בעוצמת הרוחות וכי הייתה עלייה באחוזי הלחות שבאוויר - מה שסייע במאמצי הכיבוי.

בשעות אחר הצוהריים והערב אתמול, פונו התושבים מהיישובים גבעת יערים, שואבה וצובה, וכן מעין נקובא ועין ראפה. מאבקם של לוחמי האש התמקד בשני כיוונים עיקריים: לכיוון מבשרת ציון ולכיוון שמורת הסטף. עד כה, ביומיים של שרפה, עלו באש יותר מ-20 אלף דונם, ומדובר בממדים שמתקרבים לנזק שנגרם ב"אסון הכרמל" שבו נשרפו כ-24 אלף דונם.

נכון לשעה 22:30 אמש, השרפה עדיין משתוללת בסביבות בית מאיר, כסלון, בית החולים איתנים והר איתן. רב-טפסר דדי שמחי סיים את הערכת המצב עם הכוחות בשטח והנחה את הכוחות להמשיך בלחימה במהלך שעות הלילה. בשירותי הכבאות וההצלה אמרו כי עם אור ראשון יעלו לאוויר מטוסי הכיבוי בסיוע עם מטוסי כימניר במאמץ להשתלט על הלהבות. בחלק מן היישובים הורשו התושבים לחזור לבתיהם, ולוחמי האש מביעים אופטימיות בעקבות העובדה שחלה רגיעה ברוחות ויש עלייה באחוזי הלחות שבאוויר - מה שמסייע במאמצי הכיבוי. 

שריפה בהרי ירושלים (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
האש בגבעת יערים | צילום: פלאש 90, פלאש/90

סמוך לשעה 19:00 פונו לחלוטין קיבוץ צובה וגבעת יערים מתושביהם, והוגברו המאמצים לפנות את עין נקובא ועין ראפה. מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר כי פונו כ-2,000 תושבים ונפתחו 4 מרכזי קליטה עבורם: אולם ספורט בצרעה, בית העם בתעוז, בית העם בטל שחר והמועדון בקיבוץ הראל.

כביש 395 נחסם לתנועה לשני הכיוונים, מצומת אשתאול ועד צומת הסטף. כביש שורש-שואבה גם כן נסגר לתנועה בשני הכיוונים.

משרד החוץ הודיע כי יוון נענתה לבקשת שר החוץ לפיד להגיש סיוע לישראל בכיבוי השרפות וכעת מרכזים פניות נוספות לקפריסין, איטליה וצרפת, והלילה (בין שני לשלישי) גם טורקיה הציעה עזרה במאמצי הכיבוי.

שריפה בהרי ירושלים (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
כלי רכב שרוף ברמת רזיאל | צילום: פלאש 90, פלאש/90

מטעם משרד החוץ נמסר: "שר החוץ יאיר לפיד פנה למקבילו היווני, ניקוס דנדיאס, בבקשה להיערך לסיוע אווירי בכיבוי השריפה בהרי ירושלים וקיבל ממנו תשובה שיוון תסייע ככל שתוכל. במקביל ערך שר החוץ התייעצויות עם צוות המשרד העוסק בסיוע הבין-לאומי הפועל מתוך חדר המצב של המשרד, שם מרכזים כעת פניות ליוון, קפריסין, איטליה, צרפת ומדינות נוספות כולל מאזורנו, בשיתוף פעולה עם המשרד לביטחון הפנים". 

עוד הוסיפו כי "השר לפיד שוחח עם רב טפסר דדי שמחי, נציב הכבאות וההצלה, קיבל ממנו תמונת מצב ודגשים על הצרכים בשטח. בעיקר על הצורך במטוסי כיבוי למחר בבוקר".

לצד הסיוע האפשרי מחו"ל, בכבאות והצלה הודיעו כי היום יצטרפו למאמצי הכיבוי 6 מטוסים קלים של חברת "כימניר". "המטוסים יהוו תוספת משמעותית לכוח הכיבוי האווירי וישובצו למשימות בכפוף ובהתאם לצרכים המבצעיים של טייסת הכיבוי האווירית", נמסר. 

סמוך לשעה 18:45, בהערכת מצב שקיים רה"מ נפתלי בנט, בהשתתפות שרי הביטחון וביטחון הפנים, מפכ"ל המשטרה, נציב כבאות והצלה ובכירים נוספים, בנט הנחה את משרד הביטחון וצה"ל להמשיך לתת כל סיוע שיידרש למאמצי הכיבוי וההצלה. כמו כן, בנט הנחה לבדוק אם ישנן לחיל האוויר יכולות נוספות שניתן לרתום למאמץ ההשתלטות על האש.

בנט הנחה גם את השר לביטחון הפנים עמר בר-לב ואת המל"ל לבחון פנייה לסיוע בין-לאומי לכיבוי השרפות. "רה"מ הדגיש פעם נוספת, כי החשיבות העליונה היא להצלת חיי אדם ולכן אין להסס באשר לפינוי יישובים ואנשים, אלא לנקוט גישה מחמירה ולפנות את כולם", נמסר ממשרד רה"מ. "ראש הממשלה יקבל עדכונים שוטפים ויקיים התייעצויות נוספות בהמשך, בהתאם לצורך ולהתפתחויות".

כוחות הכיבוי וההצלה רוכזו בשתי גזרות מרכזיות: גזרה אחת באזור בית החולים הדסה עין כרם בפיקוד סגן מפקד מחוז מרכז, וגזרה השנייה באזור הישובים גבעת יערים וצובה בפיקוד סגן מפקד מחוז דן. במקביל, ישנן כוחות נוספים באזור רמת רזיאל, הר איתן ושורש.

סמוך לשעה 17:00 פונו היישובים שואבה וגבעת יערים. בנוסף, החל פינוי גם בקיבוץ צובה, וביישובים עין ראפה ועין נקובה. גם פנימיית ילדים הסמוכה לגבעת יערים פונתה, והאש מתקרבת לכיוון בית החולים הדסה עין כרם.

בדוברות כיבוי והצלה הסבירו כי מוקדי אש מתפתחים בחסות הרוחות העזות וקצב התקדמות האש מהיר ביותר. בין המוקדים שבהם התחדשה האש: נחל צובה, הר איתן וגזרת היישובים שואבה ושורש. כוחות כיבוי גדולים ו-10 מטוסי כיבוי פעלו לכיבוי השרפה. גם אתמול בית החולים איתנים נמצא במוקד הלהבות, וכוחות כיבוי גדולים פעלו גם שם.

השרפה בהרי ירושלים מתחדשת (צילום: אריאל קדם, רשות הטבע והגנים)
השרפה בהרי ירושלים מתחדשת | צילום: אריאל קדם, רשות הטבע והגנים

סמוך לשעה 16:30 חצתה השרפה את קו הבתים הראשון של היישוב גבעת יערים, ולוחמי האש מוודאים שכל התושבים פונו מבתיהם. בשלב זה האש השתוללה בתוך היישוב עצמו, וכוחות כיבוי רבים נוספים היו בדרכם לזירה. במקביל, כוחות הכיבוי הגבירו את פריסתם במושבים אורה ועמינדב, ונציב שירותי הכבאות וההצלה, רב-טפסר דדי שמחי, הורה להיערך לפינוי עין ראפה ועין נקובה. בנוסף, הורה רב-טפסר שמחי על גיוס כללי במערך הכיבוי בכל רחבי הארץ.

מוקדם יותר אתמול, בכיבוי והצלה עדכנו כי השרפה התחדשה סמוך לאיתנים, בית החולים הפסיכיאטרי שפונה שלשום, ובחסות ההמולה נעדרו 2 מטופלים בו שאותרו מאוחר יותר. בעקבות התחדשות השרפות, נחסמו לתנועה הצירים הבאים: כביש 395 לשני הכיוונים בין אשתאול לסטף, כביש 3955 לשני הכיוונים בין שורש לבית מאיר ונחסמה הכניסה ליער קדושים מכיוון כביש 38.

השרפה בהרי ירושלים מתחדשת (צילום: דיווחי הרגע)
כך נראה עשן השרפה מכביש 1 בדרך לירושלים | צילום: דיווחי הרגע

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, אמרה בחפ"ק השרפות בהרי ירושלים כי אירועים כאלה יהפכו לתכופים ועוצמתיים יותר בגלל משבר האקלים וכי היא פועלת כדי שישראל תכריז על מצב חירום אקלימי. "זה מצריך מאיתנו היערכות אחרת לגמרי לאסונות האקלים הממשמשים ובאים, אמרה. "עלינו להגדיר את משבר האקלים כאיום אסטרטגי, שכלל הגורמים צריכים להיערך אליו ולהתמודד איתו טוב יותר. כי מכאן והלאה זה הולך להיות יותר ויותר גרוע. יש מה לעשות – וצריך לעשות את זה עכשיו".

עשן מיתמר מעל הבירה: השרפה בהרי ירושלים התחדשה
עשן מיתמר מעל הבירה: השרפה בהרי ירושלים התחדשה

השרפה החלה שלשום בשעות אחר הצוהריים, ואתמול בבוקר דווח כי היא מעשה ידי אדם. נכון לאתמול, יותר מ-20 אלף דונם נשרפו מאז שלשום. לשם השוואה, מדובר בכמעט פי 5 מהשטח שעלה באש בשרפה הגדולה הקודמת באזור נווה אילן"מוקדם לקבוע שהושגה שליטה", נמסר בהודעת שירותי הכבאות וההצלה אתמול בבוקר.